Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata

Slavlje Dinama u derbiju! Olmu ovacije, Caktaš je prvi strijelac!

None Foto: Slavko Midzor/PIXSELL 10

Dinamo je pobijedio Hajduk u derbiju 3-1. Dva gola dao je Gavranović, a jedan Hajrović dok je s druge strane počasni gol postigao Mijo Caktaš. On mu je bio dovoljan da ponese titulu najboljeg strijelca HNL-a

Kompletirano je posljednje kolo HNL-a! Dinamo je pobijedio Hajduk u derbiju 3-1 i tako ga gurnuo na četvrto mjesto budući da je Osijek slavio protiv Intera također s 3-1. Mijo Caktaš zabio je počasni gol Hajduka čime je ponio titulu najboljeg strijelca HNL-a ispred Mirka Marića dok je Dani Olmo zamijenjen u 90. minuti kako bi se, čini se, oprostio od zagrebačke publike.

Olmo je zapljeskao tribinama, one su mu vratile ovacijama i izgleda da je to bio njegov zadnji nastup u modrom dresu.

Zagreb: U posljednjem kolu HT Prve lige sastali se Dinamo i Hajduk | Autor: Slavko Midzor/PIXSELL Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Uoči utakmice dodijeljena su priznanja Daniju Olmu, Ameru Gojaku i Petru Stojanoviću. Oni su primili dresove s brojem 100 jer su ove sezone prešli brojku od 100 nastupa u dresu Dinama.

Utakmica je od samog starta krenula u sjajnom ritmu i tempu. Kao da su i Bjelica i Oreščanin podredili obrane napadu te svim snagama krenuli po pobjedu od prve minute. U trećoj minuti tukao je Gavranović glavom, a u devetoj je prvi put ozbiljnije zaprijetio Hajduk preko Jurića.

Zatim je zaprijetio Gyurcso, a odmah u idućoj akciji Dinamo je stigao do prednosti. Akciju je pokrenuo Olmo, koji je lijepo gurnuo loptu u prostor Stojanoviću na desnoj strani. Bek Dinama je centrirao oštru loptu po podu, a Gavranovićev pokušaj obranio je Posavec. Odbijanac je pokupio Ademi i sjajno uposlio Hajrovića rolicom koji je bez problema pogodio nebranjeni dio gola.

Sjajna utakmica se nastavila; pokušao je Caktaš sjajnim udarcem koji mu je obranio Livaković, a onda i Hajrović opet nakon što ga je u padu uposlio Gavranović. No, Posavec je briljantno reagirao i odbio loptu u korner.

Prijetili su Jairo, Caktaš, a na poluvrijeme se otišlo s 1-0 za Dinamo.

U nastavku je uslijedio sjajan tempo pa je već u 49. minuti domaćin stigao do prednosti 2-0. Strijelac je bio Gavranović, a već u 56. minuti priči je bio kraj. Napadač Dinama postigao je svoj drugi, a Dinamo je s visokih 3-0 stekao komotnu prednost.

Valja izdvojiti i bakljade - prvo Torcide pa onda i BBB-a - zbog čega je utakmica u drugom poluvrmenu u dva navrata bila prekinuta i zbog čega je sudac Bebek na kraju produžio utakmicu osam minuta.

Do kraja susreta Mijo Caktaš smanjio je rezultat i postigao svoj 19 u sezoni čime je osvojio Zlatnu kopačku s golom više od Mirka Marića.

• KONAČNI POREDAK

Osijek je slavio protiv Intera kod kuće 3-1 dok je Gorica pobijedila Lokomotivu na gostovanju 3-2. To znači da je konačni poredak sljedeći: Dinamo je prvak, Rijeka je druga, Osijek je završio na trećem mjestu, a Hajduk na četvrtom.

Gorica je peta, Lokomotiva šesta, Slaven sedmi, Inter osmi, Istra ide u doigravanje za ostanak u ligi sa Šibenikom, a ispao je Rudeš.

