Komentari 324

Nogometni apsurd: Portugal u polufinalu, a nije nikoga dobio!

21

Rui Patricio portugalski je junak nakon što je sjajno skinuo penal Kube Blaszczykowskog. Portugal je tako postao prvi polufinalist nakon dva sata igre u Marseilleu

Poljska niti jednu sekundu na francuskom Euru nije gubila, dok Portugal nije upisao niti jednu pobjedu u 90 minuta na turniru. A u polufinale će naši kobni rivali iz osmine finala, Portugalci.

Uspjeli su to poslije boljeg izvođenja penala, Rui Patricio portugalski je junak nakon što je sjajno skinuo penal Kube Blaszczykowskog.

Portugal je tako postao prvi polufinalist nakon dva sata igre u Marseilleu, a svog protivnika čekaju iz duela Walesa i Belgije koji se igra sutra od 21 sat u Lilleu.

Lewa zabio drugi najbrži gol u povijesti Eura, a Sanches postao najmlađi strijelac u nokaut fazi

Portugalski izbornik Fernando Santos odlučio se na malo otvoreniju varijantu protiv Poljaka. Nije ih uzeo s povećom dozom respekta kao Hrvatsku protiv koje je nastojao igrati što destruktivnije. Portugalci su odmah u startu pokušali zagospodariti terenom, no Poljaci su to rutinski kaznili u drugoj minuti.

Brzim protokom lopte prebačeno je težište na lijevo krilo Poljske Kamila Grosickog, koji je bez problema zavrnuo loptu u srce kaznenog prostra gdje se najbolje snašao Robert Lewandowski. Bio je to prvi gol poljskog kapetana na francuskom Euru i drugi najbrži ikad na Europskim prvenstvima.

Poland v Portugal - EURO 2016 - Quarter Final

Portugalci su nastojali kombinirati u protivničkoj polovici, no Nawalkini puleni duplim blokovima kroz svojih 30-35 metara bez problema su pokrivali prostore te otklanjali sve pokušaje podvaljivanja lopti.

U međuvremenu, stigli su povući i poneku kontru, ali ništa što bi previše zabrinulo Pepea i obranu Portugala.

Nama Ronaldo nije pucao do 117. minute

Da Adam Nawalka nije Ante Čačić, potvrdila je 27. minuta utakmice.

Cristiano Ronaldo tukao je s dvadesetak metara po sredini gola Lukasza Fabianskog koji je to lako obranio. Najvećim pobjednicima osmine finala Hrvatima, to se nije dogodilo do 117. minute.

Igrač utakmice i treći najmlađi strijelac u povijesti Eura

Ipak, Portugal se vraća u 32. minuti. S vrha šesnasterca pucao je Renato Sanches nakon asistencije Nanija.

Tukao je lijevom nogom mladi veznjak Portugala, lopta je zakačila pritom Maczynskog i postala neobranjiva za Fabianskog. Bio je to prvi gol Sanchesa za Portugal čime je ovaj 18-godišnjak postao treći najmlađi strijelac u povijesti Eura.

- Zasad sve izgleda super za našu momčad. Dali smo sve od sebe, a kritike su nas samo ojačale - rekao je Sanches.

- Igrač utakmice? Bitniji mi je momčadsku uspjeh, tek onda dolaze individualne nagrade. Drago mi je da sam proglašen za igrača utakmice, ali i momčad je za to zaslužna.

Oprezno drugo poluvrijeme i dosadni produžeci

Drugo poluvrijeme ponudilo je malo oprezniji nogomet. Poljaci su nastavili igrati kompaktno, čekajući šansu za polukontru i kontru, međutim, Portugalci su dobro branili svoj prostor.

Od igre nismo vidjeli ništa velikim dijelom drugog poluvremena, briljirali su centralni braniči poput Pepea i Fontea s jedne, odnosno Glika i Pazdana s druge strane.

U 85. minuti Ronaldo je imao dobru šansu poslije asistencije Moutinha, no promašuje cijelu loptu!

Portugalski navijač narugao se organizatorima

Ako nikakvih uzbuđenja nije bilo u regularnih 90 minuta, što tek reći za produžetke? Umorne obje momčadi, fizički skroz potrošene uz sitne trzaje prema naprijed.

Nije se moglo, možda su i htjeli, ali novi produžeci učinili su svoje. Poljska je prije Portugala izbacila Švicarsku nakon penala, a Portugal Hrvatsku poslije također 120 minuta igre.

U 108. minuti uletio je portugalski navijač kojeg su povijali čuvari reda i na kraju ga uhvatili. Konačno, sitno uzbuđenje.

Poland v Portugal - EURO 2016 - Quarter-Final

Rui Patricio pročitao Kubu čime je gurnuo Quaresmu u ulogu junaka

Putnika u polufinale koji će čekati boljeg iz duela Walesa i Belgije odlučivali su penali. Prvi su odgovornosti preuzeli kapetani, kako to i priliči:

• 1. serija: Ronaldo zabija, Lewandowski zabija
  • 2. serija: Sanches ne griješi, kao ni Arek Milik
  • 3. serija: Moutinho je precizan, ali i Kamil Glik
  • 4. serija: Nani ne griješi, no Rui Patricio fantastično brani šut Kube
  • 5. serija: Quaresma zabija za prolazak Portugala u polufinale Eura!