Komentari 16

Prije 13 godina Vuga je srušio svoj Varteks na korak od sna

1

Jedan od najbolnijih poraza Varteksa dogodio se točno prije 13 godina. Nakon debakla (4-0) u Rijeci nisu očajavali i krenuli su po čudo u Kupu, ali svoje je 'krojače' utišao Davor Vugrinec

Na današnji dan prije točno 13 godina Varteks je stigao do velike, ali tužne pobjede.

Naime, 3. svibnja 2006. godine na stadionu Varteksa pred 7.000 gledatelja odigran je uzvratni susret finala Hrvatskog nogometnog kupa. U prvom finalnom susretu Rijeka je slavila 4:0 i svi su smatrali da je uzvrat tek formalnost, no nije bilo tako.

Jednoj od najboljih varaždinskih generacija predvođena Šafarićem, Lučićem, Mujanovićem, Benkom, Pokrivačem, Jertecom i Novinićem, u uzvratu je malo nedostajalo da napravi pravi podvig protiv Rijeke, čije su glavne vedete bile Rendulić, Knežević, Lerant, Kerkez, Vugrinec i Ahmad Sharbini.

Iz Rijeke je tog dana stigla prava Armada navijača. Zagrebačka ulica koja vodi do stadiona bila je puna navijača Rijeke koji su u velikom broju stiglu u Varaždin s porukom V(A)Ž JE NAŠ!, ali je na stadionu bilo i puno varaždinske publike koja je vjerovala u preokret i željno iščekivala prvo Rabuzinovo sunce u vitrini Varteksa.

Varaždinski sastav u vodstvo je doveo Lučić u 23. minuti opalivši s tridesetak metara, da bi Benko u 54. podigao na 2:0 i stadion je u eruptirao. U 77. minuti 7.000 ljudi je zanijemilo. Za Rijeku je zabio je Varaždinac Davor Vugrinec, iskosa matiravši vratara Varteksa Ivana Mancea, današnjeg sportskog direktora Rijeke. Nadu je vratio Nikola Šafarić u 84. minuti iz penala i uslijedila je luda završnica. Novinić je zabio dva gola i Varteks je bio blizu senzacije.

Proslavio je svoj gol tada Vugrinec s navijačima Rijeke, a taj mu potez mnogi navijači bivšeg varaždinskog prvoligaša ni danas ne mogu zaboraviti. Zaurlao je tada Drago Čosić: 'Tko će kome, ako ne svoj svome' aludirajući na stihove poznate pjesme. Davor Vugrinec svoju je nogometnu karijeru započeo u Varteksu, a tog im je 3. svibnja ostavio gorak okus u ustima.

Sudac Šupraha produljio je utakmicu za tri minute, a da se igrao samo još koji napad, Varteks bi vjerojatno i osvojio titulu. Zabio je Novinić i svoj treći gol, ali dosuđeno je zaleđe, a varaždinska je publika samo zašutjela.

– Prije prve finalne utakmice vjerovali smo da protiv sebe imamo al pari momčad, no doživjeli smo neočekivano visok poraz u Rijeci. Prije uzvrata, nabrijavali smo se i vjerovali da možemo stići njihovu prednost. Sve nam se poklopilo – odlična atmosfera, predivan dan i bacili smo se na glavu. Nažalost, nismo uspjeli – rekao je Dario Jertec koji trenutno kapetan drugoligaša Varaždina.

Momčad Varteksa vodio je današnji izbornik Zlatko Dalić i Varteks je bio vrlo blizu osvajanja Rabuzinovog sunca.

– Lijepo je sjetiti se te utakmice. Bilo smo mlada i odlična momčad zajedno s trenerom Zlatkom Dalićem. Svi smo disali kao jedno – rekao je Leon Benko koji sada nastupa za NK Varaždin i prvi je strijelac 2. HNL s 16 postignutih golova.

Benko ističe da je sudac tada trebao još produljiti susret.

- Bilo je pet zamjena i sudac je produljio susret samo još tri minute. Dva gola su nam poništena, a da je susret produljen pet minuta zabili bi i šest gol. Kad su se dojmovi slegli, postali smo svjesniji svojeg uspjeha – zaključio je Benko.