Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Hajduk pomeo Rijeku! Srušena je tradicija duga 2.813 dana...

None Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL 4

Hajduk je pobijedio Rijeku na Poljudu nakon 13 utakmica, nakon 7,5 godina, nakon 2.813 dana! Točnije, nije pobijedio nego: samljeo. U ama baš svakom elementu nogometne igre

Kako sjajna utakmica Hajduka i kako nedopustivo mlaka izvedba Rijeke: 4-0 za Splićane u 153. Jadranskom derbiju! Mijo Caktaš i Stanko Jurić nosili su domaće do pobjede i to kroz igru sa kojom ni 5-0 ili 6-0 ne bi bilo nezasluženo! Hajduk je poveo nakon manje minutu i pol, a Rijeka u 90 minuta nije nijednom zapucala u okvir splitskog gola! Jurić je nakon utakmice bio euforično presretan, svoju je radost otišao podijeliti s navijačima na tribine. I neka je... Zaslužio je!

Igor Bišćan sportski je čestitao svima na Hajdukovoj klupi. Pogleda smrknutog kao Kvarner usred najgore škure bure. Robert Murić je u 29' pucao sa 16 metara, metar od gola Josipa Posavca. I to je od Rijeke bilo sve! Jedini riječki igrač koji je večeras zaslužio pozitivnu ocjenu je golman Simon Sluga. A dobio je četiri gola. I to sve govori o vrhunskoj igri Hajduka tj. očajno, nedopustivo lošoj Rijeci koja je na Poljudu apsolutno nadigrana u ama baš svim elemntima nogometne igre.

Četiri laka komada

• Hajduk je poveo nakon samo 80 sekundi utakmice! Gyurcso je izveo korner, nakon malo glavometa u kaznenom prostoru, Župarić je izbio, ali samo do Jurića koji s 12 metara pogađa mrežu Sluge za 1-0!
  • Poslije pola sata domaći su imali dva gola prednosti. Sjajna akcija Bilih, ubačaj s desne strane nezadrživog Jurića, a Hamza u naletu, posve sam sa 15 metara pogađa desne Slugine rašlje: 2-0!
  • U zadnjim trenucima prvog dijela Splićani su zapravo sve riješili. Centrašut zdesna, najprije Jairo puca glavom, Sluga jedva brani, a na odbijanac natrčava Caktaš i glavom s 4-5 metara zabija za 3-0. I to: 100% zasluženih 3-0!
  • Caktaš nakon samo 5 minuta nastavka zabija svoj drugi i Hajdukov četvrti gol. Ubačaj zdesna, Caktaš potpuno sam, bez ikakve riječke pratnje, utrčava na 12 metara pa lako zabija u donji desni kut nemoćnog Sluge: 4-0!

Svaka čast, Hajduče! Ovo je bila vrhunska izvedba Oreščaninove momčadi u jednakom takvom poljudskom ambijentu i uz iznimno korektnu igre obje momčadi.

• start_end

90' +3 Kraj

Završio je 153. Jadranski derbi! Hajduk je s 4 komada samljeo Rijeku. Fenomenalni Hajduk nošen sjajnom partijom Mije Caktaša i Stanka Jurića koji je svoju radost otišao podijeliti s navijačima na tribine!

Rijeka: neprepoznatljivo i nedopustivo loša. Nije ni zapucala na splitski gol! Sve je bilo riješeno nakon 45 minuta.

Igor Bišćan smrknuta je lica čestitao svima na Hajdukovoj klupi. Splićani su se bodovno izjednačili s Osijekom te došli na šest bodova zaostatka za Rijekom.

• 85'

Pet minuta do kraja. I jedni i drugi doslovno formalno odrađuju završne minute derbija koji će i jednima i drugima ostati čvrsto utisnut u sjećanju. Bilima kao utakmica u kojoj su prekinuli 7,5-godišnji poljudski post bez pobjede nad Rijekom, a Bijelima kao jedno od težih 'stardavanja' u zadnjih 7-8 godina, ne samo u Splitu nego uopće u eri predsjednika Miškovića.

• replacement

83' Zamjena

Rijeka: Denis Bušnja umjesto Murića.

• 83'

Ovo je rezultatski najuvjerljiviji poraz Rijeke ove sezone u HNL-u te i Hajdukova najuvjerljivija pobjeda.

• 80'

Još je deset minuta do kraja utakmice koju je večeras fenomenalni Hajduk zapravo riješio u pola sata jer već je nakon 2-0 bilo jasno da ovakva Rijeka nema ama baš nikakve šanse protiv ovakvog Hajduka.

