Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Rijeka s dvije kontre uništila Škote, Gent za skupinu EL-a!

None Foto: Ian Rutherford/Press Association/PIXSELL 8

Nakon što je na Rujevici prošli četvrtak slavila s 2-0, Rijeka u je istim rezultatom slavila i u Škotskoj protiv Aberdeena. Strijelci su bili Lončar i Čolak za prolazak u play-off Europske lige

Riječki nogometaši plasirali su se u posljednje pretkolo Europske lige nakon što su i u uzvratnom dvoboju 3. pretkola svladali škotski Aberdeen, ovaj puta na njegovom Pittodrieu s 2-0.

Kako je i prvi susret prije tjedan dana na Rujevici završio pobjedom Rijeke od 2-0, hrvatski je doprvak prošao dalje s ukupnih 4-0. Rijeka je tako uzvratila Aberdeenu koji je bio uspješniji u susretu ova dva kluba u 2. pretkolu Europske lige prije četiri godine.

Slijedi Gent

Bišćanova je momčad mirno izdržala početni pritisak domaćih, a onda je već u 10. minuti stigla do ključnog pogotka u gostima kojim je praktički riješila pitanje ukupnog pobjednika. Acosty je dobio loptu na desnom krilu i zatim ju vratio do Kvržića koji je poslao upotrebljiv ubačaj na prvu vratnicu gdje je utrčao Lončar i nogom pospremio loptu u mrežu.

Već je tada pozicija škotskog predstavnika bila praktički izgubljena, a kada je Ojo u 20. minuti isključen zbog drugog žutog kartona, bilo je jasno kako nikakvog preokreta neće biti. Belgijski igrač u škotskom sastavu prvi je žuti karton dobio već u 6. minuti grubim startom na Acostyju, da bi u 20. oborio i Capana koji je bio u prodoru pa je morao napustiti travnjak.

Rijeka je do kraja prvog poluvremena i povećala prednost, a kreatori gola opet su bili Acosty i Kvržić. Acosty je pokrenuo protunapad i nakon što je vukao loptu gotovo 50 metara, uspio ju je poslati na desni bok gdje je stigao Kvržić koji je potom ubacio na drugu vratnicu. Ondje je Čolak bio najviši u skoku i glavom zatresao mrežu.

Hrvatski će doprvak u 4. pretkolu za suparnika imati belgijski Gent koji je izbacio ciparski AEK iz Larnace s ukupnih 4-1. Nakon 1-1 iz prvog dvoboja na Cipru, Gent je u uzvratu bio uspješniji s 3-0, a strijelci za belgijski sastav bili su Depoitre (65) i David (90+3, 90+6). Prva utakmica igrat će se 22. kolovoza u Gentu, dok je uzvrat u Rijeci na programu 29. kolovoza.

• KRAJ

Kraj i u Aberdeenu. Zaboravit ćemo ovo drugo poluvrijeme, ali nećemo ono prvo u kojemu su Škoti ostali bez svih nada da mogu proći Rijeku. Još je Gent ostao ekipi s Kvarnera do skupine Europske lige. Prva se igra u Belgiji 22. kolovoza, sedam dana kasnije Rujevica će gorjeti.

• 85'

Kraj u Gentu! Belgijanci su u uzvratu dobili s 3-0 s dva gola u sudačkoj nadonkadi te s ukupnih 4-1 prošli ciparski AEK.

• 75'

Bišćan tek u 75. minuti radi prvu izmjenu. Umjesto Lončara šansu da pokaže neku novu majstoriju dobio je Murić. Malo kasnije i mladi Vuk te Iglesias.

• 70'

Hvata nas pošast zijevanja, ali ne zato što je već kasna ura. Dobro, ne možemo od Riječana više ni tražiti nakon prvog dijela, dok Škoti bolje ni ne mogu, čitaj: stvoriti priliku.

• 62'

Ne staju Riječani iako su već u play-offu, kontroliraju posjed i traže novi gol. Aberdeenovim igračima treba dalekozor da vide Prskala, toliko su daleko od njega.

• 59'

Galebovi oblijeću travnjak na Pittodrieju, tko će znati što traže, možda broje gledatelje? Evo, ne moraju više, ima ih točno, barem na početku ih je bilo, 15.246.

• 53'

Igrač koji je zabio osam golova od ukupno 13 Aberdeenovih ove sezone izašao je iz igre. Cosgrove je svoje završio, tko sad uopće može zabiti u škotskoj momčadi?

