Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Engleskoj se ponovili 'vatreni'! Poveli pa ispali u produžecima

None Foto: SUSANA VERA 12

Nakon što je Portugal predvođen Cristianom Ronaldom osigurao finale pobjedom protiv Švicarske (3-1), sad je to napravila i Nizozemska nakon produžetaka pobijedivši Englesku također sa 3-1

Nizozemska je u polufinalu u Guimaraesu nakon produžetaka pobijedila Englesku sa 3-1, dok je Portugal u srijedu u Portu istim rezultatom porazio Švicarsku.

UEFA Nations League Semi Final - Netherlands v England | Autor: SUSANA VERA Foto: SUSANA VERA

Engleska je povela u 31. minuti golom Marcusa Rashforda iz jedanaesterca, a izjednačio je Matthijs de Ligt u 73. minuti. U 97. minuti Nizozemci su poveli nakon autogola Kaylea Walkera, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Promes u 114. minuti.

Nizozemci su bili bolji u većem dijelu prvog poluvremena. Imali su veći posjed lopte i bolje prilike, no jedini gol u prvih 45 minuta zabili su Englezi i to u 31. minuti iz kaznenog udarca. Matthijs de Ligt je načinio veliku pogrešku oborivši Rashforda, francuski sudac Clement Turpin je dosudio penal kojeg je sam izveo Rashford.

UEFA Nations League Semi Final - Netherlands v England | Autor: RAFAEL MARCHANTE Foto: RAFAEL MARCHANTE

U drugom dijelu prvu veliku priliku imali su Englezi u 53. minuti kada je Sancho sa svega nekoliko metara glavom pucao ravno u golmana. Samo minutu kasnije sjajnu priliku je imao Depay, no niti on nije najbolje pucao.

Nizozemska je ipak izjednačila u 73. minuti golom Matthijsa de Ligta nakon što je Depay ubacio iz kornera. De Ligt je najviše skočio i zabio glavom za 1-1 poništivši tako englesko vodstvo, ali i svoju pogrešku kod jedanaesterca. Samo šest minuta kasnije Nizozemci su mogli okrenuti rezultat, sjajnu priliku je zapucao Van de Beek prebacivši gol.

Engleska je u 84. minuti zabila drugi pogodak nakon sjajne akcije koju je završio Jesse Lingard, međutim gol je poništen nakon pregleda VAR-om zbog zaleđa. Samo dvije minute kasnije VAR je ponovo bio u akciji, Nizozemci su tražili kazneni udarac zbog igranja rukom, ali suci nisu tako mislili. U sudačkoj nadoknadi Depay je imao zicer za pobjedu, ali je očajno pucao pa je susret ušao u produžetke.

U dodatnih 30 minuta Englezi su s dvije katastrofalne pogreške poklonili suparniku pobjedu, a tragičari su postali John Stones i Ross Barkley. U 97. minuti Nizozemci su iskoristili veliku pogrešku Stonesa koji se poigravao kao posljednji igrač obrane, Depay mu uzeo loptu, njegov udarac Pickford je obranio, ali Promes uz pomoć Walkera zabija za 2-1.

UEFA Nations League Semi Final - Netherlands v England | Autor: CARL RECINE Foto: CARL RECINE

U 114. minuti vidjeli smo još veću glupost, Barkley je u pokušaju da vrati loptu svom vrataru dodao do Depaya koji je odmah dodao Promesu kojem nije bilo teško zabiti u prazna vrata za 3-1.  Nizozemska će u finalu igrati protiv Portugala koji je u srijedu pobijedio Švicarsku sa 3-1. Junak polufinalnog susreta igranog u Portu bio je Cristiano Ronaldo.

Finalni ogled između Nizozemske i Portugala na rasporedu je u nedjelju u 20.45 sati u Portu, dok će istog dana Švicarska i Engleska igrati za treće mjesto u Guimaraesu u 15.00 sati.

Nizozemska

3
:
1

Engleska

73' de Ligt, 97' Walker (ag), 114' Promes
32' Rashford 11m
  • 120' KRAJ 3-1

Imamo drugog finalista! Nizozemska je dočekala pogreške u engleskim redovima i na kraju zasluženo slavila s 3-1 nakon produžetaka. Imaju za čime žaliti Englezi, sanjat će Jadon Sancho onaj udarac glavom, ali sve što imaju od ove utakmice je ispadanje u borbu za treće mjesto gdje ih čeka Švicarska.

