Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Hrvatska izgubila od Francuza u finalu, Dominikoviću crveni...

None Foto: IHF 6

Hrvatska rukometna reprezentacija do 21 godine izgubila je finale Svjetskog prvenstva u Španjolskoj protiv Francuske 28-23. Najbolji u našim redovima bili su Josip Šarac i golman Ivan Panjan

Hrvatska muška reprezentacija do 21 godine osvojila je srebrno odličje na Svjetskom prvenstvu održanom u Španjolskoj nakon što je u finalu u Vigu izgubila od Francuske sa 23-28 (10-15). Ovo srebro je prva medalja sa svjetskih rukometnih prvenstava za hrvatske juniore.

Izabranici Davora Dominikovića niti u jednom trenutku finalnog susreta nisu bili u prednosti, Francuzi su postigli prva dva gola na koja je sa svoja dva pogotka odgovorio Josip Šarac i u 5. minuti poravnao na 2-2.

Nažalost, kada je imao priliku postići i treći gol zaredom, Šarca je na "ziceru" zaustavio francuski vratar Valentin Kieffer. Uslijedile su još tri vezane obrane Kieffera što su Francuzi iskoristili za bijeg na 5-2 u 9. minuti.

Iako je prti tom rezultatu Dominiković zatražio minutu odmora, nastavila se loša igra Hrvatske u napadu što je rezultiralo francuskim protunapadima te je u 16. minuti bilo visokih 10-3. Najbolje razdoblje hrvatske igre stiglo je u trenutku kada je na naša vrata stao Panjan umjesto Ereša i odmah uspio obraniti nekoliko teških lopti.

Kod rezultata 11-4 u 19. minuti Francuzi su dobili sedmerac uz isključenje Šarca, no Panjan je obranio kazneni udarac, a u naredne dvije minute je Dominik Novak postigao dva gola s kojima je smanjio na 11-6. I po povratku Šarca na teren nastavila se dobra igra Hrvatske, dva pogotka zaredom postigao je Halil Jaganjac, a jednoga iz protunapada i Fran Mileta pa je zaostatak smanjen na samo 11-9 pet minuta prije odmora.

Nažalost, Francuzi su odgovorili svojom serijom 4-0 golovima Gaudina, Villeminota, Gibelina i Dourtea i ponovno se odvojili na veliku razliku.

U drugom poluvremenu Hrvatska se tek u 55. minuti primakla na manje od četiri razlike kada je Jaganjac uspio pogoditi za 25-22. U sljedećem napadu jedan je francuski igrač evidentno igrao nogom, ali suci ostali nijemi što je isprovociralo reakciju našeg izbornika Dominikovića koji je zato isključen. Francuzi su taj sudački poklon iskoristili za bijeg na 28-22 i konačno rješenje utakmice.

Josip Šarac sa sedam i Halil Jaganjac sa šest golova bili su najefikasniji u sastavu Hrvatske, dok su Francusku predvodili Benjamin Richret sa šest te Antonin Mohamed i Kyllian Villeminot sa po četiri pogotka.

Treće mjesto zauzela je reprezentacija Egipta koja je u dvoboju za broncu pobijedila Portugal sa 37-27.

Hrvatska

23
:
28

Francuska

• start_end

60' Kraj

Hrvatska rukometna reprezentacija izgubila je finale SP u Vigu. Bolji su bili Francuzi uz nepotreban sudački poguranac.

• 58'

Prednost je sada nedostižna. Richert nam je zabio peti gol na utakmici. Pao je našima voljni moment nakon nebulozne pogreške sudaca.

• red_card

55' Crveni karton

Davor Dominiković dobio je crveni karton! Pa ovo je nečuvreno. Suci nisu dosudili čisto igranje nogom Francuza... Ovo je cirkus!

• 54'

Francuzi mirno drže +5 i na korak su do naslova svjetskih prvaka.

