Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Caktaš donio pobjedu Hajduku, 'bili' su sad korak bliže Europi

None Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL 5

U prvoj utakmici 32. kola 1.HNL Hajduk je na Poljudu pobijedio Inter (3-2). Sve je krenulo s dva autogola - prvo je zabio Svatok, a zatim Muhar, ali Caktaš je s dva gola okrenuo utakmicu. Zabio je još Tsonev, ali prekasno

U dvoboju 32. kola Prve HNL u Splitu su nogometaši Hajduka svladali Inter s 3-2 (2-1). Splitski sastav je protiv hrabrog Intera na kišnom Poljudu ostvario tešku, ali vrijednu pobjedu u borbi za Europu.

Inter je poveo nakon velike pogreške braniča Hajduka Ukrajinca Oleksandra Svatoka koji je u 13. minuti nespretno pogodio vlastitu mrežu. Splićani su izjednačili također autogolom, u 33. minuti ubačaj Jradija je glavom u mrežu sproveo Karlo Muhar. Za potpuni preokret već u prvom dijelu pobrinuo se u 44. minuti Mijo Caktaš koji je glavom pogodio s desetak metara na ubačaj Tudora.

U 71. minuti Caktaš je postigao i drugi gol na utakmici nakon kornera i velike gužve u šesnaestercu Intera, kada je lopta sretno došla do kapetana Hajduka koji ne griješi s pet metara. Konačnih 3-2 postavio je Bugarin Borislav Tsonev u zadnjim sekundama dvoboja.

Hajduk je četvrti s 53 boda, koliko ima i trećeplasirani Osijek, dok je Inter ostao osmi s 28 bodova, šest više od pretposljednje Istre 1961.  Pred 6000 gledatelja na stadionu Poljud sudio je Jović iz Zagreba.

Hajduk

3
:
2

Inter

33' Muhar (ag), 44', 71' Caktaš
13' Svatok (ag), 90'+1' Tsonev
  • 90' GOL/KRAJ

Nisu se gosti predavali do kraja! U posljednjim je minutama poentirao Tsonev za 3-2, ali nije bilo više vremena za novi gol. Sve je krenulo s dva autogola.

Prvo je Svatok u 13. minuti hladno matirao svog golmana, da bi u 33. minuti istu stvar na drugoj strani napravio Muhar. Jedanaest minuta kasnije glavom je poentirao i Caktaš za olakšanje i veselje na Poljudu. Zabio je Caktaš još jednom u drugom dijelu, a Tsonev je postavio konačnih 3-2.

Hajduk sad ima 53 boda i na četvrtom je mjestu, dok Gorica na petom ima 50 bodova.

• replacement

88' Zamjena

Veliki je pljesak sad dobio Mijo Caktaš koji napušta igru. Strijelac dvaju golova napustio je igru, a Siniša Oreščanin je umjesto njega na teren poslao Beširović.

• 86'

Zabio je sada Inter, ali kratko je trajalo veselje gostiju jer je prema svemu sudeći Jurica Bulajt zabio iz zaleđa. Treću zamjenu nakon toga je napravio Toplak, iz igre je izašao Karlo Muhar, a ušao je Steven Luštica.

81' Zamjena

Samir Toplak izvadio je i Igora Postonjskog, a devet minuta prije kraja na teren je poslao Antoninija Čulinu.

• yellow_card

75' Žuti karton

Iznervirao se sada Postonjski i povukao Svatoka za dres, a sudac Jović mu je za to pokazao žuti karton.

• 70' GOL 3-1

Lakše se diše na Poljudu! Ubacio je Jradi iz kornera, lopta je prebačena na drugu stativu gdje lukavo čeka Caktaš i zabija za 3-1. Nije tu mogao ništa Ivan Kelava jer je Mijo pucao iz neposredne blizine i stvorio prednost Hajduku u borbi za Europu.

70' Zamjena

Odličan je posao danas odradio Serder Sederov, a sad napušta igru. Toplak uvodi Robera Miškovića koji će Interu pokušati pomoći na putu do novog gola.