Nizozemci su ovom pobjedom izborili susret protiv Portugala u finalu, a obje se utakmice igraju u nedjelju.

• 114' GOL

Gotovo je! Još jedna velika greška u redovima Engleske za još jedan gol Nizozemske! Pogriješio je sada Ross Barkley i nonšalantno išao vraćati loptu Rashfordu, ali u tome nije uspio. Presjekao mu je loptu Promes, odnosno ona se odbila do Depaya koji je dodao natrag Promesu, a napadač Nizozemske poslao je loptu u nebranjenu mrežu.

Opet polufinale, opet Englezi,opet produžetci i opet poraz...

• replacement

114' Zamjena

Posljednju zamjenu radi i Ronald Koeman. Iz igre je izašao de Jong, a ušao je Kevin Strootman.

• 112'

Vidi se da je Harry Kane bio ozlijeđen, ne može se snaći kraj van Dijka i de Ligt. Po tko zna koji put napravio je prekršaj u napadu i dao Nizozemcima priliku da oduzmu još malo vremena.

• 106'

Počeo je drugi produžetak, a engleski je izbornik umjesto Darrena Ricea u igru poslao Dellea Allija.

• 105'

Kraj prvog produžetka. Nizozemci su nakon poklona Stonesa poveli i u drugi produžetak ulaze s velikom prednosti. Na klupi Southgate ima još Allija i Calluma Wilsona od ofenzivnijih igrača pa je za očekivati da će netko od njih završiti u igri.

• 97'

Kakva pogreška Johna Stonesa! Htio je zarolati loptu, no pao je i dao Depayu čistu šansu za gol! Odlično ej obranio prvi udarac golman Evertona, ali na odbijanac je natrčao Promes i zabio za veliko vodstvo Nizozemaca. Englezi su u šoku!

• 95'

Pucao je Depay, ali je na kraju dužan 'rundu' Pickfordu koji mu je uhvatio 'živu' loptu. Englezi mogu odahnuti i krenuti s novim napadom.

• 94'

Neoprezan je bio Stones i malo udario de Jonga po nogama što je bilo dovoljno za slobodni udarac u opasnoj zoni. Pokušat će gol Jordana Pickforda ugroziti Memphis Depay.

• 91'

Počeo je prvi produžetak. Izbornici su dobili dodatnu zamjenu, a svoju treću izmjenu odlučio je napraviti Koeman. U igru je poslao Proppera, a izvadio je Bergwijna.

• 90' KRAJ/PRODUŽECI

Gledat ćemo dodatnih trideset mintua u Portugalu! Nakon odličnog drugog poluvremena nismo dobili pobjednika, već će se igrati još minimalno dva puta po 15 minuta. Iskupio se De Ligt izjednačujućim golom u 73. minuti i tako osigurao svojoj momčadi produžetke.

• 90'+4'

Jao, Memphise! Pogriješio je Maguire na lijevom boku, a Bergwijn mu je uzeo loptu i poslao je prema jedanaestercu gdje se nalazio Depay. Napadač Nizozemske okliznuo je u zadnji trenutak i poslao loptu daleko od gola.

• 90'+3'

Pokušao je sada Lingard s ruba šesnaesterca, ali lopta je otišla pored gola. Raspružio se Cillessen, ali njegova reakcija nije bila potrebna. Englezi drže loptu u posjedu, ali ne ulaze u veći rizik.

• extra_time

90' Nadoknada

Sedam mintua nadoknade igrat će se u Portugalu.

• 85'

Zabio je gol Jesse Lingard nakon prekrasnog dodavanja Rossa Barkleyja, ali VAR je pokazao da je centimetar bio u zaleđu. Nedugo nakon toga VAR soba provjeravala je situaciju na drugoj strani, ali nakon pregleda snimke 'oranje' nisu dobile penal.

77' Zamjena

Treću zamjenu napravio je Gareth Southgate. U igru je poslao Jordana Hendersona, a izvadio je Fabiana Delpha. Još je desetak minuta do kraja utakmice, ostane li rezultat ovakav gledat ćemo produžetke.