• yellow_card

76' Žuti karton

Tibor Halilović (Rijeka)

• 153. Jadranski derbi sa poljudskijh tribina prati: 14.752 gledatelja.

• 72'

Oreščanin je obavio sve tri, Bišćan dvije izmjene. Hajduk vodi 4-0, a i dalje vodi igru dok Riječani stoje iza lopte. Splićani su večeras posve zgazili Rijeku. Jedini koji će kod gostiju sa travnjaka izaći bez ijednog kiksa je golman Simon Sluga.

71' Zamjena

Hajduk: Ante Palaversa umjesto Nejašmića.

67' Zamjena

Rijeka: Stjepan Lončar umjesto Lepinjice.

67' Zamjena

Hajduk: Anthony Kalik umjesto Jurića.

• 65'

Ritam utakmice lagano pada. Hajduk više od ovoga ne treba (premda je i dalje daleko bolja momčad 153. derbija), a Rijeka bolje od ovoga danas očigledno - ne može.

60' Zamjena

Hajduk: Francesco Tahiraj umjesto Jaira.

• 55'

Evo kako sada izgleda vrh HNL-a. Dinamo je već prvak, a Hajduk je dohvatio Osijek pa je sada na 6 bodova od Rijeke...

• goal

50' Gol

Goooool!!! Hajduk ne staje i Rijeka je pred totalnom rezultatskom katastrofom. Caktaš nakon samo 5 minuta nastavka zabija svoj drugi i Hajdukov četvrti gol. Ubačaj zdesna, Caktaš potpuno sam, bez ikakve riječke pratnje, utrčava na 12 metara pa lako zabija u donji desni kut nemoćnog Sluge. Sjajna, fe-no-me-na-lna partija splitske momčadi!

• 49'

Pavičićevim ulaskom Rijeka se vratila u 4-1-4-1 formaciju, ali i dalje su svi gosti na svojoj polovici.

46' Zamjena

Rijeka: Domagoj Pavičić umjesto Čolaka.

• 46'

Počelo je drugo poluvrijeme na Poljudu! Poruka Hajdukovog stožera igračima nakon sjajnih 45 minuta: "Odigrali ste svoje najbolje poluvrijeme, ali... Samo jedno poluvrijeme"!

• halftime

45' +1 Poluvrijeme

Kraj je prvog poluvremena 153. Jadranskog derbija na Poljudu! Hajduk vodi 3-0, a prema prikazanoj igri Rijeka je u prvih 45 minuta još dobro prošla. Fenomenalni Jurić zabio je nakon 80 sekundi, Bili su uz tri gola promašili još četiri zicera i pomeli Bijele s travnjaka.

Gosti će u drugo poluvrijeme ući s dvije promjene: za ulazak u igru spremaju se Pavičić i Lončar.

• goal

45' Gol

Gooool!!! Rijeka je pometena s poljudskog travnjaka u prvih 45 minuta. Centrašut zdesna, najprije Jairo puca glavom, Sluga jedva brani, a na odbijanac natrčava Caktaš i glavom s 4-5 metara zabija za 3-0. I to: 100% zasluženih 3-0!

• 40'

I još jedna velika šansa za Hajduk! Kvržić gubi loptu na 30m od svog gola, ide splitska kontra koju dobrom intervencijom ispred Jaira nekako anulira Sluga. Realno, ovo je dosad trebalo biti: 5-1 za Hajduk!

• goal

30' Gol

Goooool!!! Na prvu šansu Rijeke Hajduk je odgovorio: svojim drugim golom! Sjajna akcija Bilih, ubačaj s desne strane nezadrživog Jurića, a Hamza u naletu, posve sam sa 15 metara pogađa desne Slugine rašlje: 2-0! Hajduk gazi Rijeku!

• 29'

Nakon 29 minuta prva šansa za Rijeku! Pucao je Murić sa 23-24 metra, slabijom desnom nogom u donji desni kut i lopta je prošla metar od desne vratnice.

• 25'

Rijeka je malo (ali: malo) zaustavila nalete Bilih tj., točnije, zadnjih 7-8 minuta nije bilo zicera za Hajduk. Splićani su nakon 17 minuta mogli imati i 3-0 ili 4-0. Prema igri Rijeka zasad još i dobro prolazi na Poljudu!

• 17'

I treći zicer za Hajduk! Swatok glavom promašuje sa 5-6 metara. Rijeka je u nokdaunu, a liječnička se pomoć ukazuje Jairu kojem je u jednom duelu razbijen nos.

