Komentari 33

Montpellier u maratonskom kaosu osvojio je prvi naslov!

8

U dvoipolsatnom kaosu u Auxerreu Montpellier je svladao domaćine 2-1 i osigurao si prvi naslov Francuske u povijesti. Utakmicu su domaći navijači dvaput prekidali

Nogometaši Montpelliera su prvaci Francuske po prvi put u povijesti! Snove su ostvarili u posljednjem 38. kolu Le Championnata pobjedom na gostovanju kod Auxerrea 2-1. Junak dramatične i kaotične utakmice bio je John Utaka, koji se s dva gola pobrinuo da naslov ne ode u ruke PSG-a, koji je kroz na utakmici kod Lorienta stvarao psihološki pritisak Montpellieru.

No, novi prvak nije puknuo, a kojemu je trebao samo remi za naslov te je završio na čelu ljestvice s 25 pobjeda i tri boda prednosti. Da nije bilo infarktne završnice u Premiershipu, posljednje kolo Le Championnata bilo bi najzanimljivija završnica u Ligama petice, ali sasvim sigurno je bila jedna od najneizvjesnijih u povijesti ovog natjecanja.

Za to su se pobrinuli sami nogometaši Montpelliera, Auxerrea, PSG-a i Lorienta, ali svakako i žestoki navijači Auxerra koji su protestirali zbog ispadanja iz lige. Naime, domaći 'drukeri' su u dva navrata prekidali utakmicu dovevši je na rub regularnosti zbog čega je susret završio nakon rekordnih dva i pol sata. Prvo su početkom drugog poluvremena bacili velike količine rola wc-papira i teniskih loptica na travnjak te u samom finišu su bacili baklje na teren pri rezultatu 1-1.

Auxerre je taj koji je prvi poveo preko Kapa u 20. minuti, no Utaka je izjednačio na 1-1 u 32. minuti. Paralelno na drugoj utakmici, na sreću Montpelliera PSG je gubio kod Lorienta 1-0, no Parižani su uspjeli preokrenuti na 2-1 za pobjedu čime su stvorili pritisak Montpellieru.

No, svu neizvjesnost rastjerao je Utaka u 75. minuti pobjedničkim golom za veliko slavlje Montpelliera. Auxerre nije imao razloga za veselje jer je ispao u drugu ligu prvi put nakon 32 godine.

Trećeplasirana momčad lige i branitelji naslova, nogometaši Lillea, na svom su stadionu pobijedili Nancy 4-1. Prvi je svoj hat-trick u Le Championnatu zabio mladi belgijski ofenzivni veznjak u Lilleovim redovima Eden Hazard.

Le Championnat, 38. kolo:

Auxerre – Montpellier (Kapo 20 / Utaka 32, 86)

Lorient – PSG 1-2 (Monnet-Paquet 28 / Pastore 61, Motta 75)

Sochaux – Marseille 1-0 (Boudebouz 55)

Lyon – Nice 3-4 (Lopez 21, Briand 26, 69 / Monzon 31, Coulibaly 36, Lloris 53-ag, Gonçalves 73)

Lille – Nancy 4-1 (Hazard 10, 27, 35-11m, De Melo 24 / Lemaitre 12)

Evian – Brest 0-1 (Jemaa 50)

Rennes – Dijon 5-0 (Montano 9, Kembo 47, Pitroipa 51, Kembo 58, Hadji 82)

Toulouse – Ajaccio 0-2 (Cavalli 20, 32)

Valenciennes – Caen 3-1 (Aboubakar 37, Danic 68-11m, Cohade 87 / Nivet 77)

St. Etienne – Bordeaux 2-3 (Guilavogui 19, Aubameyang 49 / Diabate 23, 29, Gouffran 68)