• 73' GOL

Evo izjednačenja u Portugalu! Ubacio je Depay iz kornera, a najviši je u skoku bio Mathijs de Ligt i zabio svoj drugi gol večeras, ovaj put u pravu mrežu! Nadskočio je Stonesa i Walkera te glavom poslao loptu pokraj nemoćnog Pickforda za izjednačenje.

68' Zamjena

Evo i prve zamjene za Nizozemsku i to odmah dvostruke. Dvadeset je minuta do kraja, a Koeman kreće po gol. U igru su ušli Promes i van de Beek, a izašli su Babel i de Roon.

60' Zamjena

Nakon što je na poluvremenu Kane zamijenio Rashforda, Gareth Southgate radi i drugu zamjenu. U igru je ušao Jesse Lingard,a izašao Jadon Sancho.

• 54'

Kakva prilika za Englesku! Fabian Delph je lijevom nogom odlično ubacio na peterac gdje je sam bio Jadon Sancho. Pucao je glavom mladi Englez, ali odlično je na crti reagirao Cillessen i ostavio Nizozemsku u igri! Odmah u sljedećem napadu Depay je opet pucao iz daljine, ali Pickford je još jednom siguran.

• 52'

Prilika na svakoj strani, ali rezultat je isti. Prvo je Sterling izbio pred Cillessena, ali je pomoćni sudac dosudio zaleđe, da bi u sljedećem napadu Chilwell očistio loptu ispred Bergwijna i otklonio opasnost ispred Pickfordovog gola.

• 46'

Počelo je drugo poluvrijeme.

• halftime

45'+4' Poluvrijeme

Slobodan je udarac izveo Chilwell što je znak da je s njim sve uredu. Sudac Turpin dodao je dvije minute vremena , ali ništa se ozbiljnije nije dogodilo te su Englezi otišli na odmor s prednošću.

Jedini gol za Englesku zabio je Rashford iz penala u 32. minuti nakon što je pogriješio de Ligt u obrani Nizozemaca. Pokušavali su Koemanovi izabranici većinu prvog dijela udarcima iz daljine, ali Pickford je sve sigurno branio. Imaju još 45 minuta da se vrate u utakmicu.

Nastavak slijedi za petnaestak minuta.

• yellow_card

45' Žuti karton

Nakon što je de Ligt dobio žuti karton za penal, sad je Dumfries dobio žuti karton zbog preoštrog starta na Bena Chilwella. Drži se za glavu engleski bek, u teren su ušli fizioterapeuti, a na zagrijavanje je poslan Danny Rose.

• 42'

Odlično je stisnuo loptu Fabian Delph kroz šumu nogu, ali sigurno je taj udarac smirio Jasper Cillessen! Nizozemski golman odlično se snašao i primirio jako dobar udarac engleskog veznjaka. 'Gordi albion' će do poluvremena jurišati po drugi gol.

• 37'

Kakva prilika za Englesku nedugo nakon gola! Odlično je Jadon Sancho prošao kraj izgubljenog de Ligta i podvalio loptu Rashfordu koji je ovaj put predugo razmišljao i završio na podu nakon čistog klizećeg bloka Dumfries. Mogli su Englezi nokautirati 'oranje', ali to se nije dogodilo.

• 32' GOL

Kakva rutina mladog Rashforda! Gledao je u dugom zaletu Cillesena koji se malo prerano bacio u desnu stranu, a mladi Englez poslao je loptu u lijevu stranu nizozemskog gola. Nakon skoro pola sata 'ničega', Englezi vode i ahvaljuju de Ligtu.

• 30' PENAL

Kakva pogreška mladoga de Ligta! Nakon što je izgubio loptu htio je ispraviti svoju pogrešku i klizećim je startom krenuo prema lopti, ali srušio je Rashforda. Sudac je dosudio penal, a pucati će igrać na kojemu je bio prekršaj.

• 20'

Oprezno s jedne i druge strane, i Englezi i Nizozemci čekaju pogrešku u protivničkim redovima. Oranje imaju nešto veći posjed, no ništa značajno. Opet su pokušali Nizozemci šutem iz daljine, ali udarac Depaya lagano je ukrotio Pickford.