• 69'

Pucao je sada Hamza s dvadesetak metara, ali lopta je na putu do Kelave dotaknula nekoga iz Intera pa Hajduk ima novi kroner. Upozorava sudac Jović igrače unutar šesnaesterca da se malo smire, a 'bili' su iz kornera došli do novog kornera.

• 66'

Zaprijetio je sada Hajduk nakon kornera, ali odlično brani Ivan Kelava!Pokušao je driblingom nakon toga Nejašmić doći u poziciju za udarac, ali nije uspio jer je Fran Jović dosudio prekršaj u napadu.

• 63'

Ovu utakmicu na Poljudu gleda 5200 gledatelja. Mogu biti zadovoljni rezultatom, ali igra Hajduka nije na najvišoj razini. No, gleda se rezultat i zasad time mogu biti zadovoljni, a za popravak dojma imaju još pola sata.

• 60' Zamjena

Nije se uspio nametnuti tahiraj te ga je Siniša Oreščanin odlučio izvaditi iz igre. Umjesto njega ulazi Mirko Ivanovski.

• 54'

Žuti karton dobio je Andrej Šimunec i on neće moći igrati u sljedećem kolu. Hajduk nastavlja dominirati i u drugom poluvremenu, dok Inter svoje prilike čeka iz kontre i polukontre.

• 52'

Tahiraj je imao odličnu priliku, ali nije uspio zabiti. Uposlio ga je Jurić s desne strane i poslao mu prizemnu loptu na petnaestak metara od gola, ali Hajdukov napadač loše je reagirao i poslao loptu pokraj Kelavinog gola.

• 46'

Počelo je drugo poluvrijeme na Poljudu, a obje su momčadi u nastavak krenule s jedanaestorkama koje su započele utakmicu.

• 45' POLUVRIJEME

Sudac Jović poslao je igrače na odmor. tri je gola u prvom poluvremenu zabio Hajduk, a rezultat je 2-1 za 'bile'. Prvo je Svatok u 13' minuti hladno matirao svog golmana, da bi u 33' minuti istu stvar na drugoj strani napravio Muhar. Jedanaest minuta kasnije glavom je poentirao i Caktaš za olakšanje i veselje na Poljudu. Hajduk sad ima tri boda u rukama,ALI 'div iz predgrađa' opasno prijeti.

Nastavak slijedi za petnaestak minuta.

• 44' GOL 2-1

Evo napokon i lopte u 'pravoj' mreži! Hajduk je preokrenuo utakmicu, a glavom je krasno zabio Mijo Caktaš nakon ubačaja Tudora. Lakše diše Siniša Oreščanin čiji su puleni uspjeli okrenuti rezultat u svoju korist i na odmor idu s prednosti od 2-1.

• 40'

Ipak se pridigao Ismajli i sam napustio teren te je to vjerojatno bila samo trenutna snažna bol. Inter je izveo korner, ali domaća je obrana sve raščistila i u izgradnju novog napada sad idu splitski 'bili'.

• 38'

Odlično je Brezovec uposlio Serderova koji je izbio u dobru priliku ispred Posavca, ali golman Hajduka odlično je reagirao i spriječio novo vodstvo gostiju. Pokušao je udarac Dagestanca spriječiti Ismajli koji je nakon toga ostao ležati u bolovima. Medicinska služba Hajduka ušla je na teren, sudac je zatražio nosila i izgleda ad se nešto ozbiljnije dogodilo s ramenom Hajdukovog stopera.

• 33' GOL 1-1

Nakon Svatoka, zabija i Muhar! Ali ne za vodstvo Intera od 2-0, već za izjednačenje jer je igrač Intera poslao loptu iza Ivana Kelave. Ubacio je Jradi, a najviši je bio Karlo Muhar koji je prevario Kelavu na crti i zabio za vraćanje stvari na početak.

• 29'

Dobro je reagirao Tatomirović i izbacio loptu u novi korner za Hajduk. Ubacio je Jradi, ali izbila je sve obrana Zaprešićana. Popravni su imali Splićani i opet ubacili na drugu stativu, glavom je pucao Stanko Jurić i pogodio samo vanjski dio mreže.

• 23'

Velika šansa za Hajduk, ali ukazao se Kelava! Sam je izbio pred golmana gostiju Tahiraj na desetak metara s lijeve strane, ali izašao je s gola Kelava i odlično zatvorio kut te ostavio svoju momčad u vodstvu.

