Obavijesti

Lifestyle

Komentari 11

20 ljekovitih recepata: Luk snižava, a tušt diže krvni tlak

20 ljekovitih recepata: Luk snižava, a tušt diže krvni tlak

KUĆNA LJEKARNA U borbi protiv povišenog tlaka pomoći mogu diuretičke biljke poput koprive i celera, a usput se preporučuje i grickanje sjemenki bundeve te čaj od gloga

VIDEO

Ako tlak nije toliko visok da se mora regulirati tabletama, od pomoći može biti i ljekovito bilje.

Smilje (Helichrysum italicum) snižava krvni tlak, dobar je tonik za jačanje organizma, pomaže protiv kroničnog umora, snižava razine kolesterola, a rabi se i u čajnim mješavinama protiv kašlja. Riječ je o vrlo blagoj biljci, no svejedno bi se trebalo držati preporučenih količina. Kopriva (Urtica dioica) bogata je vitaminima, mineralima i ljekovitim tvarima. Čaj od ove biljke prepisuje se kao diuretik jer može pojačati uklanjanje natrija i mokraćne kiseline te tako olakšati stanje kod reumatizma i artritisa, ali i kao jedan od prvih izbora za liječenje povišenog krvnog tlaka. Odlična biljka s takvim učinkom je i celer koji se često koristi kao pomoć pri mršavljenju, ali celer također sadrži sastojke koji smanjuju loš kolesterol u organizmu i time ujedno utječe na smanjenje previsokog krvnog tlaka. Bogat je vitaminom A, magnezijem, natrijem i vitaminom K. Čaj se priprema od četrdesetak grama celerova lišća koje se prokuha u litri vode nekoliko minuta pa ostavi poklopljeno dok se ne ohladi. Procijediti se i pije nekoliko puta dnevno tijekom nekoliko tjedana, ovisno o tegobama koje se liječe.

Tajne sadnje biljaka: Rajčica mrzi krastavce, ali voli mrkve
Tajne sadnje biljaka: Rajčica mrzi krastavce, ali voli mrkve

Ljekovitost celera (Apium graveolens) poznavali su još stari Grci i Rimljani koji su vjerovali i u njegova afrodizijačka svojstva. Celer je pun vode, minerala i vitamina te vlakana, ali ima malo kalorija. Stoga potiče probavu i odličan je sastojak svake zdrave i uravnotežene dijete. Grickanje celera između obroka potiče mršavljenje, a ujedno će vas smiriti ako ste pod stresom zahvaljujući magneziju i eteričnim uljima iz celera koji umiruju živčani sustav. Celer ima protuupalno djelovanje kod bolesti grla, otklanja loš zadah, a u proljeće je moćno oružje protiv proljetnog umora te kao sredstvo za jačanje imuniteta.

Sezonski radovi na balkonu i u vrtu: Pripremite bogat uzgoj...
Sezonski radovi na balkonu i u vrtu: Pripremite bogat uzgoj...

Sjemenke bundeve kao vrlo dobar izvor magnezija pomažu regulirati visoki krvni tlak i prevenirati napadaje migrene, a kao dobar izvor bakra pomažu u smanjenju upalnih stanja povezanih s reumatoidnim artritisom.

Glog jača i regulira rad srca. Osim toga, izvanredan je regulator krvnog tlaka, pri čemu ne samo da snižava povišeni krvni tlak, nego povisuje preniski krvni tlak onima čiji je srčani mišić oslabljen. Koristan je u liječenju oštećenog srčanog mišića u starosti, kod upale srčanog mišića, u liječenju zakrečenja krvnih žila i angine pectoris, a djeluje i na smirenje živčanog sustava. Naravno, kod takvih je bolesti nužno posavjetovati se s liječnikom, osobito ako već uzimate neke od farmaceutskih lijekova.

Sveti samostanski recepti za liječenje - zdravlje iz prirode...
Sveti samostanski recepti za liječenje - zdravlje iz prirode...