• 12'

Kako se spetljao Ryan Babel Odličnu je kontru povukao Memphis Depay i uposlio kolegu na drugoj strani, ali u trku se se sapleo po lopti i uništio odličnu priliku za Oranje. Navijači 'gordog albiona' mogu odahnuti i nastaviti s fućkanjem Virgilu van Dijku. Izgleda da u publici nema mnogo navijača Liverpoola.

• 8'

Prvi udarac u okvir gola na utakmici. Lijepo si je prostor otvorio Bergwijn i izbacio se na lijevu nogu. Pucao je točno po sredini gola, a Jordan Pickford nije imao problema s hvatanjem te lopte. Engleska je krenula u napad, ali ubrzo izgubila loptu.

• 5'

Početno ispitivanje snaga prošlo je bez veće opasnosti. Englezi čim izgube loptu kreću u visoki presing i brzo je osvajaju natrag, a u napadačkoj formaciji igraju sa visoko podignutim bekovima.

• POČETAK 1'

Sudac je dao znak za početak susreta, a prvi su s centra krenuli nogometaši Nizozemske

• SASTAVI

Pola je sata do početka utakmice, a momčadi će se za ulazak u finale Lige nacija boriti u sljedećim sastavima:

Nizozemska (4-3-3)

Cillessen - Dumfries, de Ligt, Van Dijk(c), Blind - de Roon, de Jong, Wijnaldum - Bergwijn, Depay, Babel

Engleska (4-3-3)

Pickford - Walker, Stones, Maguire, Chillwell - Rice, Delph, Barkley - Sancho, Rashford, Sterling (c)

• NAJAVA

Prvoplasirane momčadi iz grupe 1 i grupe 4 Uefine Lige nacija susreću se u polufinalu natjecanja. 'Gordi albion' je nakon lošeg starta i samo boda iz dvije utakmice 'dodao gasa' i s dvije pobjede došao na vrh skupine 4.

Prvo su Southgateovi izabranici izgubili od Španjolske 2-1, zatim remizirali s Hrvatskom (0-0), da bi u zadnje dvije utakmice dobili 'vatrene' 2-1 i 'furiju' 3-2. Bilo je to dovoljno da sa sedam bodova zasjednu na prvo mjesto grupe 4.

Nizozemci su također startali porazom protiv Francuske (2-1), ali su zatim pobijedili Njemačku 3-0 i Francusku 2-0 te remizirali s Njemačkom u zadnjem kolu što je bilo dovoljno za prvo mjesto u skupini.

Večeras se susreću na stadionu u Guimaraesu, a pobjednik susreta ide na Portugal koji je na 'Ronaldov pogon' pregazio Švicarsku (3-1).

• PORTUGAL PRVI FINALIST

Daj mu slobodnjak i on će ga zabiti! Da, nije bio precizan iz slobodnjaka još od Svjetskog prvenstva u Rusiji kada je igrao protiv Španjolske, ali Cristiano Ronaldo je uvijek opasan kada je sam s loptom. To se vidjelo i u srijedu navečer kada je dao prvu golčinu Švicarcima (3-1) u polufinalu Lige nacija.

Kapetan Portugala u 25. minuti je sjajno izveo slobodnjak kojeg je sam i izborio. Srušio ga je Mbabu, Ronaldo je prepoznao priliku i loptu zavalio u mrežu doslovno kroz živi zid gostiju.

onaldo će ovaj gol pamtiti i kao svoj 86. za reprezentaciju. Zabio ga je na istom stadionu, samo sedam dana prije 15. godišnjice svog reprezentativnog prvijenca. Njega je na Dragau postigao 12. lipnja 2004. godine. Zanimljivo, zvijezdi Juventusa ovo je prva utakmica u Ligi nacija i odmah u svom prvom pokušaju je zabio gol.

Do kraja je zabio još dva gola s kojima je i odlučio utakmicu, kompletirao hat-trick i sa 88. golova za Portugal je na drugom mjestu na listi najboljih strijelaca među reprezentativcima. Od njega je sada bolji još samo Iranac Ali Daei koji ima 109 golova. Portugal je tako na krilima na Ronalda pobijedio Švicarsku 3-1 i prošao u finale Lige nacija gdje će čekati pobjednika susreta između Engleske i Nizozemske...