Euro 2008.: Hrvatska i Rusija opet bez golova

13

Iako je Hrvatska bila bliže pobjedi, kao u prvom ogledu u rujnu prošle godine 'vatreni' su s Rusima još jednom podijelili bodove za EP 2008

Hrvatska reprezentacija imala je inicijativu i puno više izglednih šansi, no na kraju je ipak opet morala podijeliti bodove s Rusijom. Kao u prvom ogledu ovih dviju momčadi u rujnu prošle godine u Moskvi nogometaši Slavena Bilića bili su bliže pobjedi. Sjenu na osvojeni bod na Maksimiru bacila je, međutim, ozljeda Darija Srne, koji je prema prvim informacijama istegnuo vanjske ligamente zgloba i koljena desne noge. Najbliže golu Hrvatska je bila nekih pola sata prije kraja utakmice. Prvo je u 58. minuti Eduardo Da Silva svladao ruskog vratara Malafejeva, ali napadaču Dinama u zadnji tren loptu je oduzeo šef ruske obrane Ignjašević. Samo minutu kasnije Niko Kranjčar dobro je izveo udarac iz kuta, a udarac Josipa Šimunića zaustavila je greda. Usprkos gromoglasnim najavama Rusi večeras doista nisu impresionirali. Imali su tek dvije izgledne prilike. U 53. minuti nakon neugodnog centaršuta s lijeve strane Šimunić je uspio loptu izbaciti u korner ispred nadolazećih protivničkih napadača, dok je u 75. Ignjašević opasno pucao sa gotovo trideset metara udaljenosti. Posljednju ozbiljniju šansu Hrvatska je ubilježila u 81. minuti kada je Mladen Petrić unutar šesnaesterca uputio snažan udarac, no ruski vratar bio je dobro pozicioniran. IZJAVE: - Poremetila nas je ozljeda Darija Srne. No, Leko je dobro zagospodario desnom stranom. Svi vi glorificirate Hiddinka i ja priznajem da je on veliki trener, no Rusi večeras nisu apsolutno ništa odigrali. Mi smo dominirali od početka do kraja. Jedino nismo zabili gol - Slaven Bilić - Zadovoljni smo, jer vrlo malo momčadi ostvari takav rezultat u Zagrebu. U prvom poluvremenu smo bili malo u strahu i zadovoljniji sam igrom u drugom dijelu. Mislim da će konačna odluka pasti u rujnu i listopadu - Guus Hiddink - Možemo biti zadovoljni. Odigrali smo vrlo dobru utakmicu i jedina šteta je što nismo zabili gol - Luka Modrić - Veći dio utakmice odradili smo odlično, posebno vezni red - Dario Šimić - Mi smo išli na pobjedu, ali nismo imali sreće u napadu. Iako, i jedan bod je dosta - Robert Kovač - Imamo i dalje dobre šanse. Moramo dobro odigrati s Engleskom i onda sigurno idemo dalje - Aleksandar Keržakov - Prema igri 0-0 je za nas itekako dobar rezultat - Vječeslav Malafejev SKUPINA E: 1. Hrvatska 7 utakmica 17 bodova 2. Izrael 8 17 3. Rusija 7 15 4. Engleska 7 14 5. Makedonija 7 7 6. Estonija 7 0 7. Andora 7 0 U UTAKMICAMA HRVATSKE I GUUSA HIDDINKA 1-4-1 Kvalifikacijski susret Hrvatske i Rusije na Maksimiru bio je ujedno šesti međusobni dvoboj nizozemskog trenera Guusa Hiddinka s 'vatrenima'. Hrvatske momčadi pritom su ubilježile jednu pobjedu, 1998. godine na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj u borbi za treće mjesto protiv Nizozemske (2-1), jedan poraz, 2002. u prijateljskoj utakmici s Južnom Korejom (0-2), te četiri remija - 2002. protiv Južne Koreje 1-1, 2006. protiv Australije 2-2 i na koncu dva puta 0-0 protiv Rusije.