Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

'Kauboji' uspjeli! Pregazili su Francusku i imaju kvalifikacije!

None Foto: WOLFGANG RATTAY 11

Hrvatska rukometna reprezentacija izborila je plasman na kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju! Odličnom igrom protiv Francuza osigurali su presudna dva boda (23-20)

Bravo 'kauboji'! Hrvatski rukometaši pobijedili su Francusku (23-20) i sigurno će igrati kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju.

Teško je bilo vratiti se nakon onakvog poraza protiv Njemačke (22-21), ali uspjeli su naši rukometaši 'skupiti glave' i odlučno krenuti po pobjedu. Od samog početka na golu je briljirao Marin Šego, a obrana je bila na zavidnoj razini. Francuski izbornik Didier Dinart malo je eksperimentirao s postavom, a naši su 'kauboji' to odlično iskoristili.

Vodili smo cijelo prvo poluvrijeme jedan ili dva razlike, ali na odmor se otišlo u egalu, bilo je 11-11. U nastavu igre zabljesnuo je mladi David Mandić koji je s tri brza gola doveo Hrvatsku u vodstvo, a nošeni odličnim igrama obrane i reakcijama Marina Šege na golu, naši rukometaši uspješno su utakmicu priveli kraju i slavili 23-20.

Najraspucaniji je u hrvatskim redovima bio Zlatko Horvat koji je zabio sedam golova, dok je Francuze predvodio Melvin Richardson s pet golova.

I u slučaju pobjede Španjolske protiv Njemačke, Hrvatska je treća u drugom krugu što znači da putuje u Dansku odigrati utakmicu za peto mjesto protiv trećeplasirane momčadi iz druge skupine. To bi najvjerojatnije trebala biti Švedska kojoj još slijedi utakmica protiv domaćina Danske.

• KRAJ, POBJEDA 23-20

Zabio je i Vida za veliku pobjedu Hrvatske! Uspjeli su 'kauboji' i osigurali plasman na kvalifikacije za Olimpijske igre!

• 58'

Ukrali smo loptu, ali je odmah poklonili Francuzima. Poklonili su je oni i nama jer je Porte napravio probijanje. Bili smo u pasivnom napadu, ali Šipić je odličnu loptu zakucao u aut. Imamo Šegu jer svaki naš promašaj on neutralizira obranom!

• 56'

Nije prošao naš cepelin, ali ukrali smo loptu Francuzima i opet idemo u napad. Mandić je primio udarac i ušao je Štrlek koji je zabio za +3! Bravo, Manuele! Idemo se obraniti i potvrditi pobjedu...

• 54'

Opet smo loše odigrali u napadu i Francuska je na -2.  Ali odgovorio je Marin Šipić s crte, odlično se istgnuo iz ruku obrane i zabio za novo vodstvo Hrvatske. No, Dika Mem je spretnim golom zabio za novih -2. U napadu smo opet u pasivu, a Lino Červar zove timeout.

• 52'

Nismo uspjeli otići na +5, Karačić je pucao pokraj gola, a Francuska nas je kaznila novim golom iz sedmerca. Opet je zabio Richardson. Izgubili smo loptu u napadu, ali ŠEgo je zaključao svoj gol i obranio čistu šansu Francuzima!

• 49'

Vranković ulazi u šest metara i izborio je sedmerac. Horvat je uzeo loptu i opet zabio, imamo velikih +4! Deset je minuta do kraja utakmice i imamo veliku prednost protiv Francuske. Imamo i novi napad, ukrali smo loptu!

• 48'

Opet igramo 7 na 6, probio se Vranković i lobom pogodio iznad Gerarda! Krademo loptu u obrani i Mandić za velikih tri razlike. Ma bravo i Marine na golu, ne može mu zabiti ni veliki Guigou!

• 46'

Bravo Marine, obrano i Mandiću! Odličnom igrom došli smo opet do dva razlike, ali u napadu nismo uspjeli otići na velikih +3. Odlično igraju 'kauboji', ali Fabregas prolazi s crte i opet je -1.

