Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Ma i nula je dobra! Dinamo bez poraza završio europsku jesen

None Foto: Luka Stanzl/PIXSELL 29

'Modri' su na hladnom Maksimiru remizirali protiv Anderlechta 0-0, a prave prilike izostale su s obje strane. Dinamo je skupinu zaključio s 14 bodova, četiri pobjede i dva remija te nakon 49 godina čeka proljeće

U susretu posljednjeg, šestog kola D skupine Europske lige nogometaši Dinama su na stadionu Maksimir odigrali 0-0 protiv Anderlechta, no i prije zadnjeg kola osigurali su prvo mjesto u skupini i plasman u 16-inu finala.

POGLEDAJTE GALERIJU:

None Foto: Slavko Midzor/PIXSELL 41

Dinamo je 'europsko proljeće' nakon 49 godina osigurao već u četvrtom kolu, a potom je u Istanbulu odigrao 0-0 protiv Fenerbahčea i tako osigurao prvo mjesto u skupini. U posljednjih 90 minuta 'modri' su mogli igrati bez stresa i bez pritiska, a nažalost odigrali su i bez golova. Za goste je cijeli susret odradio Ivan Santini, a Antonio Milić izašao je u 77. minuti. Obojica su dobili žute kartone.

POGLEDAJTE VIDEO:

Dinamo je šesnaestinu finala, odnosno europsko proljeće nakon 40 godina posta, osigurao već u četvrtom kolu pobjedom nad Spartak Trnavom početkom studenoga u Zagrebu (3-1), a remijem kod Fenerbahčea (0-0) u petom kolu i prvo mjesto skupine.

Bila je to siromašna utakmica bez prilika i bez ritma. Dinamo je imao inicijativu, ali niti jednom nije ozbiljnije ugrozio belgijska vrata.

25. minuti dobru akciju Dinama okončao je Hajrović udarcem daleko iznad vrata, a u 32. minuti je udarac Gojaka blokiran u posljednji trenutak. Bila su to jedina uzbuđenja u vrlo slabom prvom dijelu.

Niti drugi dio nije ponudio bolji nogomet. U 76. minuti Hajrović nije ukrotio loptu u situaciji kada je bio sam, u 78. minuti Stojanović je bio neodlučan, a minutu kasnije udarac glavom Rrahmanija nije bio dovoljno snažan da ugrozi belgijskoga vratara. U 82. minuti Livaković brani nezgodan udarac iz daljine Kayembea u prvoj opasnijoj akciji Anderlechta, a u 89. minuti udarac Bakkalija odlazi malo iznad grede.

ŠESNAESTINA FINALA Kad je ždrijeb Europske lige i koga sve Dinamo može izvući?

U drugom susretu iz ove skupine Spartak je u Trnavi pobijedio Fenerbahče sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Kubilay Yilmaz u 41. minuti.

Dinamo je osvojio prvo mjesto sa 14 bodova, dalje ide i Fenerbahče koji je sakupio osam bodova, Spartak je treći sa sedam bodova, a Anderlecht posljednji s tri boda.

DINAMO - ANDERLECHT 0-0

DINAMO: Livaković; Stojanović, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac (Rrahmani, 46) ; Dani Olmo, Šunjić, Gojak; Oršić (Šitum, 89), Gavranović (Petković, 65), Hajrović

ANDERLECHT: Boeckx; Appiah, Bornauw (Delcroix, 63), Sanneh, Milić (Saelemaekers, 71) ; Gerkens, Kayembe, Morioka, Saief (Amuzu, 68); Bakkali, Santini

Dinamo

0
:
0

Anderlecht

• 94'

Sudac Scharer prislonio je zviždaljku ustima i odsvirao kraj utakmice u Maksimiru. Dinamo i anderlecht odigrali su 0-0 ili bolje rečeno ništa-ništa, ali 'modri' mogu biti zadovoljniji jer su tešku skupinu Europske lige završili bez poraza.