• start_end

Kraj

KRAAJ DERBIJA! Sjajan derbi gledalo smo danas na Maksimiru koji je u konačnici pripao Dinamu. Mario Gavranović postigao je dva gola, Hajrović jedan, a počasni gol za goste zabio je Mijo Caktaš, koji je tako ponio titulu najboljeg strijelca HNL-a ove sezone.

• 90+7'

Kakva bomba Caktaša s kojih 25, 26 metara! Sjajno je potegnuo prvi strijelac prvenstva, ali dobro je reagirao Livaković i obranio njegov pokušaj.

• 90' OVACIJE OLMU

Nenad Bjelica izvadio je Danija Olma i umjesto njega uveo Amera Gojaka. Mladi Španjolac okrenuo se prema tribinama i zapljeskao. Dobio je ovacije maksimirske publike i ovo je, čini se, bio njegov oproštaj od Dinama.

• extra_time

Nadoknada

Igrat će se osam minuta nadoknade zbog prekida bakljadama.

• yellow_card

86' Žuti karton

Šunjić je dobio žuti karton.

• OSIJEK DAO TREĆI

Sada je sve gotovo u Osijeku. Bočkaj je zabio fantastičan volej nakon što je loptu smirio prsima pa prije nego je pala na pod potegao i pogodio za 3-1! Fantastičan pogodak Bočkaja.

• 80'

Sudac Bebek dao je znak za nastavak utakmice.

• replacement

80' Zamjena

Nenad Bjelica iskoristio je pauzu za novu zamjenu. Iz igre je izvadio Hajrovića, a umjesto njega ubacio Komnena Andrića.

• 75' PREKID UTAKMICE

Zbog bakljade sa sjeverne tribine gdje su smješteni Bad Blue Boysi utakmica je nakratko prekinuta.

75' Zamjena

Prva promjena kod Dinama. Umjesto dvostrukog strijelca Gavranovića ulazi Šunjić.

• autogoal

68' Autogol

GOOOL! Hajduk je smanjio preko Mije Caktaša! Veznjak Hajduka opet je bio strijelac i ovim golom stigao do svojeg 19. prvenstvenog čime ima gol više od Mirka Marića. Nastavlja se utrka za najboljeg strijelca HNL-a.

Bio je ovo prvi gol Hajduka u četvrtoj utakmici Dinamu ove sezone.

68' Žuti karton

Nepromišljen start Stojanovića. S leđa je pokupio Hamzu koji se dobro postavio i za to dobio žuti karton.

65' Zamjena

Fran Tudor ušao je u igru umjesto Oleksandra Svatoka.

• GORICA DALA I TREĆI

Gorica je stigla do velike prednosti u nastavku. U 60. minuti Lovrić je stigao do svojeg drugog pogotka na utakmici.

• goal

56' Gol

GOOOL! Gavranović je zabio svoj drugi na derbiju! Suci su prvo poništili gol zbog zaleđa, a onda su nakon konzultacija gol ipak priznali jer je loptu primio Ademi, a ne Gavranović, koji nije utjecao na igru. Ademi je tako stigao do treće asistencije danas!

• LUDILO U KRANJČEVIĆEVOJ

Ivanušec je iz penala u 51. minuti poravnao rezultat protiv Gorice, a odmah u idućoj Miya je opet vratio prednost gosta. 2-1 je za Goricu!

• OSIJEK VODI

Osijek je stigao do potpunog preokreta u Gradskom vrtu. Pilj je u 50. minuti doveo domaći sastav u vodstvo i, kako sada stvari stoje, Osijek je na trećem mjestu ispred Hajduka.

• goal

49' Gol

GOOOOL! Drugo poluvrijeme praktički nije ni krenulo, a Dinamo je poveo 2-0. Lijepu akciju odigrali su dinamovic, Theophilovo dodavanje odbio je Ismajli Ademiju, koji je pronašao Gavranovića na drugoj stativi.

• 46'

Krenulo je drugo poluvrijeme.

• halftime

Poluvrijeme

Kraj sjajnog prvog poluvremena! Otvoreno je bilo i s jedne i s druge strane, igralo se potpuno napadački i skroz korektno bez grubih prekršaja.