• 50'

Ma baš nemamo sreće! Gaudin nam je zabio toliko sretan gol... Od bloka se to zakoprcalo u Panjanovoj mreži. Uveo je izbornik Dominiković u igru i Zvonimira Srnu i pokušava spasiti što se spasiti da.

• 48'

Ivan Martinović ima utakmicu iz noćne more. Promašio je šest šuteva danas i to je jedan od glavnih razloga ovog velikog zaostatka.

• 46'

Kyllian Villeminot malo kasni, a to koristi Vistorop koji se nekako zavukao do sedam metara pa u padu iz teškog kuta ipak zabio lijep gol. Ipak, na drugoj strani svoj četvrti gol zabio nam je Mohamed.

• 45'

Kempf nam je lijepo zabio s krila, a gubimo loptu i u idućem napadu pa Francuzi to kažnjavaju još jednim golom Mohameda.

• 44'

Halil Jaganjac je nezadrživo ušao u devet metara, srušio ga je Gibelin, a suci su mu dali dvije minute. Evo nas na -4,

• 43'

Napokon je proradio Halil Jaganjac. Zabio je uz puno sreće svoj treći gol na utakmici iz šestog pokušaja. Francuski golman baš je nespretno reagirao, ali nije nas briga.

• 42'

Probao je Filip Vistorop, ali nikako mu ne ide. Još jedan napad naše reprezentacije odlazi u nepovrat.

• 40'

Ma ne! Sada je isključenje dobio i naš Novak zbog potezanja. Treće nam je to isključenje na utakmici i opet nudimo Francuzima priliku da se odvoje na nedostižnu prednost.

• 35'

Kyllian Villeminot nam je opet utrpao jednu bombu s više od 10 metara, njega se jednostavno ne može zaistaviti s ovako plitkom obranom.

• 34'

Nahi nam je zabio prekrasan lob, ali ukazao se na drugoj strani Fran Mileta. Nakon lijepog prebrojavanja nije imao težak posao s krila. Ima još nade za zlato.

• ŠARAC DODAO GAS

Kako igra Josip Šarac. Zabio je Francuzima i peti gol! Fenomenalno je otresao francuskog igrača, ušao je na osam metara i u padu pospremio loptu u gol. Bio je i pod prekršajem i to će biti dvije minute za francuskog igrača.

• 31'

Nahi je zabio svoj drugi gol na utakmici, ali odmah je to anulirao Šarac krasnim golom s desetak metara iz koraka. Kieffer je bio potpuno nemoćan.

• 31'

Hrvatski igrači odlučno su izašli na teren. Dok su Francuzi bili u svlačionici naši su se zagrijavali. Francuzi će imati prvi napad.

• halftime

30' Poluvrijeme

Gotovo je prvo poluvrijeme u Vigu. Hrvatska ima pet golova zaostatka, ali ohrabrujuća je činjenica da smo pokazali da se možemo vratiti i nakon golemog rezultatskog zaostatka. Obrana s Panjanom na golu izgleda puno bolje, proigrao je i Josip Šarac, a za potpuni priključak u drugom poluvremenu trebat će nam i pravi Jaganjac i Martinović.

• ŠARAC ZABIJA

Ušao je Šarac umjesto Vistoropa i odmah zabio gol. Fintom se otarasio Francuza, ušao je na šest metara i lagano zabio.

• 29'

Opet sada malo lošiji period naše reprezentacije, Četiri napada u nizu nisu realizirana, a Villeminot nam zabija krasan gol s više od 10 metara. Nikako da se potpuno priključimo 'tricolorima'. Serija 4-0 Francuske.

• 27'

Sjajno igra Hrvatska! Zabili smo pet golova u nizu. Mileta je ukrao jednu loptu, malo se spetljao, ali uspio je istrčati kontru i zabiti gol.

• 25'

Kakav prodor Halila Jaganjca! Trojicu igrača srušio je na putu do gola Jaganjac i fenomenalno zabio. Na drugoj strani do pete obrane došao je Panjan koji izluđuje Francuze.

