Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Rapsodija 'bilih'! Prvi put dobili Goricu, Juranović kao Messi...

None Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL 19

Nogometaši Hajduka pobijedili su Goricu 3-0 u prvoj nedjeljnoj utakmici 5. kola HNL-a. Jairo je zabio dva, Ndiaye je pocrvenio, a Juranović je zabio u stilu Messija. Hajduk je opet bod iza Dinama

Napokon! To su ovu nedjelju pomislili brojni navijači Hajduka nakon što je njihov klub u petom pokušaju prvi put pobijedio Goricu u HNL-u, i to u velikom stilu, pred 14.054 gledatelja. Na Poljudu je bilo 3-0 za splitsku momčad koja je posljednjih pola sata imala igrača više.

Hajduk je mogao povesti na startu, veliku je šansu zapucao Samuel Eduok koji je bio sam pred Kahlinom u 10. minuti, a onda se gužva preselila na drugu stranu.

Gorica je tražila penal u 15. minuti nakon što je neočekivani starter na golu Marin Ljubić srušio Matiju Dvornekovića poslije neopreznog istrčavanja, ali sudac iz Kanfanara Marin Vidulin odmahnuo je rukom na zahtjeve igrača Gorice da im dosudi penal.

I tako zapravo skrenuo pažnju na sebe dobar dio utakmice zbog sudačkih procjena koje su uslijedile.

Jairo da Silva u 30. minuti prvo je zabio nakon pogreške obrane Gorice i asistencije Hamze Barryja, a dvije minute potom Vidulin je dao žuti karton Samuelu Eduoku u situaciji kad su on i Kristijan Lovrić jedan na drugoga išli visoko podignutom nogom.

Puno je posla imao Vidulin u prvoj minuti nadoknade nakon što su Matthew Steenvoorden, potom i Cherif Ndiaye faulirali Barryja. Posebno je oštar bio Senegalac Ndiaye koji je naknadno udario Darka Nejašmića bez lopte.

Došlo je do naguravanja, umalo je izbila i tučnjava, a Vidulin je Senegalcu pokazao samo žuti karton, kao i Steenvoordenu, Dvornekoviću i Miji Caktašu.

ANKETA: SUDAČKE DVOJBE Je li Vidulin zakinuo Goricu za penal pa oprostio isključenje?

No taj žuti karton nije smirio Ndiayea koji je u 59. minuti ipak dobio drugi žuti karton nakon još jednog čišćenja, ovaj put Ivana Dolčeka. Hajduk je nakon tog drugog kartona prodisao i samo osam minuta poslije riješio utakmicu drugim golom Jaira nakon što je Kristijan Kahlina skinuo šut Eduoka.

Jurnuo je Hajduk i po treći gol na krilima bučnih navijača i došao do njega samo dvije minute poslije. Josip Juranović prošetao se obranom Gorice, pokraj Čabraje, Maslowskog i Jovičića pa pogodio desne rašlje. Messijevski gol koji će sasvim sigurno ući u konkurenciju za najljepši sezone.

Eduok je do kraja bio blizu gola, ali nije uspio zabiti i četvrtu u nizu, Burić je dao šansu za debi mladom stoperu Mariju Vuškoviću (17) i zaradio pljesak za jako dobru utakmicu i pobjedu za novo približavanje Dinamu uoči tri derbija u nizu: Osijek u gostima, Dinamo kod kuće pa Rijeka u gostima. Gorica ostaje peta i slijede joj utakmice s davljenicima Istrom i Varaždinom.

• start_end

90+3' Kraj

Kraj! Hajduk je iz petog pokušaja prvi put pobijedio Goricu uz sjajnu igru u zadnjih pola sata, nakon što je Cherif Ndiaye dobio drugi žuti karton. Dva je gola zabio Jairo, a gol Josipa Juranovića vrtjet će se dugo po raznim špicama. Prava majstorija. Hajduk je opet na bod iza Dinama na drugom mjestu.

• extra_time

90+1' Nadoknada

Tri minute nadoknade prije Hajdukova slavlja.

• replacement

87' Zamjena

Ulazi tinejdžer i za Goricu. Krešimir Krizmanić u igri je umjesto Marijana Čabraje.

82' Zamjena

Lijep potez Burića, uvodi Marija Vuškovića (17) za posljednjih desetak minuta umjesto Ardiana Ismajlija. Talentirani stoper dobio je pljesak Poljuda.

72' Zamjena

Juri, juri Hajduk. Eduoka su sad centimetri dijelili od novog gola, ali nije imao sreće. Izlazi iz igre uz pljesak Poljuda, umjesto njega ulazi Jradi. Kod Gorice je Hrvoje Babec zamijenio Lovrića, ranije je Justin Mathieu ušao umjesto Dvornekovića.