• 46'

Ako dobro vid... Da, ponešto su se prorijedile tribine s domaćim navijačima nakon prvog dijela. Lokalni pub bolji je odabir nego možda još koji gol u Aberdeenovoj mreži.

Inače, promjena nema ni u jednom taboru.

• POLUVRIJEME

Uh, kakvo je lijepo ovo bilo poluvrijeme iz riječkog kuta. Aberdeen je bio gotov već nakon 20 minuta kada je ostao s igračem manje i s golom više u svojoj mreži. Bišćan sada već lagano može gledati i prema Osijeku u nedjelju.

• 37'

Mala digresija. Dok uživamo u riječkoj rapsodiji na Pittodrieju, u Gentu je završilo prvo poluvrijeme između Genta i AEK-a. Nema golova, ostane li tako, Belgijanci će u play-off na Rijeku. Ili Aberdeen ako tko vjeruje da s igračem može manje zabiti pet golova.

• 35'

McGinn se može pridružiti Oji. Trener ga je povukao van (Campbell) već u 35. minuti, a navijači ispratili sa zvižducima. Eto, tako je odigrao.

• GOL

Čooooooooooooolaaaaaaaak!!!! Ma, tako je, gazi samo! Opet gotovo prekopirana akcija kod prvog gola. Acosty je u punom sprintu osvojio prostor, pratio je sve Kvržić i još jednom njegova je lopta bila teledirigirana, na drugoj vratnici pronašla je Čolaka. Lewis nije imao šanse.

• 27'

O'ladi, čovječe!. Škoti su frustrirani, definitivno, kako i ne bi bili. Cosgrove je požutio nakon jednog opasnog starta, ako nastavi ovako, i on će se ranije tuširati s Ojom.

• 20'

Ojo je naš čovjek! Skrivio je majstor Funso kazneni udarac na Rujevici, a sada u 20. minuti dobio crveni karton. Drugi žuti, zapravo, nakon prekršaja na Capanu.

• 12'

Početak iz snova s kojim će Aberdeen sad morati napraviti čudo neviđeno ako misli proći dalje. Konkretno, zabiti četiri gola, a ne primiti nijedan.

• GOL

Gooooooooooool! Rijeka vodi! To je to. Škoti su otišli naprijed kao da sutra ne postoji, previše je prostora ostalo Acostyju koji je povukao 60 metara loptu pa stao, vratio Kvržiću, a na njegov ubačaj u pravo vrijeme utrčao Lončar i finim dodirom iz blizine prevario Lewisa.

• 7'

Nabrijano izgledaju Škoti na startu, kao da bi se najradije tukli. Dobro je, stoga, došao žuti karton Oju da se malo smire. Podsjetnika zbog, to je onaj koji je skrivio kazneni udarac u prvoj utakmici.

• 3'

Istrčali su domaći nogometaši kao iz startnog bloka, odmah su se Riječani uvukli u kazneni prostor, ali brzo je prošlo. Cosgrove je već u drugoj minuti ostao kraće ležati na travi, držao se za leđa, no nije mu ništa, tako izgleda.

• 1'

Glavni sudac dao je znak, utakmica je počela. Čak i nešto ranije.

Sretno, Rijeko!

• SPORO SE PUNE TRIBINE

Pola sata prije početka dvoboja tribine su još uvijek praznjikave, sporo se pune, ali prema najavama Pittodrie neće biti ispunjen do kraja.

• SVIRAČ GAJDI

Naš reporter Danijel Vukušić ulovio je na ulicama Aberdeena svirača gajdi. Preporučamo malo jaču zaštitu za uši.

• MIŠKOVIĆEVA PODRŠKA

Riječki autobus stigao je na Pittodrie, a ruku podrške svakom je igraču dao predsjednik Mišković.

• SASTAVI

Stigli su i službeni sastavi 90-ak minuta prije početka, a Bišćan je napravio samo jednu promjenu u odnosu na prošli četvrtak. Povjerenje na lijevom boku dao je Raspopoviću.

Škoti su, pak, pilili naopako jer u sastavu se ipak našao napadač Cosgrove, dok nema Brysona.