• 87'

Anderlecht pojačava pritisak u zadnjih par minuta. Prvo je Japanac Morioka u prazno poslao Amera Gojaka, zatim puca, ali to blokira Petar Stojanović, pokušava i Amuzu, ali i to blokira dinamova obrana, a onda preko gola puca Bakkali koji se lažnjakom prethodno oslobodio slovenskog braniča Stojanovića. Opasno živi Dinamo...

• 81'

Opalio je sada Kongoanac Edo Kayembe vanjskim dijelom kopačke kroz šumu nogu, lopta se nezgodno odbila od jednog igrača Dinama, ali Dominik Livaković dobro reagira i zaustavlja jako neugodan pokušaj.

• 79'

Uzvratio je Anderlecht! Mladi Belgijac Francis Amuzu nanizao je nekoliko Dinamovih igrača, ubacio je u peterac, a Kevin Theophile-Catherine loptu izbija u korner.

• 77'

Evo još jedne dobre akcije Dinama! Bad Blue Boysi podižu atmosferu jer osjećaju da bi njihovi ljubimci mogli stići do gola! Dani Olmo prebacio je obranu Anderlechta, a lopta stiže do Petra Stojanovića kojeg blokira Sanneh.

• 62'

Japanac Morioka opalio je iz slobodnog udarca, ali kao i svi pokušaji Anderlechta večeras i taj odlazi izvan okvira.

• replacement

64' Zamjena

Mario Gavranović izašao je iz igre iako nije odigrao loše, ali Bjelica je vjerojatno već mislima na derbiju s Hajdukom. Ušao je Bruno Petković koji u zadnje vrijeme igra u velikoj formi i mogao bi biti čovjek odluke.

• 56'

Evo još jednog pokušaja Dinama! Amer Gojak poslao je jednu teledirigiranu loptu za Danija Olma poput van Bastena puca punom, ali nije imao sreće poput slavnog Nizozemca.

• 49'

Snijeg na Maksimiru pojačava, ali pojačava i Dinamo. Amer Gojak lijepo je povukao jednu kontru, odigrao je loptu do Danija Olma koji je imao otvoren put ka golu Anderlechta, ali odlučio se na dodavanje natrčalo Oršiću koji nije uspio ništa opasnije napraviti.

• 46'

Počelo je drugo poluvrijeme na hladnom Maksimiru! Dinamo je u prvom dijelu bio puno bolja momčad te će u nastavku nastojati kapitalizirati svoju dobru igru s ponekim golom.

• VIŠE OD 12 TISUĆA NAVIJAČA

Spiker na stadionu potvrdio je službeni podatak o broju navijača na Maksimiru. Čak 12.170 ljudi pohrlilo je pogledati zadnju Dinamovu europsku utakmicu u grupi, a brojka bi možda bila i kudikamo veća da je utakmica imala veći rezultatski značaj.

• yellow_card

45' Žuti karton

Ivan Santini dobio je žuti karton zbog lakta kojim je dohvatio Kevina Theophilea-Catherina, a sudac Sandro Schärer ubrzo je odsvirao kraj poluvremena.

• 39'

Još jedna fantastična akcija Dinama! Amer Gojak otarasio se Kayembea, gurnuo je loptu za Danija Olma koji odigrava za Marija Gavranovića, zatim dodavanje petom, ali obrana Anderlechta jedva to izbija.

• 33'

Raste Dinamov pritisak! Sjajno izgleda momčad Nenada Bjelice koja kontrolira sredinu terena, a iz takve situacije zaprijetili su Dinamovci preko Izeta Hajrovića i Petra Stojanovića, ali nije bilo udaraca u okvir gola.

• 30'

Jednu dugu loptu iz slobodnog udarca ubacio je Dani Olmo, korpulentni golman Frank Boeckx nespretno ispušta loptu, skače netko od Dinamovih napadača, ali švicarski sudac svira prekršaj u napadu.

• 25'

Sjajna Dinamova akcija iz kornera po tko zna koji put ove sezone! Par brzih i kratkih dodavanja, nekoliko lažnih kretanja i lopta stiže na rolicu Izetu Hajroviću koji s desetak metara ipak puca visoko preko gola.