• goal

69' Gol

GOOOOLČINA! E, sad se potpuno otvorilo Hajduku! Josip Juranović zabio je i treći gol Gorici. Krenuo je desni bek s centra, zaobišao Čabraju, Maslowskog i Jovičića u messijevskom stilu i ljevicom majstorski zabio u suprotne rašlje kraj ukopanog Kahline za velikih 3-0. Sjajan gol, sigurno kandidat za gol sezone.

• goal

67' Gol

GOOOL! Hajduk je na pragu prve pobjede protiv Gorice u petoj utakmici u HNL-u! Odmah su domaćini iskoristili brojčanu prednost. Caktaš je gurnuo Eduoka u čistu situaciju na desnu stranu napada, Kahlina je to obranio, ali na odbijenu loptu natrčava Jairo i šalje je u prazan gol. Njegov 15. gol u 40. nastupu u HNL-u. Sjajna utakmica za Brazilca.

• yellow_card

64' Žuti karton

Vidulin se raspištoljio, a ni ponašanje igrača ne ide mu na ruku. Sad je i Hamza dobio žuti karton. Deseti na utakmici.

• 61'

Ide van Kalik, ulazi Tonio Teklić kod Hajduka.

• second_yellow_card

59' Drugi žuti karton

Crveni karton za Cherifa Ndiayea! Dolček ga je izbacio fintom kod aut-linije i ovaj ga je klasično počistio, slično kao na Nejašmića, i Vidulin sad nije imao izbora, morao ga je poslati u svlačionicu. Senegalac je bio previše nervozan i morat će na hlađenje.

56' Žuti karton

Još jedan, osmi igrač u Vidulinovoj bilježnici je Anthony Kalik. Pola njih palo je u onom naguravanju krajem prvog dijela.

• 54'

Hajduk je fizički pao, vidi se kako su igrači Gorice dosta jači i svim silama pokušavaju doći do izjednačenja. Bit će zanimljivo do kraja utakmice vidjeti mogu li domaćini sačuvati vodstvo do kojega su došli nakon velike greške gostujuće obrane.

• start_end

46' Početak

Idemo u nastavak.

• halftime

45+4' Poluvrijeme

Žuti karton i za Ismajlija, što je razbjesnilo poljudsku publiku. Tražili su crveni karton za Ndiayea koji je potpuno izgubio živce i pukom srećom ostaje na terenu. U svakom slučaju, 1-0 na poluvremenu, Hajduk može biti zadovoljniji u oštroj utakmici nakon koje će se, kako god završilo, pričati i o suđenju.

45+1' Žuti karton

Naguravanje na centru! Strasti su uzavrele nakon što su Steenvorden, a osobito Ndiaye krvnički startali na Hamzu Barryja. Ndiaye nije tu stao, udario je potom bez lopte pred očima suca i Darka Nejašmića.

Djelovalo je kao da će izbiti tučnjava, no ipak se primirilo. Ndiaye, Steenvoorden i Dvorneković dobili su žute kod Gorice, Caktaš kod Hajduka. Vidulin je ovdje lako mogao i trebao Ndiayeu dati crveni karton.

• 40'

Razigrao se Jairo, ostao je ovaj put sam na desnoj strani nakon slabe reakcije obrane Gorice. Pucao je iz voleja u prvi kut, ali obranio je to Kristijan Kahlina. Hajduk želi zabiti i drugi gol do kraja prvog poluvremena, a Gorica je nakon dobrog otvaranja jednostavno stala.

• 36'

Jairov gol bio je tek drugi koji su Splićani zabili Goričanima u petoj utakmici u HNL-u. I prvoga je također zabio on, u remiju 1-1 u Velikoj Gorici u studenom prošle godine.

32' Žuti karton

Eduok i Lovrić išli su u duel s visoko podignutim nogama, igrač Hajduka je pao tražeći faul, a Vidulin je njemu pokazao žuti karton! Čini se kako je to zbog prigovora. Kod gola je žuti dobio i Lovrić, iz istog razloga.

• goal

30' Gol

GOOOOL! Hajduk vodi na Poljudu! Jairo je zabio prvi ovosezonski gol u HNL-u! Zeznuo je stvar Steenvorden na sredini terena, loše je odigrao loptu koju je uzeo Hamza Barry i povukao do šesnaesterca pa dao Jairu na lijevu stranu, a ovaj je mirno pogodio uz desnu stativu. Erupcija oduševljenja lijepo ispunjenog stadiona.