• 40'

Odlična prilika Jakova Vrankovića, ali naš Mister puca daleko od gola. Šteta... Ali nema veze, na krilima odlične obrane možemo do pobjede. Napravili smo sedmerac što je još jednom kaznio Richardson.

• 38'

I opet Mandić! Dvije odlične reakcije naše obrane i dva istrčavanja mladog Mandića za osjetnija dva gola prednosti Hrvatske protiv Francuza. No, ubrzo je s crte smanjio Fabregas.

• 37'

Karačić odličnim prodorom prolazi kroz Francusku obranu i zabija za izjednačenje, a u obrani krademo loptu i imamo vodstvo protiv Francuza!

• 35'

Blokiran je Vranković, a Francuska ima novi napad u kojem je zaradila sedmerac. Na gol je stao Ivan Stevanović, ali nije uspio obraniti udarac Richardsona i Francuska je u vodstvu.

• 33'

Lagarde se digao i zabio gol, a suci se nisu mogli dogovoriti jesmo li zaslužili i dodatne dvije minute. Na kraju je David Mandić ipak ostao na terenu, ali nismo uspjeli zabiti za novo vodstvo.

• 31'

Šego je odlično skinuo udarac Mahéa i imamo priliku doći u prednost. Na crti je Marin Šipić, a Karačić, Duvnjak i Vranković na vanjskim i Horvat te Mandić na krilima naš su sastav u nastavku. Odlični Šipić izborio je sedmerac kojeg je zabio Zlatko Horvat.

• 31'

Počelo je drugo poluvrijeme, a Dinart je na parket poslao udarnu momčad. Prvi napad imaju Francuzi.

• POLUVRIJEME

Imali smo zadnji napad nakon lošeg šuta Abaloa na prazan gol, ali nismo ga uspjeli iskoristiti. Karačić je imao težak posao i nije uspio zabiti u zadnjim sekundama, ali tu smo, u egalu.

Odlični Šego izluđuje Francuze, imao je šest obrana. Odličan je u napadu Zlatko Horvat koji je zabio pet golova. slijedi petnaestak minuta odmora, a onda nastavak borbe za OI.

• IDEMO 7 NA 6

Vrijeme je za promjene, Lino vadi Šegu i uvodi još jednog igrača, a zabio je Zlatko Horvat i izjednačio rezultat, a Duvnjak je ukrao loptu Francuzima, ali šut mu je obranio Gerard. Vratio nam je to Mem nerezonskim šutem, a sad ulazi naš sedmi igrač.

• 27'

Diže se Vranković, ali puca direktno u Gerarda. Odgovorio je i Marin Šego s druge strane, ma bravo, Marine! Dočekali smo i našeg kažnjenog igrača, opet igramo 6 na 6, a Lino zove na minutu odmora.

• 24'

Opet smo bili u pasivnom napadu i Musa je pokupio tešku loptu, ali pucao direktno u Gerarda. I opet nam je zabio N'Guessan, treba pronaći rješenje za njegove ulaske izvana. U egalu smo s Francuzima, ali Zlatko Horvat je dobio dvije minute isključenja, dok je Richardson zabio iz sedmerca.

• 23'

Špaga Marina Šege i gol Josipa Vrankovića za hrvatskih +2. Nije to dugo trajalo jer je odmah zabio N'guessan. Imamo nova rješenja i napad za ponovnih dva razlike.

• 21'

Zabio je i naš mister Vranković. Digao se i poslao Gerarda u jednu, a loptu u drugu stranu. Devet je minuta do kraja poluvremena, a Hrvatska ima gol prednosti protiv Francuske.

• 20'

Imao je Musa odličnu priliku s crte, ali puca pored gola. Prošao je Grebille kroz našu obranu i poravnao rezultat. Nema veze, igramo opuštenije no dosad i lakše nalazimo rješenja. Svjesni su 'kauboji' važnosti ove utakmice.