16' Žuti karton

Došlo je do prvog koškanja na terenu, a deblji kraj izvukao je Izet Hajrović koji je dobio žuti karton i neće ga biti u prvom susretu šesnaestine finala. Žuti je dobio i igrač Anderlechta, hrvatski reprezentativac Antonio Milić, ali mala je to utjeha navijačima Dinama. Cijeli istok zviždi Miliću.

• 10'

Počele su padati prve pahulje snijega, a to je bio znak Dinamu da počne napadati gol Anderlechta. Prvi pokušaj na utakmici dolazi iz 'radionice' Mislava Oršića koji se s lijeve strane zabio u sredinu i pucao neprecizno, pored gola.

• 6'

Dinamo je 'fajterskim' gardom otvorio susret na Maksimiru. 'Modri' kroz visoki presing odmah oduzimaju lopte protiv Anderlechta koji je prikovan za dno grupe.

• start_end

1' Početak

Počela je utakmica na Maksimiru! Bad Blue Boysi od prve minute dižu svoje ljubimce koji žele nova tri boda protiv Anderlechta iako su 'modri' i matematički osigurali prvo mjesto u skupini.

• BULE:

Idemo po pobjedu, želimo skupiti što više bodova i to nam je cilj do kraja natjecanja po skupinama, kazao je pomoćni trener Dinama Nino Bule.

- U zadnjih pet utakmica koliko smo analizirali Anderlecht nisu odigrali niti jednu od tih utakmica u istom sastavu. Samo jednom su igrali u sustavu 4-4-2 i mislim da će danas izaći u nešto modificiranijem sustavu s Moriokom iza Bakkalija i Santinija - smatra Nino Bule.

- Najopasniji igrač Anderlechta danas bi mogao biti Morioka - kazao je Bule koji je analizirao ekipu Anderlechta.

• SKUPLJAJU SE NAVIJAČI

Dinamovi navijači zagrijavaju se uoči posljednje utakmice u skupini Europske lige i proslave europskog proljeća nakon 49 godina Reporteri: Josip Tolić, Hrvoje Tironi

Objavljuje 24sata Sport u Četvrtak, 13. prosinca 2018.
  • POSTAVE

Dinamo, 4-3-3

Livaković - Stojanović, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac - Gojak, Šunjić, Olmo - Hajrović, Gavranović, Oršić

Anderlecht, 4-4-2

Boeckx - Appiah, Bornauw, Sanneh, Milić - Gerkens, Kayembe, Morioka, Saief - Bakkali, Santini

• VATROMET

U prva dva dana prodano je (s godišnjim ulaznicama) više od 10 tisuća karata. Opcija s prodajama paketa za dvoboje s Anderlechtom i Hajdukom pokazala se punim pogotkom, čini se kako navijači Dinama s nestrpljenjem iščekuju posljednja dva ogleda u 2018. godini.

Kompletne pripreme za Anderlecht idu u koordinaciji s Uefom, a najveći problem u cijeloj priči je - vatromet! U Dinamu se od uspješne europske polusezone žele oprostiti velikim vatrometom poslije te utakmice, ali za takve stvari treba posebna dozvola Uefe. Ipak, tu ne bi trebalo biti velikih problema, sve bi vrlo brzo trebalo biti usuglašeno. No, o tome ipak odlučuje - Uefa.

Čelnici Dinama vrlo su zadovoljni fan-zonom koja je organizirana ispod zapadne tribine prije utakmice sa Spartak Trnavom, pa će sada biti - dvije. Jedna opet na zapadu, druga pak ispod istočne tribine. Ovoga puta neće biti nikakve navale gostujućih navijača, Anderlecht se oprostio od Europe, pa organizatori očekuju tek stotinjak belgijskih navijača.