• injury

25' Ozljeda

Kristijan Lovrić ostao je ležati na sredini terena, drži se za glavu i čini se da je u pitanju ozljeda gležnja. Šepajući je napustio teren, ali je ipak nastavio utakmicu.

• 15'

Penal za Goricu?! Ne! Vidulin odmahuje rukom! Uh, kako dvojbena situacija na Poljudu. Hamza Barry spustio je glavom loptu do golmana Ljubića koji je bio izašao s gola, prišuljao se Matija Dvorneković i uzeo loptu pa ga zaobišao, a onda je pao nakon što ga je golman Hajduka ipak sustigao. Djelovalo je kao čišćenje, ali Vidulin je pokazao na golaut! Pričat će se još dosta o ovome, lako je to mogao biti penal za goste.

• 10'

Čudesna obrana Kahline, što je sad promašio Eduok! Jairo je povukao loptu po lijevoj strani i dao idealnu povratnu loptu za Nigerijca koji je pucao slabo i golman Gorice je kao mačka skočio i obranio njegov pokušaj sa svega desetak metara udaljenosti. Nije Eduok uspio zabiti četvrti gol u HNL-u, barem ovaj put.

• 5'

Steenvoorden je u skoku složio Eduoka na pod, malo je zaiskrilo između njih dvojice, ali Vidulin je to brzo smirio. Gorica je bolje ušla u utakmicu i već dvaput  zaprijetila Ljubiću iz daljine, ali nijedan udarac nije išao u okvir. Hajduk je uglavnom u svojoj polovici.

• start_end

1' Početak

Počela je utakmica na sunčanom Poljudu pred oko 15.000 ljudi.

• GODIŠNJICA

U ponedjeljak će se obilježiti točno godinu dana od Goričine prve pobjede u HNL-u baš na Poljudu. Zabijali su Lukasz Zwoliński i Farouk Miya u pobjedi 2-0.

Miye danas nema u sastavu, Jakirović ga je stavio na klupu u jeku informacije kako se nalazi na izlaznim vratima kluba. Odbili su Goričani ponude francuskih i belgijskih klubova, a jako je zagrijan neimenovani turski prvoligaš.

• SASTAVI

Trener Hajduka Damir Burić muku muči s golmanima. Josip Posavec još nije 100 posto spreman, a na dan utakmice ostao je i bez Tomislava Duke. Službeno, zbog ozljede. Prvi put ove sezone tako će braniti mladi Marin Ljubić (21), bit će mu to tek šesti nastup za prvu momčad "bilih", a na klupi je veteran Goran Blažević (33).

Iznenadio je Burić i uvrštenjem Anthonyja Kalika u prvu postavu, bit će mu to prvi start ove sezone, a na klupi je ostao David Čolina.

HAJDUK (4-3-1-2): Ljubić - Juranović ©, Ismajli, Svatok, Dolček - Barry, Nejašmić, Kalik - Caktaš - Eduok, Jairo

klupa: Blažević, Bašić, Čolina, Vušković, Beširović, Jradi, Teklić, Tahiraj, Delić

trener: Damir Burić

GORICA (4-4-2): Kahlina © - Muhammed, Steenvoorden, Jovičić, Čabraja - Dvorneković, Suk, Masłowski, Lovrić - Zwoliński, Ndiaye

klupa: Čović, Išek, Ljubisavljević, Čelić, Krizmanić, Špičić, Periša, Babec, Miya, Čepo, Mathieu

trener: Sergej Jakirović

• NAJAVA

Probali su Željko Kopić, Zoran Vulić i Siniša Oreščanin, ali nisu uspjeli.

Hajduk prošle sezone u četiri utakmice nije srušio Goricu predvođenu trenerom Sergejem Jakirovićem. Dvaput je bio remi, a dvaput je slavila momčad iz Velike Gorice.

Gorica je prije godinu dana na Poljudu pobijedila domaćina 2-0, bila je to pobjeda koja je glasno odjeknula.

- Daj Bože da se nastavi naša serija bez poraza protiv Hajduka. Zanima me kako će regirati moja momčad jer znamo da će biti puno gledatelja - rekao nam je trener Gorice Sergej Jakirović i nastavio:

- Eduok je sjajan igrač, on će biti velika opasnost za nas. Hajduk ima novu energiju s trenerom Burićem i na Poljudu je uvijek favorit, bez obzira na protivnika. Svjesni smo koliko će nam biti teško u Splitu.

Utakmica počinje u 18 sati, a Hajduk prošle sezone doma nije uspio zabiti Gorici.