Komentari 2

Golišavi Pita pobrao ovacije u cilju, četvrto zlato za Colognu

1

Krešimir Crnković utrku na 15 kilometara završio je na 47., a Edi Dadić na 53. mjestu. Utrku je završilo 116 sportaša, a na 114. mjestu bio je upečatljivi Pita Taufatoufa...

Švicarski trkač na skijama 31-godišnji Dario Cologna osvojio je u petak svoje prvo zlato na Igrama u Pyeongchangu, a ukupno četvrto u karijeri, uvjerljivom pobjedom u utrci na 15 km slobodnim načinom te dokazao kako mu na ovoj dionici nema ravna, dok su dobar nastup imali hrvatski predstavnici, Krešimir Crnković je osvojio 47. mjesto, a Edi Dadić 53. od 116 trkača koji su stigli do cilja.

Naime, Cologni je ovo već treće uzastopno olimpijskom zlatno odličje na 15 kilometara, bilo da se trči klasičnom ili slobodnom tehnikom. U Vancouveru 2010. bio je najbrži slobodnim načinom, baš kao i u Pyeongchangu, a na 15 km klasično najbrži je bio u Sočiju.

Cologna je bio jedini trkač koji je stazu u Alpensia centru prošao za manje od 34 minute, a drugoplasiranog Norvežanina Simena Hegstada Kruegera, olimpijskog pobjednika u skiatlonu, ostavio je iza sebe za 18.3 sekunde. Ruski trkač Denis Spicov osvojio je broncu zaostavši 23 sekunde za pobjednikom.

Cologna nije imao najbolje vrijeme samo na prvom prolazu, nakon 1500 metara, na kojem je najbrži bio Francuz Martin Manificat, vodeći u Svjetskom kupu u utrkama na 15 km. No, već na drugom prolazu, nakon 6 km, Cologna je postavio najbolje vrijeme i samo povećavao prednost pred konkurentima. Manificat je završio na petom mjestu, iako je na pretposljednjem prolazu (9,8 km) imao drugo vrijeme.

A veliki je pljesak u cilju pobrao stjegonoša Tonge Pita Taufatoufa. U cilj je ušao kao 114. od 116 sportaša koji su završili utrku sa gotovo 23 minute zaostatka za pobjednikom, no za njega je velika pobjeda i sami plasman na Olimpijske igre s obzirom da je sam priznao kako je snijeg prvi put vidio prije dvije godine. Iza njega ostali su samo Kolumbijac Uprimny i Meksikanac Madrazo, a Talijan i Španjolac nisu završili utrku.