Luka Nacionale - Odmori se, sine, zaslužio si!

4

Dr. Zoran Bahtijarević savjetuje trenerima da prepoznaju znakove umora i reagiraju jer premor dovodi do pada kvalitete igre i ozljeda

Navijači se s pravom pitaju hoće li nogomet na kraju smlaviti našeg nogometnog čarobnjaka. Luka Modrić (21), na čijoj se ideji, mašti, lopti, ali i trci temelje igra i ambicija i Hrvatske i Dinama, u punom je pogonu više od godinu i pol dana. U tek završenoj je sezoni, u kojoj je od prvog do posljednjeg dana bio na visokoj razini, odigrao je 52 utakmice (u samo osam igrao je manje od 80 minuta), što je učinak kojim se diče najbolji nogometaši najjačih europskih liga. Osim toga, u ljeto 2006. praktički i nije imao odmora, tri dana poslije nastupa na SP-u u Njemačkoj priključio se Dinamovim pripremama. Sada su mu se okolnosti malo smilovale, pa će na odmoru biti 17 dana, a onda će krenuti na svoje pete pripreme u zadnjih 18 mjeseci! - Nekad su nogometaši igrali 30 do 40 utakmica na godinu , a odmarali se od šest do osam tjedana. Danas se broj njihovih nastupa gotovo udvostručio, a odmor se prepolovio - kaže dr. Bahtijarević, liječnik hrvatske reprezentacije. Pred Modrićem je sezona novih velikih zahtjeva: od Dinama se očekuje značajniji iskorak u Europi, a od Bilićeve momčadi potvrda nastupa na Euru 2008. A u ishodištu svega je omaleni Luka (172 cm i 65 kg), dečko s plućima maratonca i nogama Brzog Gonzalesa. - Luka je iznimno motorički kvalitetan, eksplozivan, skočan, čvrste muskulature, iznimni sprinter nevjerojatne izdržljivosti - govori Branko Ivanković, svjestan kakav biser ima u rukama. - Poslije strahovitih zahtjeva igranja i torture brojnih putovanja, nerijetko i u druge vremenske i klimatske zone, pripreme su za sportaša zapravo blagodat ako su pametno koncipirane. Sportaš se i treningom može odmoriti, uostalom sportaš ni jedan dan ne smije prestati vježbati zbog srca i mišićne mase. Mora paziti na svoje tijelo i ulagati u njega - kaže dr. Bahtijarević. IVANKOVIĆ: ODMOR JE SASTAVNI DIO TRENINGA U 17 dana Luka se može dobro odmoriti i osvježiti. Pravi odmor imat će u prosincu. Ali ne prijeti mu opasnost od fizičkog ili psihološkog zasićenja. Njegovo tijelo traži aktivnost, osjeća kako napreduje, da je iz dana u dan sve bolji. Vidio sam kako je bio nesretan kad sam ga preventivno poštedio utakmice protiv Zagreba, kaže njegov trener Ivanković. DR. BAHTIJEREVIĆ: LUKA JE INTELIGENTNO VOĐEN Premda ide nepogrešivo kao urica već 18 mjeseci, na Modriću se ne vide znakovi zamora, što znači da s njim rade pametni i iskusni treneri, ali i da je Luka pametan, mladi dečko, kaže dr. Zoran Bahtijarević. I dodaje kako ni jedan trening nema intenzitet utakmice koja je nezamjenjiv dio fizičke spreme igrača. Trening može biti i odmor, i obrnuto, odmor može biti trening. LUKA MODRIĆ - SEZONA 2006./07. 1. HNL: 30 utakmica, 2545 minuta, 6 golova Euro-kupovi: 6 utakmica, 516 minuta, 0 golova Hrvatski kup: 7 utakmica, 609 minuta, 1 gol Reprezentacija. (kva): 7 utakmica, 630 minuta, 1 gol Reprezentacija (prija): 2 utakmice, 180 minuta, 2 gola Ukupno: 52 utakmice, 4480 minute, 10 golova Modrić je od veljače 2006. prošao i četvero priprema, tri puta s Dinamom i jedanput s reprezentacijom za SP.