Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Sjajni Gorgon slomio Intera i okončao riječku mini-krizu!

None Foto: Marko Prpic/PIXSELL 7

Alexander Gorgon je u deset minuta na travnjaku namjestio tri gola! Klasa koja radi razliku pomela je domaće, a napokon se otvorilo i Jakovu Puljiću te Lončaru. Inter: podređen, ali žilav... Dok nisu ugledali Alexa Gorgona

Rijeka je očekivano i rezultatski uvjerljivo pobijedila Intera u Zaprešiću, a mučila se sat vremena zato što Alexander Gorgon nakon ozljede ima snage za samo pola sata igre.

Kapetan je ušao u 61. minuti, namjestio tri gola i kristalno jasno demonstrirao zašto se Rijeka mučila u prva dva proljetna kola. Zato što su joj nedostajala trojica najboljih napadača.

Bez Gorgona: dominacija u posjedu lopte bez velikih šansi. Sa Gorgonom: Rijeka je za Intera druga dimenzija. Sa Gorgonom Rijeka je Interu utrpala tri gola u osam minuta. Mini-kriza je okončana.

Strijelci: oni kojima je to bilo najpotrebnije - Stjepan Lončar (od dolaska na Rujevicu zaziva taj gol) i Jakov Puljić (prije tjedan svojim promašajima 'asistirao' Gorici u prvom Bišćanovom riječkom porazu).

Apsurd je da Gorgon možda i ne bi ušao da se nije ozlijedio mlađani Matej Vuk. Dečko koji je prvi dio sezone igrao na posudbi baš u Zaprešiću igrao je solidnu tekmu, ali izgleda da je njegova ozljeda gležnja ozbiljna jer sa travnjaka je iznesen na nosilima.

NK Inter Zapresic - HNK Rijeka | Autor: Marko Prpic/PIXSELL Foto: Marko Prpic/PIXSELL

Rijeka je ovom pobjedom opet bodovno izjednačena s Osijekom (čeka se još Lokomotivino gostovanje u Splitu), a na najbolji je mogući način najavila Jadranski derbi na Rujevici slijedeće subote.

Inter: podređen, ali žilav... Dok nisu ugledali Gorgona. Nastavlja se zaprešićka borba s Istrom za osmo mjesto i izbjegavanje kvalifikacija za opstanak. Zasad, Inter ima bod više.

Bišćan je 15-ak minuta dao i Robertu Muriću, za derbi s Hajdukom pravo nastupa imat će Ivan Tomečak, a možda se oporave Heber i(li) Čolak. Nakon Zaprešića Rijekino proljeće izgleda daleko sunčanije.

U prvom poluvremenu po jedna dobra šansa na svakoj strani (Vuk 23', Muhar 33'). U nastavku je igrala samo Rijeka i time isprala gorčinu prvog poraza pod ravnanjem Igora Bišćana. Ovo je deseta Bišćanova riječka pobjeda u 12 utakmica uz gol razliku 23:11 te tek drugi put da njegovi Bijeli nisu primili gol (uz onih domaćih 1:0 nad Dinamom krajem studenog prošle godine).

Kad se oporave najbolji napadači Rijeka postaje ono što je bila od listopada 2018. - Bišćanov stroj kojem bilo tko osim Dinama jako teško može odoljeti. Na kraju ispada da je Inter jzapravo riješen rutinski, čim se moglo računati na barem jednog od tri najjača ofenzivna aduta.

Jadranski derbi na Rujevici (subota od 15:00) mogao bi biti: HNL spektakl!

• start_end

90' +3 Kraj

Kraj je u Zaprešiću!!! Rijeka se mučila sat vremena pa onda na krilima Alexa Gorgona u samo osam minuta pomela Intera. Gorgon nije zabio nijedan gol, a zapravo je sam pobijedio domaće jer je njegovim ulaskom Rijeka dobila drugu dimenziju i posve nadigrala Zaprešićane.

Austrijanac je ušao nakon što se ozlijedio mladi Vuk (izgleda teže, oznesen na nosilima, u pitanju je gležanj). Petnaestak minuta dobio je i Murić, a Bijeli su ovom pobjedom dostigli Osijeka u vrhu (čeka se gostovanje Lokomotive u Splitu) te na najbolji način najavili Jadranski derbi na Rujevici slijedeće subote.

Inter: podređen, ali žilav... Dok nisu ugledali Gorgona. Nastavlja se zaprešićka borba s Istrom za osmo mjesto i izbjegavanje kvalifikacija za opstanal. Zasad, Inter ima bod više.

• 90' +1

U sudačkoj nadoknadi sjajan dribling i udarac Mamića, ali Matković odlično brani.

• replacement

86' Zamjena

Kod Intera: Tomislav Haramustek umjesto Ajayija.

84' Zamjena

Kod Rijeke: Denis Bušnja umjesto Acostya.