• 22'

Oštro se igra na Poljudu! Slomio je sada Fran Tudor Tsoneva, ali i on je dobio posljednje upozorenje. Pravu, mušku igru dopušta sudac Jović jer bi mnogi na njegovom mjestu pokazali već bar dva kartona.

• 19'

Hajduk se polako oporavlja od početnog šoka i kreće po izjednačenje. Inter nastavlja prekidati igru s prekršajima i dobrom obranom te zasad nije bilo većih opasnosti po gol Ivana Kelave. Dobro je Toplak posložio svoje redove, a Brezovec je dobio posljednje upozorenje prije žutog kartona.

• 13' GOL 0-1

Kakva neopreznost Hajdukovog SWAT-a! Dugu je loptu dobio Serder Serderov koji se 'hrvao' sa Svatokom sve do šesnaesterca, a onda je Ukrajinac u dresu Hajduka odradio posao za Serderova. Uhvatio je svog golmana Posavca na krivoj nozi i hladno poslao loptu u svoju mrežu. Toplakove trupe imaju prednost na Poljudu!

• 10'

Pao je sada Tudor nakon što ga je Tsonev zakačio rukom po licu, ali za to nije dobio karton. Ispričao se odmah napadač Intera beku Hajduka, a igra je nastavljena bez većih problema. Zapucali su još jednom bezopasno 'bili', a Kelava je lagano obranio loptu.

• 8'

Hajduk ima prvi korner koji je izborio Andre Fomitschow. Na skok su došli stoperi Svatok i Ismajli, ali Jradi je loptu poslao direktno u ruke Ivana Kelave koji je dobro ispucao loptu i iznenadio domaće jer je Serderov odlično uposlio Brezovca koji je iz teške pozicije lijevom nogom dobro 'zagrijao' Posavca koji svoju mrežu ostavlja netaknutom.

• 5'

U prvih je pet minuta Hajduk uglavnom s loptom u nogama, dok gosti prekidaju igru prekršajima i čekaju priliku iz kontre.

• POČETAK 1'

Počela je utakmica na Poljudu. Prvi su s centra krenuli domaći.

• SASTAVI

Pola je sata do početka utakmice, a poznati su i sastavi u kojima će momčadi istrčati na poljudski travnjak.

Hajduk (4-3-1-2)

Posavec - Tudor, Svatok, Ismajli, Fomitschow - Jurić, Nejašmić(c), Barry - Caktaš - Tahiraj, Jradi

Inter (3-4-1-2)

Kelava - Šimunec, Buljat, Tatomirović - Haramustek, Postonjski, Brezovec, Valentić - Muhar - Serderov, Tsonev

• I PAPA JE ČLAN HAJDUKA

Hajduk je novog i posebnog člana. Poglavar Katoličke crvePapa Franjo već je imao Hajdukov dres, a sad je postao i član Hajduka. A za to sve je zaslužan Josip Jandrijević, jedan vatrogasac iz Primoštena.

- Dolazim sebi, danas mi je još i rođendan. Osjećaj se ne može opisati, još uvijek pokušavam skupiti emocije. Da nemam slike, ne bih vjerovao. Dva puta u dvije godine biti kod Pape, vjerojatno najpoznatije osobe na svijetu. Njemu svi žele doći, i vjernici i nevjernici, pogotovo ovom Papi koji ima tu neku karizmu, energiju, privlači ljude - rekao nam je Josip koji se iz Vatikana vratio prije par dana.

Prvi put je tamo bio prije dvije godine kada je Papi dao dres. Franjo je inače veliki ljubitelj nogometa, a dres je primio unatoč tome što je veliki navijač argentinskog San Lorenza za koji navija još od djetinjstva.