Predstavnici Uefe već su danima u Zagrebu gdje snimaju i promo-film za svoj Uefa magazin. Tu će biti napravljene priče iz svih klubova koji su prezimili u Europskoj ligi, Maksimir će biti sniman iz svih kadrova, po danu i noći, a u cijelu priču Uefa je uključila i zagrebački advent. A tamo Dinamo opet ima svoju kućicu (na klizalištu) koja bi, kao i prošle godine, trebala biti vrlo popularna, pa i atrakcija za brojne strance.

• SANTINI:

Da, Dinamo me iznenadio u Europi. Već u pretkolima Lige prvaka se vidjelo kako se radi o dobroj momčadi, da su prava ekipa na terenu. Ne vidim da netko kod njih pojedinačno odskače, to je njihova najveća kvaliteta, rekao je Ivan Santini uoči utakmice Dinama i Anderlechta, pa dodao:

- Sezona nam nije krenula kako smo svi očekivali, sada želimo na ovoj utakmici završiti našu europsku priču na pozitivan način. Dinamo je odlično krenuo ove godine, ako bi protiv njih sada odigrali dobro i pobijedili ih, djelomično bi isprali gorak okus naše sezone. Motivirani smo, dobar rezultat iz Maksimira bio bi nam pravi poticaj i za buduće utakmice u Belgiji.

Napadač Anderlechta nastavio je hvaliti Dinamo...

- Dečki igraju sjajno, bore se jedni za drugoga i svaka im čast. Iznenadili su sve nas, ne samo ljude Hrvatskoj, već i mnoge u Belgiji, Turskoj i Slovačkoj, a osobno se nadam da će sada što dalje dogurati u Europi.

U Maksimiru će biti i izbornik Dalić, koliko je to za vas važno?

- Ne razmišljam na taj način, ova utakmica mi je važna kao svaka druga. Možda me malo više boli onaj poraz iz Bruxellesa, pa ću sada zbog toga biti dodatno motiviran. Tada sam bio i ozlijeđen, sada vjerujem da ćemo izvući puno bolji rezultat.

- Ma jako želim igrati ovu utakmicu, baš sam motiviran. Ovo je utakmica koju sam čekao od ždrijeba skupina, nikada nisam ovdje pobijedio, ali sam zabijao ovdje. Veselim se dolasku u Zagreb, vidio sam prijatelje i obitelj, bit će sutra na tribinama. Da, svi smo očekivali da ćemo iz skupine dalje mi i Fenerbahče, ali eto ispalo je drugačije. Opet, draže mi je da dalje ide Dinamo, nego bilo tko drugi iz naše grupe. Trebam već stati, možda i previše pričam, haha. Publika? Ne zanima me kako će me dočekati, nije me briga, zanima me samo teren - završio je dobro raspoloženi Santini.

Hein Vanhaezebrouck pun je respekta za Dinamo, ali vjeruje u dobru partiju svoje momčadi...

- Svaka utakmica je teška, mi ovdje nismo s najboljom momčadi, neke smo igrače zbog ozljeda ostavili u Bruxellesu. Bit će zahtjevno i teško, Dinamo je najbolja momčad naše skupine, tako da nam u Zagrebu ne bilo lako ni da smo potpuno kompletni - rekao je trener Hein Vanhaezebrouck.

• NAJAVA

Nema kalkulacija, ma ne znam ni tko ima ta dva žuta kartona (Stojanović, Hajrović i Šunjić). Znam tko će igrati od prve minute, ali vjerujte da ne znam tko ima kartone. Treći žuti karton uvijek dođe prije ili kasnije, mi imamo 22 igrača spremnih za igru, rekao je Nenad Bjelica dan prije utakmice Dinama i Anderlechta, pa nastavio:

- Ako netko otpadne za daljnje utakmice, mi ćemo ga nadomjestiti. Mi ne biramo utakmice, niti kalkuliramo. Nikada igračima ne govorim da namještaju treći žuti karton, od njih uvijek tražim da daju sve od sebe, kalkulacija nema. Izvest ću momčad od koje očekujem pobjedu, to je jedino važno.