Komentari 494

Maraton za pamćenje: Novak Đoković uzeo peti Wimbledon!

27

Novak Đoković osvojio je peti Wimbledon u karijeri pobijedivši Rogera Federera 7-6(5), 1-6, 7-6(4), 4-6, 13-12 (3) u najdužem finalu u povijesti Wimbledona (četiri sata i 57 minuta)

Spasio je dvije meč-lopte, borio se i na kraju osvojio veliki naslov. Novak Đoković nakon gotovo pet sati u premijernom tie-breaku novog formata Wimbledona, kod 12-12, pobijedio je velikog rivala i prijatelja Rogera Federera 7-6(5), 1-6, 7-6(4), 4-6, 13-12(3). Bio je to najduži finale u povijesti čuvenog turnira.

Đoković je u vitrine pospremio 16. Grand Slam i spriječio Švicarca da postane najstariji osvajač Grand Slama u Open eri s 37 godina i 340 dana. Ostao je na vrhu Australac Ken Rosewall s 37 godina i 62 dana.

Đokoviću je uspjelo što nije nijednom tenisaču u posljednjih 71 godinu: spasiti meč-lopte za protivnika u finalu i potom osvojiti titulu. Zadnji koji je to napravio bio je Amerikanac Bob Falkenburg 1948. godine protiv Australca Johna Bromwicha (7-5, 0-6, 6-2, 3-6, 7-5).

Veliki Nole: Rogere, pokazao si i meni da se može s 37 godina

Bio je to meč za prste polizati od početka do kraja, u kojem je Đoković strpljivo čekao svoju priliku i dočekao je, a Federer češće uspijevao priprijetiti protivniku na servisu. Uz spektakularne poteze tijekom cijelog meča s obje strane.

Đoković je u jako izjednačenom prvom setu spasio jedinu break-loptu koju je imao Federer kod vodstva 2-1 pa u tie-breaku (7-5) uzeo prvi set.

Koji je najdulji meč u povijesti Wimbledona, ali i tenisa uopće?

No Švicarac mu je odmah uzvratio, već u prvom servis-gemu napravio je break i podebljao ga u idućem. Nakon samo 25 minuta rezultat je bio na početku jer je Roger i treći put slomio Noleta (6-1).

Treći set bio je praktički preslika prvoga. Opet je Federer imao jednu šansu za break koju nije iskoristio, bila je to i set-lopta, a Đoković je dodao gasa u tie-breaku i ponovno poveo 2-1 u setovima osvojivši 13. igru 7-4.

U četvrtom setu Federer je opet pronašao način kako slomiti Novaka, napravio je kopiju drugog seta s dva uzastopna breaka. Đoković je jednoga vratio, ali Roger je zadržao koncentraciju i odservirao za 6-4, odvevši finale u peti set.

A taj je peti set ponudio dramu za sebe, trajavši gotovo dva sata. Đoković je prvo poveo 4-2 s breakom, ali odmah se vratio Federer i nešto kasnije sam imao prednost 8-7 sa servisom, pa i dvije meč-lopte na 40-15.

'Dodig i ja imamo kemiju. Sad štikle i haljina pa na večeru...'

Nije bilo dovoljno, Đoković se vratio, a finale je morao odlučiti tie-break na 12-12, prvu godinu otkako su u Wimbledonu odlučili uvesti to pravilo. A Nole je pokazao da je u tie-breaku koncentriraniji, dobio ga je sa 7-3 i nakon četiri sata i 57 minuta osvojio peti Wimbledon.

Wimbledon 2019 - Day Thirteen - The All England Lawn Tennis and Croquet Club Wimbledon