82' Zamjena

Kod Intera: Juraj Ljubić umjesto Raka.

76' Zamjena

Kod Intera: Robert Mišković umjesto Serderova.

76' Zamjena

Kod Rijeke: Robert Murić umjesto Halilovića.

Jedno zimsko pojačanje umjesto drugog zimskog pojačanja. Bišćan daje šansu velikom talentu Muriću da polako akumulira ligaške minute. Klasa je neupitna, a koliko znanje znači najjasnije je demonstrirao Gorgon koji nije zabio gol, a - sam je slomio Intera.

• goal

74' Gol

Gooooooooool!!! Totalni raspad Intera, a Rijeka od Gorgonovog ulaska demonstrira apsolutnu superiornost! Ovoga puta Austrijanac je odigrao dupli pas sa Halilovićem pa zdesna gurnuo loptu Puljiću koji potpuno sam sa 3-4 metra zabija za 3:0 Rijeke. Napokon se i Puljiću otvorilo! Ovo je njegov peti ovosezonski gol za Bijele.

• goal

69' Gol

Goooooooool!!! Blitz-krieg Rijeke u tri minute! Sjajna lopta Gorgona za Stjepana Lončara koji napokon zabija toliko željeni gol za Rijeku i Bijelima donosi uvjerljivih - 0:2!

Alex Gorgon ušao je u 61. pa u 66. i 69. minuti namjestio dva gola! Vidi se klasa i jasnije je zašto Rijeka bez standardnih napadača nije onako jaka kao kad je poharana ozljedama.

• goal

66' Gol

Goooooooool!!! Rijeka vodi! Najprije je Matković skinuo Acostyev udarac glavom s 5-6 metara (na sjajnu asistenciju Gorgona koji je odmah donio klasu više), a iz kornera lopta dolazi do Jakova Puljića koji desnicom za 10-ak metara iskosa loptu šalje u donji desni kut Interovog gola - 0:1!

Apsolutno zasluženo vodstvo!

• yellow_card

63' Žuti karton

Josip Brezovec - prigovor

61' Zamjena

Kod Rijeke: Alexander Gorgon umjesto Mateja Vuka koji je izgleda teže ozlijedio gležanj pa je s travnjaka iznesen na nosilima.

• injury

59' Ozljeda

Ozlijedio se mladi Rijekin napadač Matej Vuk koji je prvi dio sezone proveo na posudbi baš u Interu.

Za ulazak u igru sprema se tek nedavno oporavljeni kapetan Alex Gorgon. Robert Murić i dalje je na klupi.

• 56'

Puljić u prečku! Muharev faul na Haliloviću, žuti Interovom veznjaku, slobodnjak za Rijeku, Jakov Puljić sa 18 metara preko žutog zida i - u prečku. Koji centimetar niže i Rijeka bi povela. Najbolja šansa na utakmici!

57' Žuti karton

Karlo Muhar - preoštar start na Haliloviću

• 50'

Nastavak priče iz prvog dijela: Rijeka dominira, ali bez najučikovitijih ljudi (Čolak, Heber, Gorgon) nema prave opasnosti za Matkovića.

Utakmica je otvorena, a Bišćan bi za najkasnije desetak minuta vjerojatno trebao osvježiti sastav Gorgonom i(li) Murićem.

• 46'

Počelo je drugo poluvrijeme! Nema zamjena ni kod Zaprešićana, ni kod Riječana.

• halftime

45' Poluvrijeme

Rijeka je imala dvije dobre šanse u zadnjoj minuti utakmice: najprije Kvržić volej desnicom sa 18 metara u blok, a nakon kornera Escoval pokušava imitirati Casemirov jučerašnji gol Atleticu, ali lopta ide pored gola.

Rijeka je bolja (59% posjeda), a najizglednije šanse promašili su Vuk za goste (23') te Muhar za domaće (33'). Najbolji su Kvržić kod Rijeke i Ajayi kod Intera, ali... Golgeteri su ili ozlijeđeni (Čolak, Heber), ili na klupi (oporavljenik Gorgon) ili su - otišli u Dinamo (Andrić).

Čitamo se za desetak minuta.

• 35'

Kontra Intera, Kaluđerović zdesna za Muhara koji sam na 13-14 metara puca glavom, ali slabo - u Slugu.

• 33'

Brezovec jako sa 17 metara, Escoval presreće glavom i odbacuje u korner. Iz kuta centaršut, a Muhar glavom (viši od Mamića) sa 6 metara puca zamalo pored desne Slugine vratnice... Prva prava šansa i za Inter!

• 29'

Halilović sa 20 metara u donji desni kut, Matković paradom odbija u korner. Nakon kornera kapetan Kvržić (zasad najbolji Rijekin igrač) poteže iz iste razdaljine, silovito, ali preko gola.

