Komentari 620

Povijest se ponovila: Hrvatska preko Mađara do krova svijeta!

15

PRVACI SMO SVIJETA! Srušili smo i najveću prepreku. Hrvatska je osvojila naslov svjetskog prvaka u vaterpolu pobijedivši u finalu Mađarsku 8-6 uz tri gola Sandra Sukna

Hrvatska je nakon deset godina ponovno osvojila naslov svjetskog vaterpolskog prvaka! I to opet protiv Mađarske. Ovaj put - u njihovu dvorištu, u vaterpolskom hramu na Margitinu otoku u Budimpešti. Bili smo bolji 8-6 uz tri gola sjajnog Sandra Sukna.

Barakude utišale 7000 Mađara, Hrvatska je svjetski prvak! Više na http://bit.ly/2uMfaOB Reporter: Antonio Bevanda

Posted by 24sata on 29. srpnja 2017

Sve je na Nacionalnom plivačkom stadionu Alfréd Hajós bilo spremno za veliku feštu domaćina, ali naši vaterpolisti ostali su mirni i igrali svoju utakmicu. Bili su svjesni da mogu do zlata i, baš kako je to izbornik Ivica Tucak najavio nakon velike pobjede protiv Srbije, to su i ostvarili.

Uraganski smo otvorili utakmicu, Sukno je odmah pogodio za 1-0 i dao nam veliki vjetar u leđa kojim smo plovili u prvoj četvrtini. Luka Lončar, Xavi García pa Marko Macan, nakon osam minuta na semaforu je stajalo nevjerojatnih 4-0 u korist Hrvatske. Činilo se kako će finale biti sasvim jednosmjerno, ali morali su i Mađari proraditi.

Bodreni glasnim navijanjem, preko Vámosa i Töröka domaćini su smanjili na 4-2 nakon druge dionice. Odličan je bio Marko Bijač koji tada nije dozvoljavao da se Mađari sasvim približe. Ipak, to se dogodilo u trećoj četvrtini. Erdélyi i Manhercz vratili su Mađare na 4-4 i stavili ogroman pritisak na naša leđa.

Ipak, znali smo odgovoriti izazovu. Kad već Hrvati to nisu mogli učiniti, onda je hrabrost skupio naš Španjolac Xavi García i s dva gola u dva napada donio nam 6-4 na ulasku u zadnjih osam minuta. Već je početkom četvrte četvrtine, golom Sandra Sukne za 7-5, bilo jasno da brodimo prema pobjedi.

Vámos je nešto manje od tri minute prije kraja dao malu nadu Mađarima da se mogu vratiti golom za 7-6, ali ona je kratko trajala. Kapetan Sukno još je jednom sjajno pogodio za 8-6 i omogućio nam relativno mirnu završnicu. Ne i mirno slavlje, cijela naša momčad i stručni stožer brzo su počeli slaviti u bazenu... Sasvim zasluženo.

Sandro Sukno i Luka Lončar izabrani su u najbolju sedmorku prvenstva uz Mađara Viktora Nagya, Talijana Francesca di Fulvija, Grka Ioannisa Fountoulisa, Srbina Andriju Prlainovića te Mađara Mártona Vámosa, koji je proglašen i najkorisnijim igračem turnira.

Brončanu medalju osvojila je Srbija koja je u susretu za treće mjesto svladala Grčku 11-8 (5-3, 2-1, 3-3, 1-1).

MAĐARSKA - HRVATSKA 6-8 (0-4, 2-0, 2-2, 2-2)

• MAĐARSKA: Nagy, At. Decker; Torok 1, Hanhercz 1, Zalanki, Vamos 3, Hosnyanszky, Ad. Decker, Gor-Nagy, Erdelyi 1, Varga, Mezei, Harai
  • HRVATSKA: Bijač, Marcelić; Macan 1, Fatović, Lončar 1, Joković 1, Buljubašić, Vukičević, Bušlje, Sukno 3, Krapić, Šetka, Garcia 2
  • IGRAČ VIŠE: Mađarska 4-11, Hrvatska 3-9
  • PETERCI: Mađarska -, Hrvatska -
  • SUCI: Severo (Italija) i Alexandrescu (Rumunjska)