• 18'

Zabija Karačić, ali ekspresno odgovara Grebille. Francuzi nam pušu za vratom i ganjaju minimalni zaostatak jer smo mi prosuli napad za +2. ALI MARIN ŠEGO 'ugasio' je Remilija, opet idemo po vodstvo!

• 15'

Imali smo pasivni napad i oduzeta nam je lopta, ali nisu bili bolji ni Francuzi. Iz kontre je zabio Zlatko Horvat, ali Željko Musa je u sljedećem napadu zaradio dbvije minute isključenja.

• 14'

Opet odlična reakcija Željka Muse. Pokazali su 'kauboji' Francuzima da su se došli boriti, a Dinart će možda i požaliti što nije istrčao s udarnom postavom. Luc Abalo dobio je loptu na krilo i zabio u prvi kut.

• 13'

Ma, tako je! Horvat je iskoristio pogrešku Luke Karabatića i zabio u nebranjenu mrežu! Hrvatska protiv Francuske vodi dva razlike, ali Richardson vrlo brzo smanjuje na -1.

• 10'

Musa kupi 'otpadak', Musa zabija! Odlična reakcija našeg pivota nakon što je blokiran šut Domagoja Duvnjaka. Francuska u napadu igra s praznim golom i radi probijanje, a Zlatko Horvat zabija za naše vodstvo!

• 9'

Francuzi kažnjavaju svako pogrešku 'kauboja'. Karačić je promašio zicer, a Remili opet siguran iz kontre. Marin Šego odličan je na golu, a kad u napadu dođemo na željenu razinu mogli bi iznenaditi Francuze. Opet Musa radi pomutnju na crti i Dipanda mora 'na hlađenje' dvije minute.

• 7'

Odlična obrana i asistencija Šege, a još bolja reakcija Manuela Štrleka koji je zabio nakon što je duga lopta prošla 'kroz prste' Vincentu Gerardu. Šego je obranio šut Nikoli Karabatiću i asistirao za gol, a neutralizirao ga je i u napadu nakon toga.

• 5'

Zlatko Horvat sigurno je zabio sedmerac. Nakon prvih pet minuta vidjeli smo nekoliko promašaja i dvije lijepe obrane golmana.

• 4'

Stepančić se digao na devet metara i otprilike isto toliko pucao pokraj gola. Odmah su odgovorili Francuzi 'cepelinom' Remilija, a Šego je bio nemoćan. Imamo i mi sedmerac nakon odličnog rada Željka Muse na crti.

• 1'

Karačić se dobro izborio za poziciju u pasivnom napadu, ali prvu obranu ima je Vincent Gerard. Ali ogdgovorio je i Šego obranom čistog šuta Luki Karabatiću!

• POČETAK

Suci će na ovom susretu biti poznati Česi Horacek i Novotny, a prvi će s centra krenuti naši rukometaši. SRETNO, 'kauboji'!

• HIMNE

Pet je minuta do početka utakmice, Francuzi i 'kauboji' došetali su na teren i spremni su za večerašnji susret. Prva se intonirala 'Marseljeza', a Francuzi su pjevali u jedan glas. Odgovorili su im i okupljeni navijači hrvatske reprezentacije kad se Kölnom gromoglasno orila 'Lijepa naša'.

• NAVIJAČI

Hrvatski navijači su uz 'kauboje' i večeras. Poraz protiv Njemačke je iza nas, sad slijedi borba protiv Francuske i za plasman Olimpijske igre.

‘Červara nema pravo tko tužiti, pa mi smo pokradeni’: Hrvatski navijači sigurni su u pobjedu protiv Francuske Reporteri: Dubravko Miličić i Ivan Radnić

Objavljuje 24sata u Srijeda, 23. siječnja 2019.
  • POBJEDA ZA SIGURNOST

Rukometaši Brazila su pobijedili Island 32-28, čime su preskočili Hrvatsku i zasjeli na četvrto mjesto koje vodi u borbu za sedmu poziciju, što donosi kvalifikacije za OI.