20 LJEKOVITIH RECEPATA:

1. Čaj od gloga
Četiri žlice suhoga korijena jaglaca prelije se s 500 ml hladne vode, kuha 10 minuta, doda 400 g meda i kuha još pet minuta. Uzima se tri puta na dan po jednu do dvije žlice.

2. Crnogorični izdanci
Naberite kilogram mladih izdanaka jele, smreke ili bora. U staklenku slažite red iglica i red šećera dok ne napunite do dvije trećine, završavajući sa šećerom. Poklopite i ostavite na osunčanu mjestu 21 dan. Procijedite i spremite u bocu i pijte kod tegoba s dišnim putovima. 

3. Ružmarin za sve
Ružmarin je jedna od biljaka koja se preporučuje i za podizanje i za snižavanje tlaka. Izbjegavati ga treba samo kad je tlak jako povišen. 

4. Tinktura gloga
Cvijet i list gloga (20 g) prelijte s 1 dl 96-postotnog alkohola, ostavite da odstoji tri tjedna i procijedite. Kod povišenog tlaka uzima se 15 kapi od tri do pet puta dnevno na kocki šećera ili u vodi prije jela.

5. Cvjetovi heljde
Čaj se kuha od osušenih zelenih dijelova biljke koji se ubiru u vrijeme cvatnje. Heljdin čaj pomaže kod bolesti krvnih žila (proširenje vena, pucanje kapilara i razna krvarenja kapilara), slabog pamćenja, reumatizma, visokog tlaka, glaukoma i dijabetesa. Najbolje je piti tri, četiri šalice na dan šest-osam tjedana.

6. Miloduh za niskotlakaše
Usitnite 2 šake suhog miloduha, pomiješajte s 5 dl meda i nad parom vruće vode lagano zagrijavajte od 20 do 30 minuta. Kod kašlja, uzimajte 3-4 puta na dan po dvije žlice meda.

7. Kopriva
Dvije žličice svježeg ili sušenog lista koprive prelijte šalicom vrele vode, ostavite da poklopljeno stoji deset minuta i procijedite. Popijte tri šalice na dan kod reumatskih bolova, umora, slabokrvnosti i izostanka apetita. 

8. Tušt
Patite li od niskog tlaka (hipotenzije), u vrtu potražite tušt, biljku bogatu omega-3 kiselinama. Pripremite je na salatu, kao špinat ili kao čaj. Žličicu tušta stavite u šalicu kipuće vode. Pokrijte i ostavite da odstoji deset minuta, a zatim procijedite. Pijte tri šalice na dan.

9. Odoljenove kapi
Odoljen ili valerijana najpoznatija je kao biljka za smirenje živaca i sprečavanje nesanice, no vrlo je korisna i za zdravlje srca, kao i za skidanje povišenog krvnog tlaka. Prelijte 50 g svježe osušenog korijena odoljena sa 100 ml 70-postotnog alkohola i ostavite da odstoji deset dana na toplome mjestu (na 25 do 30 stupnjeva). Procijedite u tamnu bočicu. Uzimajte od 15 do 20 kapljica na dan u malo vode.

10. Ljuske luka
Ljuske luka (najbolje ljubičastog) posušite, usitnite i pripremite kao čaj – prelijte vrućom vodom, ostavite 10 minuta i procijedite. Pijte 2-3 šalice na dan. Ovaj čaj snižava krvni tlak – svakog dana popijte jednu šalicu tako pripremljenog čaja.

11. Suncokret
U emajlirani lonac stavite dvije i pol čaše neoljuštenih sjemenki suncokreta. Prelijte 1,5 litrom hladne vode i zakuhajte. Kad prokuha, smanjite vatru i kuhajte na laganoj vatri dva sata. Procijedite. Popijte šalicu na dan, a ostalo čuvajte u hladnjaku.

12. Tinktura od češnjaka
Očistite i narežite 250 g češnjaka, stavite u staklenku, prelijte litrom 45-postotne rakije i dobro zatvorite. Ostavite da odstoji 14 dana na toplome mjestu (na temperaturi od oko 30 stupnjeva) i tijekom dana više puta promućkajte. Uzimajte po 15 kapi dva puta na dan. 

