Rukometašice pobjedom krenule u borbu za Peking

1

Hrvatska je pobijedila Kubu 31-25 u prvom kolu kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre. U skupini su četiri ekipe, za OI treba biti prvi ili drugi

Kuba je u 6. minuti vodila 3-2 i to je bilo njihovo prvo i posljednje vodstvo. Izabranice Josipa Šojata postavile su se kao favoritkinje, što su u ovoj utakmici i bile. Tijekom prvog poluvremena još je i bilo nekih problema, Kubanke su se nekoliko puta sa 3-4 vraćale na samo gol zaostatka, no nastavak je ponudio jednosmjernu utakmicu. U samo pet minuta u završnici prvog dijela, od 19. do 24. minute, Hrvatice su od 12-11 otišle na 17-11 i obavile najveći dio posla.
Na odmor je Hrvatska otišla s tri razlike, a posljednju nadu Kubi je ponudila njihova najbolja igračica Arassay Duran golom za 18-16 na otvaranju nastavka. Raznovrsnom igrom u napadu naše su djevojke ponovno nakon toga otišle od 18-16 do 23-17. Najveću prednost Hrvatska je imala u 44. minuti (26-19), no s tri gola Duran i dva Yasnay Turro Kuba je nakon osam minuta prešla na 27-24. Ali prave opasnosti ipak nije bilo. Zadnjih sedam minuta Kuba više nije zabila ni gola i prvu pobjedu Šojat i njegove igračice spremile su u džep.
Iskusna Božica Palčić bila je prvo ime bitne pobjede na otvaranju. Zabila je osam komada iz devet pokušaja, a pratile su je i Andrea Penezić s pet i Svitlana Pasičnik s četiri gola. Ivana Jelčić obranila je 14 lopti, a najviše problema imala je s Duran, koja ju je probila osam puta.
U ovoj su skupini još i Njemačka i Švedska.