Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Velika fešta na Poljudu: Hajduk opet u borbi za Europsku ligu!

None Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL 5

'Bijeli' su nakon četiri i pol mjeseca konačno zaigrali pred navijačima na Poljudu. Istekla je kazna zbog incidenta na derbiju s Dinamom pa je sjajna atmosfera pogurala hajdukovce do pobjede nad Lokomotivom

Nogometaši Hajduka slavili su protiv Lokomotive u derbiju 20. kola HNL-a! Hajduk je pred 17,308 gledatelja s 2-1 pobijedio izravnog konkurenta za mjesto koje vodi u Europsku ligu.

Bila je to prva utakmica Hajduka na Poljudu s navijačima nakon četiri mjeseca i pol mjeseca, točnije 126 dana. Poljud je bio zatvoren zbog incidenata koji su se dogodili tijekom derbija s Dinamom igranim 29. rujna kada je ozlijeđen vatrogasac, a Adam Gyurcso je pogođen kamenom u glavu. Hajduk je nakon toga kažnjen s četiri utakmice bez gledatelja.

Susret je započeo minutom šutnje za preminule trenere Hajduka Stanka Poklepovića i Ivana Vucova, a Torcida je preko čitavog sjevera razvila koreografiju s likom legendarnog Špace i njegovom izjavom: ''Hajduk je vječan i neuništiv''.

Hajduk je kao i protiv Osijeka prikazao dobru igru te trener Siniša Oreščanin može biti zadovoljan prikazanim. 'Bijeli' su dominirali cijeli susret, a u jednom trenutku imali su čak 78 posto posjeda lopte u svojim nogama.

I sve je dovelo do toga da su poveli u 42. minuti. Palaversa je ubacio iz kornera, a Ismajli je potpuno sam na tri metra glavom spustio loptu u mrežu.

Uzuni je izjednačio u 52. minuti nakon brze kontre, no samo 10 minuta kasnije domaćin je ponovo zatresao mrežu, a strijelac je bio Caktaš, koji je danas odigrao sjajnu utakmicu na visokom nivou.

Hajduk je nakon 20 odigranih kola šesti s 29 bodova, pet manje od Lokomotive koja drži četvrto mjesto koje vodi u Europsku ligu. Iduće kolo ide na vruće gostovanje Rijeci u Jadranskom derbiju.

Kraj

KRAJ! Hajduk je ostvario i drugu pobjedu u drugoj polusezoni! U derbiju 20. kola HNL-a slavio je protiv Lokomotive na Poljudu golovima Ismajlija i Caktaša dok je za 'lokose' pogodio Uzuni.

Hajduk u idućem kolu putuje Rijeci na Jadranski derbi.

• extra_time

Nadoknada

Igrat će se tri minute nadoknade.

• '90

Lokomotiva više nema što izgubiti i sve karte bacila je u napad. Tomićevoj momčadi se žuri jer vremena je malo.

Radonjić je nakon nespretnog čišćenja Lopeza uspio zaprijetiti i bio je to dobar pokušaj, ali lopta je otišla preko gola.

• '80

Tomić gura i posljednji adut, u igru je umjesto Kneževića poslao Lorena Maružina

• '78

Prvi žuti karton na utakmic zaradio je kapetan Lokomotive Karačić zbog grubog starta na Bradariću.

• '73

Dva puta je s crte nogama udarce igrača Lokomotive spašavao Posavec, Hajduk i dalje napada, ali Lokomotiva prijeti iz kontra napada.

• '72

Oba trenera ubacuju svježe igrače, Oreščanin je umjesto Tahiraja uveo Delića, a Tomić Mlinara umjesto Datkovića.

• '68

Sjever gori, zapaljeno je 30-ak baklji

• goal

'63 Gol

Gooooool! Mijo Caktaš je zabio s desetak metara nakon što se do njega odbila lopta na koju su startali Datković i Tahiraj.

• '63

Hajduk je objabvio službeni podatak kako je na Poljuvu večeras 17.308 gledatelja, od toga 1.049 na tkzv. dječjem ulazu

• '61

Mijenja i Oreščanin, umjesto Palaverse u igru je ušao Hamza Barry

• '54

Tomić prvi mijenja,. povukao je iz igre Kastratija i uveo Radonjića.

• goal

'53 Gol

Goooooool! U jeku dominacije i napada Hajduka Lokomotiva je stigla do izjednačenja preko Uzunija, koga je usamljenoga u kaznenom prostoru pronašao Lecjaks.

• '52

Hajduk nastavlja pritiskati i u drugom dijelu, opasno su prijetili dva puta preko Caktaša i Jaira, no Grbić je i dalje siguran.

• '46

Jairo je projurio poput brzog vlaka pored Kolingera i Majstorovića ali je siguran gol spasio najbolji u redovima Lokomotive - golman Ivo Grbić

• '46

Počelo je drugo poluvrijeme, ni Oreščanin ni Tomić nisu mijenjali ništa u postavama.

• '35

Krasan slobodan udarac mladog Bradarića s 20-ak metara, lopta je prohujala tik do lijeve vratnice Grbićevog gola.