• 23'

Kako brani Ivan Panjan iz Sesveta! Obranio je četiri od šest šuteva prema svom golu. Naša obrana izgleda puno bolje.

• BOMBA NOVAKA

Sjajno je obranio Panjan još jednom. Šteta što nije počeo od prve minute. Dva gola u nizu za nas zabija Novak i vadi nas!

• yellow_card

19' Žuti karton

Žuti karton dobio je naš izbornik Davor Dominiković zbog velikih prosvjeda. Jedna faul nije sviran na Papiću i razljutilo je to Dominikovića koji se izvukao samo sa žutim kartonom.

• 18'

Golman Ereš izašao je iz igre, a umjesto njega ušao je Ivan Panjan i odmah sjajno obranio prvu loptu. Ovo izgleda obećavajuće. Pojačao je Dominiković i obranu 210 centimetara visokim Josipom Vekićem.

• IDE VISTOROP

Fenomenalno je Filip Vistorop prošao kroz sredinu francuske obrane, iako je Hrvatska imala igrača manje. Upravo je Vistoropa kritizirao Dominiković na zadnjoj minuti odmora i čini se da ga je uspio podići. Još smo u igri.

• 16'

Ma nikako ne ide! Fran Mileta promašio je zicer s krila, a na drugoj strani Richert zabija svoj četvrti gol u sezoni. Ovo je sada već ogromnih sedam razlike.

• 15'

Dvije minute dobio je najbolji hrvatski igrač Josip Šarac. Neorezno je startao na francuskog pivota. Igrača više odmah koriste 'tricolori', rade višak na desnom krilu, a Richert zabija za 9-3. Treći njegov gol.

• 14'

Ivan Ereš nikako da zaustavi opasne pokušaje s krila. Richert mu je još jednom 'prodao' lob. U idućem napadu odapeo je Vistorop, netko je to, čini se, blokirao, ali kornera nema.

• 13'

Zabio je Fran Mileta iz sedmerca! Gibelin je dobio žuti karton, skrivio sedmerac, a Istrijan iz Nexea to mirno sprema u gol.

• 10'

Evo Francuza na +4. Fenomenalni Dylan Nahi još jednom zabija s lijevog krila. Prekrasan lob pored stasitog Ereša na golu.

• 9'

Nema više izbornik Dominiković što čekati. Hrvatska je primila još jedan gol, napad izgleda bezidejno. Rekao je Dominiković svojima da moraju raširiti igru jer Francuzi u obrani doista ostavljaju puno prostora i to Vistorop, Martinović i Šarac moraju iskoristiti.

• 8'

Neće pa neće u napadu. Kieffer je došao i do druge obrane. U idućem napadu Francuzi su opet došli na dva razlike. Richert je zabio iz praktički nemoguće situacije!

• 6'

Kakva šteta! Fenomenalna finta Josipa Šarca koji je mogao doći i do trećeg gola. Prošao je čuvara, ali sjajno mu je obranio francuski golman.

• 4'

Poveli su Francuzi dva razlike. Sedmerac je fenomenalno izveo Gaudin, ali odmah je u sljedećem napadu zabio Šarac topovskim udarcem.

• 3'

Kakva šteta! Ivan Martinović 'veslanjem' prolazi protivnika, ali Filip Vistorop radi prekršaj u napadu i suci nisu priznali taj gol. Ostaje 1-0 za 'tricolore'.

• 2'

Francuzi su poveli, ali je njihov igrač Kempf napravio nepotrebno isključenje. Hrvatska ima igrača više.

• start_end

1' Početak

Počelo je finale Svjetskog prvenstva u Španjolskoj! Hrvatska ide po prvo juniorsko zlato u povijesti države.

• NAŠI SU NABRIJANI

Završilo je intoniranje himni. Nakon Lijepe naše "mini kauboji" bili su u potpunom deliriju. Prolomio se dvoranom u Vigu njihov nabrijavajući usklik.

