Čudesni Thomas prošao ciljem i pobijedio na Tour de Franceu!

2

Posljednjom etapom i sprintom kroz Champs-Elysees prvi je prošao Alexander Kristoff dok se Thomas nije pretjerano žurio. On je danas samo trebao proći ciljnom ravninom i osvojiti Tour de France

Nakon što je na pretposljednjoj etapi osigurao naslov na Tour de Franceu, Velšanin Geraint Thomas danas je i osvojio 105 izdanje elitne biciklističke utrke.

Posljednjom etapom i sprintom kroz Champs-Elysees prvi je prošao Alexander Kristoff dok se Thomas nije pretjerano žurio. On je danas samo trebao proći ciljnom ravninom i postati treći Britanac te prvi Velšanin pobjednik Tour de Francea.

Ciljem je prošao držeći se rukom pod ruku s Chrisom Froomeom. Na kraju su zauzeli pozicije negdje u sredini pelotona. Nizozemac Tom Dumoulin ostao je iza njega u ukupnom poretku minutu i 51 sekundu dok je Froome završio treći.

Posljednja, 21. etapa, 116 km dugačka dionica od Houillesa do središta Pariza nije donijela nikakve promjene u vrhu i Thomas je zadržao skoro dvije minute prednosti pred najbližim konkurentima Tomom Dumoulinom i Chrisom Froomeom.

Član momčad Team Sky je nakon tri tjedna vožnje, 21 etape i 3.351 km slavio sa rezultatom od 83 sata, 17 minuta i 13 sekundi.

- Oduševljen sam, trudim se ne plakati. Ne vjerujem da sam osvojio Tour - kazao je 32-godišnji Thomas.

Bila je to šesta pobjeda nekog od biciklista Team Skyja u posljednjih sedam godina na Touru nakon pobjeda Bradleyja Wigginsa (2012) i Chrisa Froomea (2013, 2015, 2016, 2017).

Njegovi najveći konkurenti mogli su samo čestitati Thomasu.

- Thomas je bio najbolji i najsnažniji, zaslužio je pobjedu. Tijekom cijele utrke nije napravio niti jednu pogrešku - kazao je Dumoulin, dok je Froome dodao:

- Kada smo došli do Alpa bilo je jasno tko će pobijediti. Geraint je bio u boljoj formi od mene i čestitam mu na slavlju.

Četvrto mjesto osvojio je Slovenac Primož Roglič što je najbolji plasman nekog slovenskog biciklista na Touru. Do sada su najbolji bili Tadej Valjavec 2009. i Janez Brajkovič 2012. godine, obojica su bila na devetom mjestu.

Jedini hrvatski predstavnik ove godine na Touru Kristijan Đurasek u posljednjoj etapi je zauzeo 63. mjesto, dok je u ukupnom poretku osvojio 40. mjesto.