• '28

Umalo gol Hajduka, korner je izveo Palaversa, s pet metara pucao je glavom Borja Lopez, no golman Lokomotive Grbić izbio je loptu s gol linije. Barem je tako procijenila sudačka trojka.

• '18

Prva opasnost pred golom Posavca, nakon kornera Kneževića lopta se odbila do Karačića koji je škaricama pucao pored desne vratnice Hajdukovog gola

• '14

Nakon sjajno izrađene akcije lijepo je centrirao Bradarić ali je Tahiraj opalio volejem s desetak metara pored Grbićevog gola.

• '10

Kontra Lokomotive, u želji da otklone opasnost sudarili su se Tudor i Posavec, ali gosti nisu iskoristili priliku

• '6 Nova velika prilika Hajduka, na centaršut Caktaša pored stative je pucao Kalik.

• '5 Prva velika prilika Hajduka, Caktaš je pucao glavom tik preko grede Grbićevog gola. Nošeni pjesmom sa sjevera bijeli su se nametnuli u prvih par minuta.

• '1 Torcida je preko sjevera razvila koreografiju s likom Stanka Poklepovića i njegovom legendarnom izjavom: ''Hajduk je vječan i neuništiv''

• '0 Uoči utakmice održana je minuta šutnje za preminule trenere Hajduka Stanka Poklepovića i Ivana Vucova...

• '0 U Splitu je oblaćno i vjetrovito, no unatoč tome na Poljudu se okupio veliki broj navijača Hajduka željnih nogometa. Petnaestak minuta prije početka utakmice na tribinama je gotovo 15.000 gledatelja.

• '0 U prva dva ogleda Hajduka i Lokomotive u ovom prvenstvu uspješniji su bili gosti, na Poljudu su u kolovozu izborili remi 1-1, a u listopadu su slavili 2-0 na svom terenu.

• '0 U odnosu na prvu utakmicu u Osijeku, Siniša Oreščanin je naprvio svega dvije promjene u sastavu, umjesto Hamze Barryja i Bože Mikulića u postavu ulaze Ante Palaversa i Borja Lopez.

• '0

Sastavi: SIniša Oreščanin izvest će danas momčad u sastavu: Posavec - Tudor, Ismajli, Lopez, Bradarić - Kalik, Nejašmić, Palaversa, Caktaš - Tahiraj, Jairo.

Lokomotva: Grbić - Karačić, Kolinger, Datković, Majstorović, Lecjaks - Jakić, Datković, Kastrati, Ivanušec - Uzuni.

• '0 Više tisuća navijača Hajduka krenulo je prema stadionu u 'korteu', uz neizbježne baklje i navijače pjesme, kao i prigodnu 'Sretan nam rođendan', povodom 108. rođendana Hajduka...

• NAVIJAČI NA POLJUDU

Navijači su se vratili na Poljud nakon četiri i pol mjeseca i odrađene kazne zbog ozljede vatrogasca pirotehničkim sredstvom na derbiju s Dinamom 29. rujna.

- Više od četiri mjeseca nismo igrali na Poljudu pred našim navijačima, njihov povratak je za igrače i stručni stožer poseban motiv i poticaj. Očekujemo kvalitetnu i zanimljivu utakmicu, molio bih sve da budu strpljivi, moramo biti fokusirani svih 90 minuta i dati sve od sebe da dođemo do tri boda - rekao je Siniša Oreščanin uoči utakmice.

• POSTAVE:

HAJDUK (4-3-1-2): Posavec - Tudor, Ismajli, Lopez, Bradarić - Kalik, Nejašmić, Palaversa - Caataš - Jairo, Tahiraj

LOKOMOTIVA (4-2-3-1): Grbić - Karačić, Majstorović, Kolinger, Datković - Jakić, Ivanušec - Kastrati, Knežević, Lecjaks - Uzuni

• SUCI

Glavni sudac na današnjem susretu bit će Damir Batinić iz Osijeka. Pomoćnici su mu Vedran Đurak iz Stupnog i Kristijan Novosel iz Valpova.

• NAJAVA

Optimizam se vratio u redove Hajduka. Nakon sjajnih priprema i vjerojatno najunosnijeg transfera u povijesti 'bijelih' i prodaje Ante Palaverse u Manchester City, momčad Siniše Oreščanina slavila je na otvaranju druge polusezone na teškom gostovanju kod Osijeka.

Palaversa je ostao na posudbi, a atmosfera u klubu je sve bolja. Hajduk je kod Osijeka pokazao sjajan napredak u igri i čini se da je Oreščanin pronašao izlazak iz krize. Razigrano, rastrčano, s puno kombinatorike ušao je Hajduk u utakmicu protiv Osijeka i prezentirao sve ono što su radili na pripremama.

Na koncu je slavio 1-0, a pobjedu je u nastavku sezone ostvarila i Lokomotiva. 'Lokosi' su s 2-0 pobijedili Inter, nakon što su 'žuti' odijevali 80 minuta.

Tomićeva momčad i dalje drži četvrtu poziciju i mjesto koje vodi u Europsku ligu.

Utakmica je ovo i derbi 20. kola u kojem će obje momčadi tražiti pobjedu.