Brazilska samba ušla je furiozno u utakmicu, činilo se da oslabljenim Islanđanima prijeti katastrofa. Nakon šest minuta igre bilo je već 5-0 za Brazilce i to su održavali do sredine prvog poluvremena kada je bilo 14-9, već tradicionalno, Toledo i Langaro trpali su kao nenormalni zajedno zabivši čak osam golova.

Probuđeni Island je sjajnom serijom od 6-1 uspio zakomplicirati utakmicu, no bez Palmarssona i Gunnarssona nisu mogli pružiti veći otpor. Igralo se gol za gol do 40. minute, kada Brazilci dolaze do tri razlike zahvaljujući sjajnim obranama Almeide i prvenstveno golovima sjajnog Langara koji je uništio Hrvatsku. Nakon male napetosti, Island je skroz pao i  Brazil je odradio to do kraja i došao do pobjede od 32-28, čime su se s nova dva boda popeli na četvrto mjesto.

Najbolji kod Brazila bio je nezaustavljivi Langaro koji je utrpao devet golova, dok je Toledo zabio osam komada. Oslabljene Islanđane je predvodio Jonsson sa sedam golova, a podrška mu je bio Magnusson sa šest golova.

Brazilci su se ovom pobjedom popeli na četvrto mjesto te se bodovno izjednačili s Kaubojima i Španjolskom koji imaju po četiri boda. Dobra vijest je ta što Hrvatska i dalje sama odlučuje od svojoj sudbini, odnosno ako pobijedimo Francusku, opet ćemo zasjesti na minimalno četvrtu poziciju što znači da idemo u borbu za sedmo mjesto koje vodi u kvalifikacije za Olimpijske igre...

• DAN ODLUKE ZA LINU

Glas mu je podrtavao i brisao je znoj s čela. Onako pritisnut između svih tih mikrofona, stajao je Lino Červar u predvorju hotela u Kölnu i nije se osjećao ni najmanje ugodno.

OK, tema su bili suci, ali negdje duboko u sebi Lino je znao, morao je znati da je tema zapravo on. Previše je toga u rukometu on prošao i zato dobro zna: ne pobijede li večeras Francusku, “kauboji” bi od borbe za medalje vrlo lako mogli završiti i predzadnji u skupini, što bi značilo da je on bivši izbornik.

Čelnici saveza sasvim sigurno neće stati iza njega, kao što nisu stali ni odmah nakon utakmice s Nijemcima.

U prvi red gurnuli su Lina. Znate kako to već ide. Tapšat će ga po ramenima, sve kao “u pravu si”. A onda ga šutnuti nogom da bi spasili sebe.

- Nisam mogao spavati, nisu ni igrači. Znate, neki su mi plakali u svlačionici - počeo je Lino, zapravo nastavio svoju “borbu s vjetrenjačama”, odnosno s IHF-om i sucima.

A to je utakmica koju sigurno, nigdje i nikad, nećete dobiti. Pa ipak, Lino je nastavio “jurišati na vjetrenjače”.

- Ma recite vi meni, kako to?! Kako to da isti, danski suci, već treći put sude Njemačkoj na ovom SP-u? Kako ne vide da njemački igrač napravi sedam koraka, a u rukometu su dozvoljena tri?! Ma kakav faul Karačića u napadu?! I još igrač koji se podmetnuo pod Karačića mora dobiti dvije minute! - govorio je Lino. I zaista nam ga je bilo nekako žao.

Taj veliki sportaš, olimpijski pobjednik i svjetski prvak znao je duboko u sebi da nije smio izgovoriti riječi “krađa”, “suci” i “zatvor” i da će ga sigurno kazniti, ali odlučio je na zalasku karijere reći što ga muči sve ove godine. Sudački lobi, kaže Lino, godinama kroji rukometni poredak i odlučuje tko će pobijediti. Mi bismo dodali, ne samo u rukometu, gospon Lino.