Rijeka polako pojačava pritisak no nije to jesenska Rijeka... Neizbježno se primjećuju izostanci trojice najefkasnijih igrača - Hebera, Čolaka i Gogrona.

26' Žuti karton

Petar Mamić - preoštar prekršaj na Ajayiju (zasad najopasnijem Interovom igraču)

• 23'

Prva izglednija šansa na utakmici, za Rijeku! Kvržić (danas kapetan, a odličan i na 'beku') ubacuje s desna, a mladi Matej Vuk (u prvom dijelu sezone na posudbi u Interu) natrčava no iz blizine glavom puca preko gola.

• 20'

Rijeka dominira posjedom, ali ne stvara šanse. Brojni izostanci ipak su popriličan problem za Bijele. Inter se ograničava na obranu i čekanje kontre. Armada je na stadionu i navija (nakon razgovora s Bišćanom i dopredsjednikom Šćulcem).

• 10'

Zasad dosta dinamična i - ravnopravna utakmica. U 2. minuti Bosec je oduzeo loptu Vuku pa sa 16 metara pucao pored Rijekinog gola, a u 6-oj je udarac Pavičića s ruba Interovog 'kaznenog' završio u zaprešićkom bloku.

Gledatelji se broje u stotinama, a travnjak je vidio i bolje dane (više je smeđ nego zelen no izgleda da je stvar više estetska nego sadržajna, igra se odvija tečno).

• start_end

1' Početak

Počela je utakmica Intera i Rijeke u Zaprešiću! Glavni sudac je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca.

• NEMA GOLGETERA

Inter se polako privikava na život bez Komnena Andrića, a Rijeka danas mora igrati bez Čolaka i Hebera koji su u Bišćanovoj eri (počela upravo u Zaprešiću, 2:1 pobjedom, 19. listopada prošle godine) zabili 13 od ukupno 20 golova! Na klupi je i oporavljeni kapetan Gorgon koji je zabio 3 gola otkad mu je Bišćan trener.

Za Rijeku od 1. minute igra mladi Matej Vuk koji se u prvom dijelu sezone kalio upravo u Interu, a na desnom 'beku' će igrati Kvržić koji je inače klasično 'krilo' (razlog: čak tri desna beka su 'out' - Raspopović i Pavelic ozlijeđeni, a Tomečak još nema pravo nastupa). Dobar dio karijere u Interu je proveo i Puljić koji je danas najistureniji Rijekin igrač, a u prošlom kolu je sa dva promašena zicera kumovao prvom Bišćanovom riječkom porazu.

• POSTAVE

Evo i sastava koje su danas odabrali Toplak i Bišćan...

Inter: Matković, Muhar, Tatomirović, Kaluđerović, Ajayi, Brezovec, Šimunec, Bosec, Rak, Srederov, Valentić.

Rijeka: Sluga, Kvržić, Župarić, Escoval, Mamić, Pavičić, Lončar, Halilović, Acosty, Vuk, Puljić.

• RIJEČ TRENERA

Samir Toplak, trener Intera: 'Nama taj njihov poraz od Gorice baš ništa ne znači u kontekstu naše utakmice. Možda bi za nas bilo bolje da nisu izgubili jer sada će se pokušati vaditi na nama. No, najvažniji smo mi. Podignemo li napadački segment na višu razinu, možemo se nadati pozitivnom rezultatu'.

Igor Bišćan, trener Rijeke: 'Nikad u karijeri se nisam susreo sa tolikim brojem ozlijeđenih igrača i stvarno se mi u stožeru preispitujemo jesmo li možda u nečemu pogriješili tijekom zimskih priprema. Tomečak danas nema pravo nastupa, Murić možda zaigra. Znamo njihovu kvalitetu, a formu će pokazati utakmice'.

• NAJAVA

Rijeka u Zaprešić dolazi nakon prvog poraza u eri Igora Bišćana (1:3 od Gorice, u prošlom kolu na Rujevici). Bišćan je s Rijekom prošle nedjelje izgubio prvi put nakon 3,5 mjeseca i nakon deset utakmica sa osam pobjeda (od kojih sedam zaredom) i dva remija.

Utoliko više je Rijeci pobjeda kod Intera imperativ, a prema trenerovim riječima danas će mu nedostajati šestorica ozlijeđenih igrača: najbolji strijelci Heber i Čolak, 'bekovi' Raspopović i Pavelic te stoperi Punčec i Capan.

Prvu utakmicu na Rijekinoj klupi Bišćan je vodio upravo u Zaprešiću, 19. listopada prošle godine. Rijeka je pobijedila 2:1, oba gola zabio je Čolak koji danas neće moći igrati.

Inter želi pobjeći Istri kako bi najmanje osmim mjestom izbjegao kvalifikacije za opstanak, a Rijeka želi plasman u Europu (po mogućnosti: osvajanjem drugog mjesta).