• JOŠ 10 MINUTA

Hrvatska i Francuska od 16.30 igraju finalni susret svjetskog juniorskog rukometnog prvenstva. Prema kladionicama, Francuzi su blagi favoriti. Koeficijent na pobjedu 'tricolora' je 1,70, a na Dominikovićeve klince 2,50.

• KAUBOJI GLEDAJU KLINCE

Dok mladi igraju i bore se, oni "stari" gledaju. I uživaju u njima. Hrvatska i Francuska igrat će u nedjelju finale Svjetskog prvenstva do 21 godine u Španjolskoj.

Nijedna prijašnja generacija u juniorskoj konkurenciji nije izborila finale ni medalju, uspjela je to ova s Martinovićem, Jaganjcem, Šarcem i ostalima.

Jasno je da su stigle brzo i brojne čestitke. Javili su se mnogi seniorski reprezentativci, što aktualni, što bivši, Domagoj Duvnjak, Filip Ivić, Stipe Mandalinić, Jakov Gojun, Luka Stepančić.

• TKO IGRA ZA TRICOLORE?

Nije ova Francuska ona s Narcisom, Omeyerom, Aboloom i braćom Karabatić. Ovo je Francuska koja od pet utakmica u skupini ima dobivene tri, a izgubljene dvije. Pobijedili su Nigeriju (48-19), Južnu Koreju (46-32) i Australiju (50-11), a izgubili su posljednja dva susreta u skupini od Švedske (27-23) i Egipta (37-32). S potonjim se opet u subotu susrela u polufinalu te ga svladala s dva gola razlike 35-33 (19-16).

U redu, rezultati dobivenih utakmica su impresivni, ali nisu to baš niti rezultati protiv rukometnih velesila, a kada su im došli jači konkurenti izgubili su. Da, u 'uzvratu' s Egiptom su ispravili poraz u pobjedu, a u osmini finala izbacili Španjolsku, pa u četvrtfinalu Dansku, ali to i dalje ne znači da su nenadmašni.

Hrvatska s druge strane ima svje pobjede u skupini, a i nakon nje, što, s poljednjom pobjedom nad Portugalom u polufinalu, čini nevjerojatan niz od osam susreta bez poraza.

Što će smisliti ministar obrane?

Ono što će svakako biti zanimljivo vidjeti u finalnom srazu jest način na koji će Dominiković postaviti taktiku. Naime, jasno je da su Francuzi šuterska momčad, traže što više brzih i lakih prolaza, što znači da će obrana Hrvatske morati biti jako pažljiva.

Najjači igrači Francuske su njihov srednji vanjski Kyllian Villeminot (37 pogodaka, 55 posto realizacije šuta), te dva igrača PSG-a, lijevo krilo Dylan Nahi , MVP polufinala, (25 pogodaka, 81 posto realizacije) i desno krilo Edouard Kempf (26 pogodaka uz postotak realizacije od 82 posto). To znači da će Hrvati u svakom slučaju morati poslušati izbornika kada im kaže da – Obrana, dečki, obrana. Naime, pokazalo se, posebno u polufinalu protiv Portugala, da primamo lake golove s krila. Da lopta nije stizala do lijevo krila Fernandesa, Portugal bi imao puno manje rješenja u napadu. U nedjelju će stoga biti potrebno razvući, ne samo napad, nego i obranu da bi se spriječila lopta u kut igrališta.

To će zasigurno biti ključno, ali ne znači da Francuska na ostalim pozicijama ima slabe igrače. Kao i Hrvatska, imaju više dobrih igrača na jednoj poziciji i ne libe se rotirati ih kada trener osjeti zamor pa tako, recimo, na poziciji pivota rotira čak tri igrača od kojih svaki ima postotak realizacije preko 70 posto. Bit će opet – Halile, poderi ga!