Obavijesti

News

Komentari 34

Crni petak: Smrt mladića koji je širio istinu o Dubrovniku...

Crni petak: Smrt mladića koji je širio istinu o Dubrovniku...
1

Na blagdan svetog Nikole 1991. zbio se najteži napad na Grad nazvan Crni petak dubrovački. Jedna od bezbrojnih granata zaustavila je život hrabrog fotografa Pave Urbana (23)...

VIDEO

Na današnji dan prije 25 godina u rano jutro počeo je napad na Dubrovnik. Na blagdan sv. Nikole agresor krenuo je u žestoko razaranje grada. Od zore su pucali i s kopna i s mora. To je bio najgori napad na Grad u osmomjesečnoj opsadi Grada.

Fotografijom i videom mladi Dubrovčanin Pavo Urban (23) je od samog početka "rata za mir" 1. listopada 1991. dokumentirao razaranje renesansnog grada pod UNESCO-vom zaštitom. Poginuo je nedaleko od Orlandovog stupa od minobacačke granate prilikom fotografiranja intenzivnog granatiranja samog središta grada. Na fotografijama snimljenim neposredno pred pogibiju zabilježene su brojne granate koje su padale u njegovoj neposrednoj blizini po Stradunu. Sa samog mjesta pogibije nastala je i njegova posljednja fotografija kasnije nazvana "Kamena prašina nad Gradom".

- Tog stravičnog dana poginuo je hrabri fotograf Pavo Urban, čovjek koji je neustrašivo bilježio sve ratne strahote želeći pokazati istinu o napadu na Dubrovnik. Poginuo je ispod Zvonika dok je snimao najgore trenutke u povijesti grada. Pavo je prije rata kod mog oca išao na lekcije iz matematike, sjećam se da je bio sjajan mladić, svi su ga obožavali. I tog dana zazvonio je telefon: "Poginuo je Pavo" javili su nam - prisjetio se Dubrovčanin Elvir Islamović crnog petka dubrovačkog.

Vratio se braniti svoj grad

Pavo je osnovnu i srednju školu završio u rodnom gradu a fotografijom se počeo baviti još u srednjoj školi.  Bio je član fotokluba "Marin Getaldić" u Dubrovniku, izlagao na izložbama i bio fotograf na Dubrovačkim ljetnim igrama i dubrovačkom kazalištu Marin Držić. Početkom Domovinskog rata u jesen 1991. godine položio je prijamni ispit na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, ali se vraća u Dubrovnik koji je uskoro opkoljen jedinicama JNA i crnogorskim i srpskim agresorima.

Dubrovnik 1991.

Već se u srpnju 1991. godine prijavio kao dragovoljac, a od rujna je sudjelovao  u pripremi obrane grada te 29. rujna odlazi na obrambene položaje u Župi dubrovačkoj: Buići, Makoše, Postranje. Nakon okupacije Župe dubrovačke vraća se u Dubrovnik i fotografijom i videom dokumentira razaranje grada sve do svoje smrti tog apokaliptičnog sv.Nikole.

- Crni petak dubrovački. Sjećam se da sam idućeg jutra otišao do Grada i nikad neću zaboraviti te prizore. Vatra, dim, krš, lom, nevjerica, plač. Stradun je izgledao neprepoznatljivo, a cijeli Stari grad slomljeno, potučeno, razrušeno, stravično...Ljudi su plakali oko mene, a ja sam hodao u nevjerici i pokušavao shvatiti što se to zapravo dogodilo - kazao je Islamović koji je kao 12-godišnji dječak cijelu opsadu proveo u Gradu.

Dubrovnik 1991.

Njegovo pismo pisano u obliku ratnog dnevnika njegovoj je djevojci Mari Bratoš, koja se je onda nalazila na studentskoj razmjeni u Americi, stiglo je dvadesetak dana nakon što je poginuo.

Grad je bio uništen, ali nije pao. Obranjena je njegova sloboda. Taj se dan kasnije pokazao kao prekretnica u ratnim operacijama na dubrovačkom području.

Dubrovnik obilježava Dan dubrovačkih branitelja i 25 godina od uspješne obrane grada

Prigodnim programom u Dubrovniku se u utorak obilježava Dan dubrovačkih branitelja i 25. obljetnica uspješne obrane grada u Domovinskom ratu.

Program je počeo još u prošli petak, a danas ujutro u 7 sati, bit će podignuta hrvatska zastava na odašiljač na Srđu. Potom slijedi odavanje počasti poginulim braniteljima kod spomen-obilježja na gradskom groblju Boninovo, a iz gradske uprave navode kako je posebnost ovogodišnjeg programa i svečana akademija koja će se održati s početkom u 12 sati u Kazalištu Marina Držića na kojoj će, osim predstavnika organizatora odnosno Grada Dubrovnika, predstavnika Foruma branitelja i Dubrovačko-neretvanske županije nazočiti visoko državno izaslanstvo u kojem će biti i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

Osim polaganja cvijeća i paljenja svijeća na brdu Srđ te sjećanja na branitelje stradale na moru i u Sustjepanu bit će predstavljena monografija "Srpsko-crnogorska agresija na Dubrovnik 6. prosinca 1991." autora Iva Grbića. Svečana misa u dubrovačkoj katedrali bit će u 18 sati. U 20 sati na Stradunu je braniteljski koncert, a program završava u srijedu u 20 sati Koncertom Dubrovačkog simfonijskog orkestra i Mješovitog zbora Libertas.

 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 34
VIDEO

Najljepša ljubavna fotografija iz Domovinskog rata:  'Nisu smjeli stati, nagnuo se da me poljubi'
LJUBAV SVE POBIJEDILA

Najljepša ljubavna fotografija iz Domovinskog rata: 'Nisu smjeli stati, nagnuo se da me poljubi'

Kolovoz je 1995., Marijan se iz Oluje sa svojom 2. gardijskom brigadom, Gromovima, vraća u Sisak, gdje ga, na cesti uz Kupu, dočekuje njegova Ira, tada 21-godišnjakinja...

30 godina od smrti Damira Tomljanovića Gavrana: 'Kad je poginuo, srušio nam se svijet'
NEPREŽALJENI JUNAK

30 godina od smrti Damira Tomljanovića Gavrana: 'Kad je poginuo, srušio nam se svijet'

Prošlo je 30 godina od pogibije legendarnog Damira Tomljanovića Gavrana na Velebitu. On je bio zapovjednik koji je uvijek išao prvi i svi su ga slijedili. Njegovi suborci i danas ga oplakuju
Odmazda četnika i Mladića za Maslenicu: 'Da su srušili branu na Perući, val bio odnio sve!'
31. OBLJETNICA

Odmazda četnika i Mladića za Maslenicu: 'Da su srušili branu na Perući, val bio odnio sve!'

Da je brana popustila, vodni val iz akumulacijskog jezera u kojem je 600 milijuna kubika vode, odnio bi sve na svom putu...