Mogao je i Hajduk, ali Dinamo je došao u prednost golom Hajrovića i na poluvrijeme otišao s prednošću.

• 45'

Igrat će se minuta nadoknade u prvom dijelu.

44' Žuti karton

Svatok je rukom zaustavio loptu, a da nije Hajrović bi išao sam na Posavca. Za to je dobio javnu opomenu.

• OSIJEK IZJEDNAČIO

Lopa je sjajno iz slobodnjaka pogodio za izjednačenje protiv Intera! Prebacio je živi zid u 43. minuti i ovim golom vratio u Osijek u Europu.

• 40'

Zaista sjajnu utakmicu gledamo na Maksimiru. Akcije sijevaju s jedne na drugu stranu, sudac Ivan Bebek ima puno posla, ali za sada je baš sve korektno odradio.

Dinamo bolje kombinira i odigrava školske akcije s puno točnih dodavanja i probijanja po bokovima. Hajduk, pak, svoje prilike čeka iz kontre, ali isto tako bio je puno konkretniji iz prekida od Dinama.

• 31'

Najbolja prilika Hajduka na utakmici! Fomitschow je poslao genijalnu prizemnu loptu s lijeve strane, u prostor ispred Dinamova gola utrčao je Jairo, ali nije uspio zahvatiti loptu u brzini kako treba i promašio je nešto što je bilo lakše zabiti!

Primio se Brazilac za glavu, zna da je ovo trebalo ući u mrežu.

• SJAJNA UTAKMICA

Sjajan pokušaj Caktaša, koji igra sezonu iz snova! Hamza ga je proigrao po lijevoj strani, a najboljem strijelcu Hajduka ove sezone Livaković sjajno brani pokušaj i loptu šalje u korner!

Odmah na drugoj strani Gavranović u padu, jedva nekako s trave šalje loptu Hajroviću, koji izbija sam pred Posavca! Mogao je birati gdje će pucati, ali odabrao je bliži, donji lijevi kut. Golman Hajduka ga je pročitao i fantastično mu obranio udarac.

• goal

20' Gol

GOOOOL! Dinamo vodi u derbiju! Sve je krenulo od Olma, koji je lijepo gurnuo loptu u prostor Stojanoviću na desnoj strani. Bek Dinama je centrirao oštru loptu po podu, a Gavranovićev pokušaj obranio je Posavec. Odbijanac je pokupio Ademi i sjajno uposlio Hajrovića rolicom koji je bez problema pogodio nebranjeni dio gola.

• 19'

Odličan prodor i pokušaj Gyurcsa! Brzo je kontru bez čekanja izveo Hajduk, Gyurcso je ostao sam 1 na 1 u pratnji Dilavera i nekako je uspio uputiti udarac.

Na koncu to uopće nije bilo loše, Hajduk je još jednom brzo zaprijetio.

16' Žuti karton

Prvi žuti karton na utakmici. Dobio ga je Hamza nakon zakašnjelog starta nad Stojanovićem.

• INTER POVEO

Fantastičan volej Postonjskog u 15. minuti gurnuo je Inter u vodstvo protiv Osijeka i s trenutnim rezultatima - Gorica je u Europi, a Osijek ostaje bez četvrtog mjesta!

• GORICA VODI

Gorica je povela na gostovanju kod Lokomotive. Strijelac je bio Lovrić u 14. minuti.

• 9'

Prvi pokušaj Hajduka. Nakon visoke svijeće u šesnaestercu Dinama, najviši u skoku bio je Jurić. Veznjak Hajduka pucao je glavom, a lopta je prošla tik uz lijevu stativu. Dobar pokušaj Hajduka.

• ODLIČAN UDARAC

Sjajan pokušaj Hajrovića! Namjestio se BiH nogometaš na ljevicu te odapeo s kojih dvadesetak metara. Gađao je gornji lijevi kut, ali Posavec je sjajnom paradom spriječio njegov pokušaj i poslao loptu u korner.