• 16'

Vratnica pa greda! Jurić je pucao s ruba kaznenog prostora, ali lijeva Slugina vratnica je spasila Rijeku. Minutu kasnije Jurić glavom s 5 metara pogađa gredu! Hajduk je apsolutni gospodar situacije na poljudskome travnjaku!

• 7'

Hajduk je definitivno, ne samo zbog ranog vodstva, daleko bolje ušao u utakmicu. Rijeka je stisnuta na 30m od svig gola. Splićani dominiraju!

• 2'

Gooool!!! Hajduk vodi nakon samo 80 sekundi utakmice! Gyurcso je izveo korner, nakon malo glavometa u kaznenom prostoru, Župarić je izbio samo do Jurića koji s 12 metara pogađa mrežu Sluge za 1-0. Kakav početak derbija!

• start_end

1' Početak

Počeo je 153. Jadranski derbi! Hajduk i Rijeka igraju pred cca. 15 tisuća gledatelja, po prekrasnom sunčanom vremenu. Bili traže domaću pobjedu nad Bijelima nakon - 13 utakmica!

• KLUPE

Evo koje adute oba trenera imaju među pričuvama za završnu utakmicu 30. kola Prve HNL...

Hajdukova klupa: Duka, Mikulić, Palaversa, Kalik, Fomitschow, Tahiraj, Jradi.

Rijekina klupa: Prskalo, Punčec, Bušnja, Pavičić, I.Smolčić, Lončar, Ristovski.

• TABLICA

Glavni sudac derbija bit će Zagrepčanin Fran Jović, s pomoćnicima Petrovićem i Krmarom. Evo i tablice Prve HNL uoči 153. Jadranskog derbija:

• TAKTIKA

Oreščanin ne odustaje od svojeg dobro uhodanog i sve uspješnijeg romba u veznom redu, utoliko opasnijeg povratkom Mije Caktaša.

Bišćan je iznenadio stavljanjem Pavičića na klupu. Formaciju 4-1-4-1 promijenio je u 4-2-3-1 sa Puljićem na prednjem veznom.

• SASTAVI

Evo i startnih 11 Bilih i Bijelih!

Hajduk (4-3-1-2): Posavec - Tudor, Svatok, Ismajli, Bradarić - Nejašmić, Jurić, Hamza - Caktaš - Gyurcso, Jairo.

Rijeka (4-2-3-1): Sluga - Kvržić, Župarić, Escoval, H.Smolčić - Lepinjica, Halilović - Murić, Puljić, Acosty - Čolak.

• DETALJI

Rijeci nedostaju čak osmorica igrača: Gorgon, Tomečak, Velkovski, Raspopović, Mamić, Pavelic, Vuk i Capan.

Trener Igor Bišćan na Rijekinoj klupi u Prvoj HNL ima sjajan učinak: 13-3-3 (73% učinka uz gol-razliku 42:21).

Hajdukov trener Siniša Oreščanin danas će igrača Man Cityja, Antu Palaversu, za početak držati na klupi.

• NAJAVA

Stanko Jurić (veznjak Hajduka): - Vidjet ćemo kako će se Rijeka postaviti, svaka momčad ima neki svoj pristup na Poljudu, većinom je to obrambeni gard. Zadnji derbi odigrali smo bez publike, što je za nas posebno teško, ali smo bili bolji cijelu utakmicu. Šteta da tu premoć nismo okrunili pobjedom, no nadamo se da ćemo to danas popraviti. Svjesni smo da navijači jako puno očekuju od nas.

Dario Župarić (stoper Rijeke): - Ja sa Rijekom na Poljudu ne gubim! Nisam do sada, a ne planiram ni danas. Zapravo, 100 posto sam siguran da nećemo izgubiti. Rijeka u Split dolazi po pobjedu. E sad... Postoji sto načina da se utakmica dobije, a srljanje sigurno nije najpametniji pristup. Mi u imamo ravnotežu u igri, a to je ključ. Nema srljanja, nema ni bunkera. Rijeka na Jadranski derbi stiže po tri boda.

• JADRANSKI DERBI

Danas se igra: 153. Jadranski derbi! Ove sezone jadranski su rivali 100% izjednačeni - tri utakmice, tri remija.

Ukupno, Hajduk je očekivano uspješniji: 56-53-43, ali od 1990. naovamo situacija je gotovo posve izjednačena: 31-28-30, tek  jedna pobjeda više za Splićane.

A gledajući eru od dolaska Damira Miškovića na čelo Rijeke: Hajduk na Poljudu Riječane nije pobijedio 2.813 dana, gotovo 7.5 godina (od kolovoza 2011.)!