Aberdeen (4-3-3): Lewis - Logan, McKenna, Considine, Leigh - Hedges, Ojo, Ferguson - Gallagher, McGinn, Cosgrove

Rijeka (4-3-3): Prskalo - Raspopović, Župarić, Punčec, Kvržić - Lepinjica, Capan, Halilović - Acosty, Lončar, Čolak

• KLASNIĆ UZ RIJEČANE

Poruke podrške hrvatskom doprvaku pristižu s raznih strana, a jedna od njih stigla je i od Ivana Klasnića, legendarnog "vatrenog". Naime, nekadašnji napadač nije zaboravio kakvu su mu podršku Riječani pružili dok se borio sa zdravstvenim problemima.

Prije 12 godina na Armadinu transparentu tijekom utakmice Hrvatske i Norveške pisalo je: "Ako zatreba, srce ću ti dati. Ivane, Armada je uz tebe".

- Nikada to neću zaboraviti. Ja sam večeras uz vas! Sretno, momci - poručio Klasnić preko Instagrama.

Više čitajte OVDJE.

• RIJEKU PRIJAVILI UEFA-I

Nakon prve utakmice navijači škotskog kluba požalili su se, pa su odgovorni ljudi UEFA-i prenijeli žalbu.

Što se gostima iz Britanije nije svidjelo? Mala tribina na kojoj su bili smješteni (kao svi gostujući navijači koji dođu na Rujevicu) bila je, kažu, "kavez s loše riješenim sanitarnim čvorom", a dobili su i nekoliko prijava za alkoholiziranost

Međutim, ubrzo je Rijekin povjerenik za sigurnost UEFA-i i Aberdeenu poslao odgovor u kojem je podsjetio na nekoliko činjenica.

O kojima je riječ, opširnije čitajte OVDJE.

• GDJE GLEDATI

Prijenos ovog dvoboja moći ćete pratiti na Arenasportu 1, a emisija uoči susreta počinje pola sata ranije. Arenasport ekskluzivno emitiraju samo MAXtv-ove platforme, a prvi njen kanal dostupan je u osnovnom paketu.

• ŠKOTI MOŽDA BEZ NAJBOLJEG

Ni Aberdeen nije lišen problema sa sastavom. Problem s ozljedom ima najbolji igrač i napadač Sam Cosgrove koji je bio autor osam golova od ukupnih 13 ove sezone.

Također, Dereku McInnesu nedostajat će i iskusni veznjak Craig Bryson.

- Iz Hrvatske smo se doma vratili sa stvarno poražavajućim rezultatom. Gledali smo utakmicu nakon toga nekoliko puta i mnoge stvari dobro smo obavljali. Time je tih 0-2 još teže prihvatiti. Imamo posla s dobrim suparnikom i ako želimo prolaz, greškama u igri više nema mjesta - poručio je trener Škota.

• PROBLEMI U OBRANI

Najava ovog gostovanja za Rijeku nije bila idealna. U nedjelju je izgubila prvi utakmicu u HNL-u, Gorica je na svom terenu slavila s 2-0, a tada se i ozlijedio Pavičić.

- Znam da će oni htjeti što prije zabiti gol koji bi utakmicu odveo u smjeru koji njima odgovara. Imamo iskustvo iz prve utakmice koje morao iskoristiti i prilagoditi se na specifičan ambijent koji nas čeka rekao je u najavi Igor Bišćan.

- Imamo problema u obrani, ali imamo i opcije, Smolčića i Raspopovića. Bilo bi nezgodno da sad mladog Smolčića stavimo u nezgodnu situaciju pa će utakmicu započeti Raspopović.

• BIŠĆAN BEZ PETORICE

Od 20:45 na Pittodrieju kreće druga runda borbe za play-off Europske lige u koju Rijeka ulazi s prednošću od 2-0 iz prve utakmice na Rujevici kada Aberdeenu zabijali Čolak (62') i Murić (88').

Riječani su u srijedu sletjeli u prohladnu Škotsku u kojoj bi je trebalo bodriti 100-tinjak navijača i to bez ozlijeđene petorke PuljićaMamićaTomečaka i Pavičića te najbolnijim izostankom, onim kapetanom Gorgona.

Na treningu prije polaska Bišćan je uigravao formaciju u sustavu 4-1-4-1 premda je lako moguće da Bišćan pred 20 tisuća 'hrabrih srca' pošalje formaciju s tri stopera (Župarić, Punčec, Escoval), dvije polušpice (Acosty i Lončar) te napadačem Čolakom dok bi na bokovima trebali igrati Kvržić i Raspopović.

Dvoboj čiji će pobjednik iči na ciparski AEK ili Gent, inače, sudi Austrijanac Harald Lechner.