Obavijesti

Tech

Komentari 19

Nekima od nas mozak stari puno brže, a sad znaju i zašto

Nekima od nas mozak stari puno brže, a sad znaju i zašto
1

Do 65 godina "svi su jednaki, a zatim se, očito,  kod nekih aktivira neka vrsta stresa", kaže znanstvenik i objašnjava "Ako ste sretnik koji ima dvije dobre kopije toga gena, dobro odgovarate na stres

VIDEO

Mutacije gena otkrivene u trećine američke populacije mogle bi objasniti zbog čega mozak nekih osoba stari brže od drugih, stoji u studiji objavljenoj u srijedu u američkom znanstvenom časopisu Cell Systems. 

Mutirajući gen "TMEM106B" može ubrzati starenje i do dvanaest godina, kažu znanstvenici. 

Te genetičke mutacije počinju najčešće oko 65. godine, posebice u prefrontalnom korteksu gdje je "sjedište" kognitivnih funkcija kao što su koncentracija, rasuđivanje i kreativnost. 

"Ako pogledamo skupinu starijih osoba, neke od njih doimaju se starijima, a druge mlađima", kaže Asa Abeliovich, profesor patologije i neurogloije na Institutu za istraživanje Alzheimera i starenja mozga na sveučiilštu Columbia u New Yorku. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.

"U odnosu na vršnjake koji imaju dvije normalne kopije, osobe koje imaju dvije kopije lošeg gena doimaju se dvanaest godina starijima, izmjereno različitim biološkim mjerilima", kaže Abeliovich.

Do 65 godina "svi su jednaki, a zatim se, očito,  kod nekih aktivira neka vrsta stresa", kaže znanstvenik i objašnjava "Ako ste sretnik koji ima dvije dobre kopije toga gena, dobro odgovarate na stres, ali imate li dva manjkava gena, vaš mozak stari brže".

Znanstvena skupina pronašla je mutirajući gen istražujući genetičke podatke iz analize mozgova 1904 osoba koje, kako se činilo, nisu patile od neurodegenerativnih bolesti.

Prethodne studije identificirale su genetičke varijante koje mogu povećati rizik neurodegenerativnih patologija kao što je gen ApoE (apolipoprotein E) u Alzheimerovoj bolesti.

Otkriće mutacije gena TMEM106B moglo bi voditi razvoju novog biomarkera koji bi omogućio razvoj terapija protiv starenja te identifikaciju potencijalnih meta za sprečavanje ili liječenje bolesti poput Alzheimera.

Međutim, "ti geni objašnjavaju samo malen dio tih bolesti", kaže Herve Thinn, profesor asistent na patologiji i staničnoj biologiji sveučilišta Columbia.

"Starenje je glavni čimbenik rizika neruodegenrativne bolesti", kaže taj znanstvenik i objašnjava "Nešto u mozgu mijenja se s godinama što nas čini ranjivima na te bolesti". 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 19
VIDEO

Netflixov prihod poskočio u prvom tromjesečju, imaju i ogroman porast pretplatnika
UZLAZNI TREND

Netflixov prihod poskočio u prvom tromjesečju, imaju i ogroman porast pretplatnika

Američka digitalna platforma za streaming filmova i televizijskih serija Netflix izvijestila je o skoku prihoda i dobiti u prvom tromjesečju, uz više od devet milijuna novih pretplatnika i podignute cijene

Najstariji restoran u Zagrebu: Na brijegu je sve 'po domaći'
SKENDERICA 1912

Najstariji restoran u Zagrebu: Na brijegu je sve 'po domaći'

Od samog otvaranja, u restoran Skenderica dolaze gosti željni jednostavne, domaće hrane. Sir i vrhnje koje nabavljaju na Kvatriću ide u najfinije štrukle
Da nije stranih sudaca, imali bismo pakao, a želim zaigrati za Rijeku, ali mi Sopić neće dati!
DAMIR MIŠKOVIĆ ZA 24SATA

Da nije stranih sudaca, imali bismo pakao, a želim zaigrati za Rijeku, ali mi Sopić neće dati!

Plus+ Naslov iz 2017. nas je financijski unazadio dvije godine, a vjerojatno će i ovaj. Ali ovaj put imamo puno ponuda za sve naše igrače, ali najviše za jednog. Uvjeren sam da će Rijeka biti prvak, kaže Damir Mišković