- Još za vrijeme pontifikata Ivana Pavla drugog imao sam želju neopisivu sudjelovati na Njegovoj misi pa i upoznati ga jer mogu slobodno kazati da mi je bio jedna vrsta uzora. Međutim putevi nas nisu spojili. Nakon Benedikta XVI. došao je Papa Franjo, Papa iz naroda kako bih kazao, Papa blizak čovjeku. Već u početku nešto mi je govorilo da ćemo se sresti i tako sam 2017. nakon ljeta pokušao doći do načina kako biti na audijenciji i kako doći do Pape. Svi su mi govorili ma daj što ti je, pa to ti je ravno lotu, zaboravi... međutim nisam to prihvaćao nego kopao i uspio - priča nam Josip pa dodaje:

- Preko naše ambasade sam uspio te poveo sobom svoje vatrogasce, a s nama je išao i načelnik Stipe Petrina. Nakon audijencije na Svetom Petru do nas je došao Papa. Kod svakog posebno. Ne mogu opisati osjećaj koji je tada bio u meni. Pričali smo tada o svemu, a najviše o Primoštenu i kipu Gospi od Loreta za koji sam neizmjerno vezan. Prilikom tog posjeta Papi je načelnik dao sliku Gospe od Loreta vezanu u primoštenskoj čipki a ja sam mu poklonio hrvatsku vatrogasnu kacigu, bijelu kapu dizajnerice iz Čazme koju je on odmah stavio na glavu dok je trajao susret a onda posvetio i kazao da je čuvam. Na kraju susreta kao Dalmatinac dao sam mu dres Hajduka, htio ga je odjenuti ali protokol ima svoja pravila - kaže simpatični vatrogasac.

Ostatak priče pročitajte OVDJE.

• NAJAVA

Nakon velike pobjede nad Rijekom i bolnog prizemljenja i poraza protiv Gorice, Hajduku subotu na Poljudu dočekuje Inter. Splićani se nadaju kako će pobjedom protiv Zaprešićana isprati gorak okus i vratiti se na pravi put koji su 'utabali' u proljetnom dijelu sezone...

- Analiza je za unutar svlačionice, imali smo dovoljno vremena i ovaj tjedan smo posvetili stvarima koje su se događale, ali, kao i u utakmicama prije, nismo ništa šizili. Utakmica je prošla, iza nas je, pouke iz Gorice smo izvukli i svaki dan je tema kako nam bilo koji protivnik može naškoditi. Ne bih se htio više vraćati na Goricu, mi smo u nekim stvarima griješili. Što se tiče Intera, oni su vrlo nepredvidiva ekipa s iskusnim prvoligaškim trenerom koji radi vrlo dobar posao, s obzirom da nemaju problema oko ostanka u ligi - rekao je trener Hajduka na press konferenciji uoči utakmice pa kazao par riječi o Interu i njihovom treneru Samiru Toplaku.

- Inter ima vrlo solidan kadar, oni su svoje  svoje ponajbolje utakmice igrali protiv klubova iz gornjeg dijela lige, tako da očekujem zanimljivu utakmicu. Za reakciju ćemo vidjeti sutra. Bila je to prva utakmica za koju se može reći da nije bila dobra i ne bih je htio potencirati da sebe opravdavam. To se dogodi, bilo je jako puno individualnih pogrešaka, prvi put faza obrane nije štimala. Vidjet ćemo hoće li nas to homogenizirati, volio bih da se to pokaže na terenu - kaže Six.

Realno gledajući, Hajduk ima lakši raspored u odnosu na svoje suparnike za mjesta koja vode u Europu, no trener Hajduka stao je na loptu i rekao kako se ne smije nikoga podcjenjivati.

- Jedna utakmica ne može promijeniti cijelo proljeće koje ima pozitivan kontekst. To bi značilo da trener nema povjerenja u ono što radi. Meni će ovo biti pokazatelj za neku selekciju kako dalje. Najgore je kad imaš unaprijed uknjižene bodove. Ovaj će mjesec biti stresan. Hajduk je navikao biti lovina, a ne lovac, i ovaj će mjesec meni kao treneru biti dobar pokazatelj po pitanju kadra - kaže Oreščanin i poželio je uoči utakmice:

- Želio bih reakciju kao ispriku navijačima i pobjedu bez nekakvih trauma.

Oreščanin protiv Intera neće moći računati na kartonirane Bradarića i Jaira, dok su ozlijeđeni Gyurcso i Borja Lopez.

Utakmica se igra u 16 i 30, a Splićani će nakon Intera igrati još protiv Slavena, Rudeša, Istre i Dinama.