• 5'

Dani Olmo ostao je ležati na travnjaku nakon što se okliznuo u duelu sa Svatokom te na kratko zabrinuo klupu Dinama. No, brzo se digao i nastavio s utakmicom.

• 3'

Prvi pokušaj pripao je Dinamu. Leovac je ubacio loptu s lijeve strane i u šesnaestercu Hajduka pronašao Gavranovića. Napadač Dinama nekako je uspio loptu zahvatiti glavom, ali pokušaj je otišao daleko od gola.

• 15 TISUĆA NAVIJAČA

Na utakmici se skupilo oko 15 tisuća gledatelja. Glasno navijanje krenulo je s prvim sučevim zviždukom.

• start_end

Početak

Krenuo je derbi!

• 100. NASTUP

Dani Olmo, Petar Stojanović i Amer Gojak dobili su priznanja i uoči utakmice primili dresove s brojem 100. Sva trojica su ove sezone prešli brojku od 100 nastupa u dresu Dinama.

• SVI NA DINAMO

Na današnji derbi na Maksimiru došle su brojne poznate ličnosti. Tako su na tribinama veslač Valent Sinković, košarkaški izbornik Veljko Mršić, bivši dinamovac Marko Pjaca...

• OSTALE UTAKMICE

Osim derbija, u isto vrijeme igraju se utakmice Lokomotive i Gorice te Osijeka i Intera. Pratit ćemo ih uživo ovdje u tekstualnom prijenosu na 24sata.

• BIVŠI MODRI

Na tribinama u svečanoj loži na Maksimiru su i bivši dinamovci Leonardo Sigali i Junior Fernandes, koji su došli pogledati derbi s Hajdukom.

• ENGLESKI TRAVNJAK

Travnjak na Maksimiru je fantastično uređen za derbi, kao u stilu Southamptona i njegova St. Mary's stadiona. Oružari i tehničari su se potrudili posebno dotjerati teren.

Ovako izgleda posjećenost sat vremena uoči utakmice.

• PRIJE UTAKMICE

Premda je oblačno, posjećenost na današnjem derbiju bit će dobra. Sat vremena prije utakmice u redu ispred Maksimira za ulaznice je oko 150 ljudi.

• SASTAVI:

DINAMO: Livaković - Stojanović, Theophile, Dilaver, Leovac - Ademi - Hajrović, Moro, Olmo, Oršić - Gavranović

HAJDUK: Posavec - Ismajli, Svatok, Lopez, Fomitschow - Jurić, Nejašmić, Hamza - Caktaš - Gyurcso, Jairo

• DERBI ODLAZAKA

Današnji derbi mogao bi, i bit će, posljednji za neke igrače.

Tko bi mogao ostati, a tko otići, tko će dobiti priliku, a tko ne?

Više pročitajte OVDJE.

• SUDAC

Glavni sudac na današnjem susretu bit će Ivan Bebek iz Rijeke. Njegovi pomoćnici danas su Goran Perica iz Šibenika te Bojan Zobenica iz Velike Gorice.

• NAJAVA

Šećer dolazi na kraju stoga će derbi Dinama i Hajduka zaključiti sezonu HNL-a u velikom stilu. Dinamo je ove sezone izdominirao domaće prvenstvo i osvojio naslov nekoliko kola prije kraja, a u posljednje ulazi s 23 boda prednosti ispred Rijeke koja je prvi pratitelj.

I premda je imao uspjeha u prvenstvu i Europskoj ligi, Kup je u srijedu pripao Rijeci pa 'modri' posljednje kolo dočekuju s porazom.

Hajduk bi to vrlo rado htio iskoristiti jer bi eventualnim bodom na Maksimiru potvrdio treće mjesto. A imat će se za što držati uoči utakmice jer je u posljednjih sedam ostvario šest pobjeda.

Taj bod, ako ne i sva tri, pogodovali bi momčadi Siniše Oreščanina jer bi mu omogućili duže pripreme zbog kasnijeg početka nove europske sezone.

Očekuje se jak sastav obje momčadi i sjajan derbi na Maksimiru.