13. Lišće pasjeg trna za krvne žile
Lišće pasjeg trna bogato je  vitaminima, flavonolima, sterolima i bjelančevinama. Od njega se kuha čaj koji se rabi u liječenju artritisa, gihta, čireva na želucu, liječi osip izazvan zaraznim bolestima, regulira krvni tlak te sprečava i ublažava simptome kod bolesti krvnih žila. Žličicu suhih listova prelijte vrućom vodom i ostavite da pokriveno odstoji 10 minuta.

14. Čaj od vrijesa
Žličicu suhih cvjetova vrijesa (Calluna vulgaris) prelijte šalicom vruće vode, ostavite da odstoji 10 minuta i procijedite. 

15. Kupka od lavande
Potrebno vam je od 1 do 1,5 kg lavande i 12 l vode. Lavandu kuhajte oko pola sata pa ulijte vodu u kadu. Dopunite mlakom vodom prema potrebi. Ova biljka opušta, usporava rad srca i snižava tlak. 

16. Čaj od odoljena
Korijen odoljena (jednu do dvije žličice) prelijte šalicom vruće vode i ostavite da odstoji deset minuta. Popijte dvije, tri šalice na dan. 

17. Čaj od stolisnika
Prelijte jednu do dvije žličice stolisnika šalicom vrele vode, ostavite da stoji pet minuta pa procijedite. Pijte od tri do četiri puta na dan, najbolje tijekom obroka. 

18. Lipov čaj 
Prelijte dvije do tri žličice cvjetova lipe šalicom kipuće vode i pustite da odstoji 5-10 minuta. Pijenje 2-3 šalice na dan trebalo bi sniziti povišeni tlak. Ljudi s poremećajem u radu srca prije uzimanja pripravka od lipe trebaju se savjetovati s liječnikom ili fitoterapeutom.

19. Tinktura od stolisnika
U staklenku stavite 50 g osušenog i usitnjenog stolisnika, prelijte litrom rakije od 40 do 45 posto alkohola i ostavite da stoji 14 dana na toplome mjestu. Povremeno promućkajte. Procijedite i ulijte u bocu. Ujutro i navečer popijte po žlicu tinkture. 

20. Smilje
Smilje je najpoznatije kao kozmetička biljka, no od nje se priprema i ljekoviti čaj. Dvije žličice suhih cvjetića smilja prelijte s 2 dl vrele vode, pustite da odstoji 15 minuta pa procijedite. Ovaj čaj regulira probavu, snižava krvni tlak i kolesterol te jača cijelo tijelo.

VIDI OVO: Zašto je dobro piškiti pod tušem?

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 11
VIDEO

Koristite tu kraticu cijeli život, a znate li što 'WC' zapravo znači?
MNOGI SU SE IZNENADILI

Koristite tu kraticu cijeli život, a znate li što 'WC' zapravo znači?

U 19. stoljeću riječ zahod nije se izgovarala u pristojnom društvu, niti su tjelesne funkcije bile povezivane s korištenjem toaleta. Kratica 'WC' smatrala se prikladnom i dovoljno dalekom od pravog značenja

Sprej WD-40 većina ima, ali ne zna što znači njegova kratica: Iznenadit ćete se odgovorom
JESTE LI ZNALI?

Sprej WD-40 većina ima, ali ne zna što znači njegova kratica: Iznenadit ćete se odgovorom

Za sprej WD-40 manje ili više svi znaju. Pomaže u rješavanju više od 2000 problema, a sada su se mnogi iznenadili kada su otkrili da ta kratica znači 'Water Displacement', a evo što broj 40 predstavlja
Treći odjeljak ladice u perilici je jako koristan: Ovo mu je svrha
KORISTITE LI GA?

Treći odjeljak ladice u perilici je jako koristan: Ovo mu je svrha

Ako želite da vam perilica odradi i pretpranje, napunite sva tri odjeljka u ladici. U njega isto stavite deterdžent za pranje rublja po izboru, tekući ili onaj u prašku